Hakikati Rakamlarla Konuşuyoruz! Araştırmalara Dayanan İstatistiklerle "Kadın Sürücü" Gerçeği!

-
Abone ol

Bu işe bir nokta koymanın vakti gelmişti de geçiyordu bile... 

Fikirlerinizi ya da o çok tarafsız 'deneyimlerinizi' bir kenara bırakıyorsunuz şimdi; çünkü gerçekleri, sadece gerçekleri bilimsel verilerle konuşacağız!

İğrenç bir genelleme, düpedüz cinsiyetçi bir aşağılama olmasına rağmen ağızlardan düşmeyen şakaların malzemesi: Kadın sürücüler!

Kadın sürücüler konusunda hemen hemen herkesin söyleyecek bir sözü, yapacak bir şakası mutlaka vardır. Bu "kadın sürücü" iddiaları önce zararsız bir şakaymış gibi sunulur, ardından belli başlı anılar anlatılır... Sonuç itibariyle de tüm bu iğrenç düşünce akışı, kadınların erkeklerden daha beceriksiz, daha düşük olduğu algısına hizmet eder. 

Kısacası "duyar kasmak" denilip geçilmeyecek kadar ciddi bir mevzu, bu kadın sürücü mevzusu... Bu aşağılayıcı geyikler çocuklarımızın kulaklarına kadar gidiyor ve kız çocuklarının zihnine "Ben yapamam" fikrini kazıyıp öz güvenlerini kırdığı gibi, erkek çocuklara da kadınlardan daha üstün olduğu düşüncesini aşılıyor.

Kadınların araba kullanmayacağı düşüncesinin geçerli olduğu tek ülke Suudi Arabistan'dı. Onlar bile bunun saçmalığının farkında vardılar.

Hatırlarsanız Suudi Arabistan'da kadınlara araba kullanabilme hakkı geçtiğimiz yıl verilmişti. Bu gelişmeye bir yandan Suudi kadınlar adına sevinmiş, bir yandan da şaşırarak "Böyle bir hakları yok muydu yani?! Ne saçma ve çağdışı!" diye eleştirmiştik. 

Ne saçmaydı değil mi, şu yaşadığımız çağ içerisinde kadınların araba kullanmasının yasak olduğu bir ülke olması...

Peki böyle saçma sapan yasaklara hunharca karşı çıkarken ve uygulanmasını absürt bulurken, neden bir taraftan sık sık "kadın sürücü" şakaları yapıyoruz ya da bu şakaları tolere ediyoruz? Bu işte bir çelişki var!

Sadece dost meclislerinde kalmıyor bu geyik, İnternet'in her köşesinde yıllardır utanmazca döndürülüyor.

Hadi İnternet alemi zaten ofansif paylaşımlardan geçilmiyor diyeceğiz fakat, dahası da var...

Gayet ayan beyan şekilde video kliplere, filmlere bile konu oluyor!

Gayet ayan beyan şekilde video kliplere, filmlere bile konu oluyor!
Gayet ayan beyan şekilde video kliplere, filmlere bile konu oluyor!

Akıl alır gibi değil!

Gazete manşetlerinde bir kaza haberi gördüğünüzde; asla "erkek sürücü" vurgusu görmüyoruz ama...

Kadın sürücünün cinsiyeti daima belirtiliyor. Bunda art niyet fazlasıyla var. Hepsini açıklayacağız şimdi...

TÜİK, Emniyet Genel Müdürlüğü ve çeşitli üniversitelerin araştırmalarından edinilen verilerle hakikatleri açıklamaya başlıyoruz:

Bu noktada "sizin bir keresinde şahit olduğunuz, gözünüzle gördüğünüz" olaylar değil; bizzat bu araştırmaları tarafsız ve gerçek kayıtlara dayanarak yapan uzmanların rakamları önemli.

"Kazaların %93'ünden erkek sürücüler sorumlu!"

Dünya genelinde de, ülkemizde de kadın sürücülerin sayısının en hızlı arttığı yıl 2007 olarak gösteriliyor. O yüzden önce 2007 yılına bakalım:

TUİK'e göre ülkemizde o sene: Ölümlü yaralanmalı trafik kazalarına, 133 bin 778 sürücü karıştı. Bu sürücülerin yüzde 93'ünü erkekler, yaklaşık yüzde 7'sini kadınlar oluşturdu. 

2012 yılında ise ülkemizde kadın sürücü oranı yükseldi. Aynı sene Amerika'da ise kadın sürücülerin sayısı, erkek sürücüleri geçti!

Bu patlamanın yaşandığı, yani trafikteki kadın sürücü sayısının, erkek sürücü sayısını geçtiği tarihten sonra, 2013'te bile, Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü'nün verilerine göre Amerika'da motorlu taşıt kazalarının %71'ini erkekler yaptı. Kadınlar ise %29'da kaldı. 

Türkiye'de mi? Türkiye'de 2006 yılından 2012 yılına kadar trafikteki kazaların %95'inin erkekler tarafından yapıldığı ANKARA Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur’un “Türkiye’deki Trafik Kazalarının Epidemiyolojik İlkeleri Işığında Değerlendirilmesi” çalışmasında gösterildi.

Tabi bu hakikatleri beğenmeyerek "Erkekler kaza yapıyorsa, kadınlar yüzündendir!!!" diyenler çıkacak. Biliyoruz. O yüzden:

Trafikte en çok tehlike oluşturan, kural ihlalinde bulunan sürücüler ise 18-22 yaş arası erkekler olarak açıklandı.

Yani trafikte gördüğünüzde sizi tehlikeye atacağından korkmanız, temkinli olmanız gereken kişi, kadın sürücü değil; 20li yaşlardaki bir erkek sürücü.

Alkollü araç kullanma, hız limiti aşma gibi kural ihlallerinde de erkek sürücüler, kadın sürücüleri fazlasıyla geçiyor.

Kadınların daha az kaza yapma sebebi ise "temkinli ve sakin" olmalarından kaynaklanıyor. Yine bir araştırma ile devam edelim:

Erkeklerin trafikte hız aşımı ile kontrolden çıkma gibi ölümcül hataları olurken; kadınların ise çevrelerindeki herkesin hayatından sorumlu hissederek daha temkinli ve yavaş davrandıkları gözlemleniyor.

Yani yansıtıldığı ve şakası yapıldığı gibi;

Direksiyon başında aynaya bakarak makyaj yapmaktan,

Telefonda dedikodu yapmaktan,

Gerizekalı oldukları için becerememekten dolayı değil;

İnsan hayatına dair sorumluluk hissettikleri için "makas atan usta sürücü" kategorisine girmiyorlar belki de...

Erkek sürücüler yüzünden kaza yapan kadınların sayısı da oldukça fazla. Trafikte taciz istatistikleri asla azalmıyor.

Göz göze gelindiği anda dahi bunu bir mesaj gibi anlayan erkek sürücüler tarafından tacize uğrayan, sıkıştırılan kadın sürücülerin tehlikeli kazalara karışmaları son derece yaygın.

Bir Türkiye klasiği: 2018 bayram dönüşü trafiğinde yine adeta bir trajedi yaşandı. Bu sürücülerden hiçbiri kadın değildi.

Buna rağmen bu haberler gazetelerde "erkek sürücü vahşeti" başlığıyla verilmedi.

Amerika'da pek çok sigorta şirketi, 16-24 yaş arası erkek sürücülerden daha yüksek ücret talep ediyor.

Çünkü söz konusu para olunca; cinsiyetçi önyargılara göre değil, gerçek rakamlara göre hareket ediyorlar ve rakamlar, erkeklerin daha çok kaza yapan sürücüler olduğunu gösteriyor.

Sonuç olarak: İt ürür, kervan yürür!

100 yıl öncesine kadar oy dahi kullanamayan bir cinsin çocukları olarak hayatın her alanına yayılıyoruz. Kurduğumuz yeni dünyada ise "Kadınlar iyi araba kullanamaz, kadınlar trafikten alınsın" gibi hafif cinsiyetçi söylemleri devam ettirenlere dahi yer olmayacak.

Kendinize güvenin, hanımlar! Kötü sürücüler olduğunuz iddiası bir uydurma!

Trafikte kazan yapan bir erkeği görünce "Salağa bak" deyip geçen ve asla cinsiyete takılmayan, fakat kaza yapan bir kadını görünce "işte bu yüzden kadınlara ehliyet verilmemeli, kadınlar şöyle böyle" diye konuşan gerikafalı insanların algı oyununa düşmeyin.

Rakamlar, kazaların çoğunluğunun erkekler tarafından yapıldığını gösteriyor. Hiç kulak asmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fikret-serin

Ben hiç fren yerine gaza basıp kaza yapan erkek sürücü görmedim. Kadın kazası diye bir kavram var. Beyin eksikliğinden kaynaklanan hatalar yapıyorlar. Erkekler kurallara uymadıkları, yüksek egoları ve aşırı hızlı gitmelerinden dolayı kaza yapıyor. Ancak kadınlar tecrübesizlikten, yeteneksizlikten, akıl yoksunluğundan ve tehlike anında elini ayağını çekip çığlık atmalarından salak saçma kaza yapıyorlar. Trafikte giden bir arabanın arkasından baktığında kadın mı erkek mi olduğunu %100 kesinlikle söyleyebiliyorsam bu kadınların inanılmaz kötü araba kullanmasından kaynaklanıyor. Suudi arabistan çok büyük bir hata yaptı ve kadınların araba kullanmasını serbest bıraktı. Yakın zamanda buna pişman olacaklar.

sincappp

beyin eksikliği mi ahahahahhaha sizide doğuran bir kadınken bu cümleyi kullanmanız acınası bu bir ikincisi beyin eksikliği nedir biliyormusunuz bomboş 3 şeritli yolda nasıl becerirler bilinmez refüje ya da sağa sola çıkmaktır tecrübesizlik yeteneksizliğe gelince en basti annemin ehliyetinin yaşı buradaki bir çok MÜKEMMEL ERKEK ŞOFÖRDEN büyük 35 senedir araba kullanır 3 kazası var kaza tutanağında bilin bakalım 8 de 8 kim suçlu evet karşı taraftaki erkekler trafikte gidenin kadın olduğunu genelde yanındakini görüyorsam ve o sığır sıkıştırıyorsa anlarım eskiden sizin gibi kadını hayatın her alanında bu şekilde tacizleyen ve onları yok etmek isteyenlere yallah arabistana derdik ama araplardan da özür dilemek gerkeecek sanırım kötü fikirlerinizde boğulun yazık aizin bu zihniyetinizin karablığında yetişecek nesillere

tc-fatih

Beyin Eksikli ? Sanirim Sizin Bulundugunuz Durumu anlatmaya Calistiniz Etrafa bakiyoruz Sadece Sizde Bir beyin Eksikligi Görüyoruz Allah Sifa Versin :)

izzet-buyukkurkcu

Önünüz boşken frene basmayın başka bir şey istemiyorum <3

gokhan-ayyildiz1

Ne tarafa güleyim

ahmet-mira-calayir

Sol şeritte 40 km/h ile gitmeyin bize yeter bayanlar, lütfen.

alican-kir

Tabi ankete araştırmalara ve kadınlara saygı duyuyorum. Tek hatanız oran hesaplaması yapamamış olmanız.100 tane a kişisi 1 tane b kişisi olsun bu 100 a kişisinin karşılaşma oranı ile 1 b kişisinin oranını bir arada da yüzdeleyemezsiniz.oranınız bu nedenle hatalı.rasgele 50 a rasgele 50 b kişisi seçip bunların karşılışma oranına bakılmalı. Tabi ülkemize bu tür araştırmalarda herşeyde olduğu gibi hesapsız düz mantıkla yapılıyor. Sonuç olarak erkek yada kadın olmanız önemli değil insana saygınız hayvana sevginiz olsun dünya düzelir.

Görüş Bildir