Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Güvenlik Paketi'nde İki Önemli Değişiklik

4PAYLAŞIM

İç güvenlik paketinde polisin yapacağı aramalara ilişkin maddede değişiklik yapıldı. Meclis İçişleri Alt Komisyonu'nda yapılan değişikliğe göre polis araç aramalarının yazılı gerekçesini arama sonrasında gösterecek. Muhalefet ise arama gerekçesinin öncesinde gösterilmesini istedi, bu istek kabul görmedi.

Tartışmalara neden olan ve polise geniş yetkiler getiren Güvenlik Paketi'nde iki önemli değişiklik yapıldı.

Hürriyet Gazetesi'nden Turan Yılmaz'ın haberine göre, güvenlik paketinde yer alan ve tartışmalara yol açan araç aramaları konusunda önemli bir değişikliğe gidildi.

Buna göre, güvenlik güçleri aracını aradıkları kişiye arama gerekçesini de içeren bir belge verecek.

Güvenlik paketinin görüşüldüğü Meclis İçişleri Alt Komisyonu'nda AK Partililerin önergesiyle yapılan bu değişikliğin gerekçesi ise, "yapılacak aramalarda verilen yetkilerin kötüye kullanılmasını önlemek ve kişilerin hak arama hürriyetini kolaylaştırmak" olarak açıklandı. Muhalefet ise bu uygulamanın sadece araç aramalarında değil, üst ve eşya aramalarında da uygulanmasını önerdi, ancak bu öneri kabul edilmedi.

Pakette yapılan bir diğer değişikliğe göre ise okul, yurt, hastane ya da ibadethanelerle birlikte kışla ve askeri tesislerde uyuşturucu bulundurmak, satmak ve kullanmak ağırlaştırılmış ceza kapsamına alınacak. Değişikliğe göre, bu yerlerdeki uyuşturucu suçlarına verilecek ceza yarı oranında arttırılarak uygulanacak.

Kaynak: Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir