Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hakan Fidan: 'Dünya ve Türkiye İçin Risk Arttı, Herkes Tetikte Olmalı'

 > 
39PAYLAŞIM

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın büyükelçilerle yaptığı toplantıya ChariIe Hebdo katliamı damgasını vurdu: Dünya ve Türkiye için risk arttı...

Paris’te Charlie Hebdo’ya düzenlenen terör saldırısını MİT Müsteşarı Hakan Fidan ilk olarak büyükelçilere değerlendirdi. “Radikallaşme ”nin sonucu olarak saldırı olasılıklarının hep beklendiğini belirten Fidan, Türkiye için de, dünya için de risklerin arttığına işaret etti ve “ Herkes tetikte olmalı” uyarısını yaptı. Fidan, “IŞİD Irak’tan çıktı, Suriye sahasında yay gibi gerildi. Kimse beklemiyordu ama o yay geri dönüp Musul’u vurdu, Musul’da patladı. Sadece IŞİD ile uğraşmak sorunu çözmez” dedi. Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler de “Hükümetten gelen talimat doğrultusunda görev yaptıklarını” vurguladı. Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil ise, Fransa’daki saldırının ardından terörün artmaması için baskının da artmaması gerektiğine işaret etti.

7’nci Büyükelçiler Konferansı çerçevesinde önceki gün akşam saatlerinde MİT ve TSK ilk defa Güvenlik oturumunda biraraya geldi. 

Cumhuriyet’ten Duygu Güvenç’in haberine göre 2 saat süren toplantının ana gündemini IŞİD oluşturdu. Fidan’a Büyükelçilerin Kürt sorunu konusunda soru sormaması, buna karşın NATO’ya yönelik soruları dikkat çekerken, Fethullah Gülen Cemaati ile mücadele Fidan’ın “2014 yılında her türlü paralel tehditle mücadelemiz devam etti” cümlesiyle sınırlı kaldı.

Fidan toplantı sırasında IŞİD’in ilerleyişini aktarırken “Zamanında krizin önüne inisiyatif alınıp geçilmediği için, Suriye sahası radikalleşti. Radikalleşme sonucunda böyle bir terör sorunun olacağını bekliyorduk. Bu dünyanın her yerinde olabilir.” mesajı verdi. Sorunun ve risklerin hem Türkiye hem de dünya için arttığına işaret eden Fidan, Suriye’deki yönetim anlayışını işaret ederek, “Asıl sorun ile ilgilenilmediği için giderek meşru muhelefetin alanı daraldı. Ve sonra radikalleşme ortaya çıktı ki bu da beklenen bir şeydi. Türkiye bunu bir çok platformda defalarca dile getirdi dinlenmedik” dedi.

Dün El Nusra, bugün IŞİD, yarın başka biri

Türkiye’nin uyarılarının dikkate alınmaması nedeniyle bugün tehdidinin arttığını belirten Fidan, meselenin asıl kaynağı olan Esad yönetimini işaret etti:

“Suriye’de gerekenler yapılmadığı için önce Nusra Cephesi öne çıktı. Nusra cephesi bir pozisyon aldı ve en büyük tehdit Nusra denildi. Sonra Nusra cephesinin yerine IŞİD geçti. Ve böyle devam ediyor. Mesele IŞİD meselesi değil sorun çözülmediği müddetçe dün El Nusra, bugün IŞİD yarın da başka bir şey olacaktır. O yüzden meselenin asıl kaynağı ile uğraşalım.”

IŞİD’in doğuşunun Irak içerisinde Sünnilerin marjinalleştirilmesi ile başladığını ve ülkedeki ayrımcılığın terör için verimli bir alan oluşturduğunu söyleyen Fidan, “Bu Irak’taki siyasi krizin sonucuydu. Suriye’yi tetikledi. Suriye’de büyüyen sorun da Irak’ı tetikledi” diyerek bölgesel etkileşime işaret etti: “IŞİD Irak’tan çıktı, Suriye sahasında yay gibi gerildi. Kimse beklemiyordu ama o yay geri dönüp Musul’u vurdu, Musul’da patladı. Sadece IŞİD ile uğraşmak sorunu çözmez.”

Fidan’a gülümseten soru-yorum!

Fidan ve Güler’in konuk olduğu toplantının moderatörlüğünü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu , Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’ na bıraktı. Sinirloğlu, ilk başta Büyükelçilerden, “ yorumdan kaçınmalarını ve sadece soru sormalarını ” istedi. Ancak ilk sözü alan büyükelçi, soru sormak yerine uzun uzun Musul’daki baskının ardından, takasla kurtarılan 46 rehine için teşekkür etti. Söz alan büyükelçinin uyarının ardından soru sormayacağını belirtmesi ise salonda gülüşmelere neden oldu. .

100 bin giriş önlendi”

Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler’ in sunumu ise Fidan’dan uzun sürdü ve Güler’in, “Hükümetten gelen talimat doğrultusunda görev yaptıklarını” vurgulaması dikkat çekti. Toplantıda, IŞİD’in Irak ve Suriye yapılanmasındaki farklılıklar ve ABD operasyonlarının ardından örgütte yaşanan hareketlilik de değerlendirildi. Türkiye üzerinden Suriye’ye gitmek isteyen 100 binden fazla kişinin önlendiği, bunların 7 binden fazlasını ise yabancı savaşçıların oluşturduğuna işaret edildi.

Güler’in sınırda TSK’nın aldığı önlemleri aktarırken, zaman zaman Fidan ile paslaşması dikkat çekti. Güler, bin 200 kilometreyi aşan sınırda yer yer duvar ve telle örerek önlemleri artırdıklarına işaret etti. Güler ayrıca, son dönemde jandarmanın yakaladığı IŞİD’li sayısının da alınan önlemler sonucunda arttığını söyledi.

Cumhuriyet

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir