Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Günün Astronomi Görseli Albümünde Geçtiğimiz Aydan Bu Yana Yayınlanan 30 Görüntü

32PAYLAŞIM

NASA'nın gerek nefes kesici uzay fotoğrafları gerekse ilginç görsel ve video görüntülerin yer aldığı  "Günün Astronomi Görseli" albümünden 16 Haziran - 15 Temmuz arası paylaşımları sizler için bir araya getirdik.

Bazı görsel bilgileri Vikipedi ve ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu sitesinden alınmıştır.

Kaynak: http://apod.nasa.gov/apod/archivepix.htm...

1. Lofoten Takımadalarının Üzerindeki Kuzey Işıkları

2. Güneybalığı’ndaki PanSTARRS Kuyrukluyıldızı

3. Sputnik Planum, Krun Macula'ya Karşı

Bu harika görüntüde Plüton’un oyuklu ovaları ile inişli çıkışlı dağlık arazileri karşılaşıyor. Solda uzanan parlak bölgenin güneydoğu alanı gayriresmi olarak hala Sputnik Planum [Sputnik "Ovası"] olarak biliniyor. Sağ köşedeki koyu bölge Krun Macula [Krun "Lekesi"], buzlu ovaların üzerinde 2.5 kilometre yükseliyor.

4. Ardıç Çamlarının Ötesindeki Gökada ve Gezegenler

5. Gündönümünde Stonehenge Üzerinde Gündoğumu

6. NGC 6814: Hubble'dan Büyük Tasarım Sarmal Galaksisi

7. Paris'in Üzerinde Saçak Bulutlar

8. Gündönüm Şafağında Dolunayın Batışı

9. Yay Takımyıldızı'nın Ayçiçekleri

10. Çilekten Bala Ay Doğuşu

Her 10 saniyede bir çekilen fotoğrafların birleşiminden oluşan bu görsel, renk değişiminin ne denli çarpıcı olabileceğini gözler önüne seriyor.  Dünya’nın yoğun ve tozlu atmosferi yüzünden küçülen görüş hattı, ay ışığını çilek kırmızısından, bal rengine ve daha da açık sarımsı tonlara kaydırıyor.

11. Yeni Ufuklar Uzay Aracı'ndan Jüpiter'in Bulutları

12. Kolorado Üzerindeki Karşı Alacakaranlık Işınları

13. Juno Uzay Aracı Tanıtım Videosu

14. Girit Adasında Alfa'dan Omega'ya

15. Dünya'nın Yeni Yapay Gök Parlaklığı Atlası

Doğal karanlığındaki gece göğünden ne kadar uzaktasınız? Bu Dünya haritası, yapay gök parlaklığının gece göğünün görünümüne olan etkisini artan adımlarla gösteriyor. Parlaklık yüksek çözünürlüklü uydu verisi kullanılarak modellenmiş ve yakın zamanda yapılan bir araştırmadaki binlerce gök parlaklığı ölçümüne uydurulmuş. Renklerle kodlanmış seviyeler, doğal gök parlaklığı seviyesini bulunduğunuz konumdaki parlaklıkla karşılaştırıyor. Örneğin, sarı ile gösterilen yapay gök parlaklık seviyesi gece göğünün doğal görünümünü bozmakta. Kırmızıda ise Samanyolu ışıldayan yapay bir pus içinde kayboluyor. Sonuçlar, gökadamızın tarih boyunca müşterek gece görünümünün insanlığın üçte biri için artık kaybolduğunu gösteriyor. Bu oran Dünyamızın ışık kirliliği bol, yoğun olarak iskan edilmiş bölgelerinde yaşayan nüfusunu, Avrupalıların %60'ını, Kuzey Amerikalıların ise neredeyse %80'ini kapsamakta.

Kaynak

16. Juno, Jüpiter'e Yaklaşıyor

Yaklaşık beş yıllık bir yolculuktan sonra (Jüpiter'in) kuzey kutbuna doğru yaklaşan Juno, her ne kadar Dünya'dan gönderilip, Jüpiter'in ekvatoruna yakın olarak dolanacak olan bir uzay aracı olsa da, Jüpiter'i çok sık bakılmayan bir açıdan görmenin keyfini çıkarıyor.

17. Ateş Böcekleri ve Yaz Samanyolu

18. Kedi Gözü Bulutsusu

Ejderha takımyıldızı yönünde bulunan bir gezegenimsi bulutsu. Yapısal açıdan, bilinen en karmaşık bulutsulardandır; Hubble Uzay teleskobu ile düğümler, püskürtmeler ve yaysal yapılar gözlemlenmiştir. Merkezinde, 1000 yıl önce dış zarfını kaybederek bulutsuyu üretmiş olan parlak ve sıcak bir yıldız vardır.

19. IC 4628: Karides Bulutsusu

Salma bulutsusu IC 4628, bulutsu bakımından zengin bir takımyıldız olan Akrep'in kuyruğunda, bu takımyıldızın alfa yıldızı olan Akrep Yüreği (Antares)'nin güneyinde yer alır.

20. Rho Ophiuchi Yıldız Kümesinin Rengarenk Bulutları

21. Arp 286 : Başak Üçlüsü

22. Altiplano Gecesi

Peru'nun güneydoğusu ile Batı Bolivya'da Batı ve Doğu-Andlar arasında bulunan bir platodur.

23. Yengeç Bulutsusu'nun Çekirdeğindeki Girdap

24. Fransa'da Gezen Gece Parlayan Bulutlar

Gece bulutları ya da gece parlayan bulutlar alacakaranlıkta üst atmosferdeki görünen mezosferik bulut tabakasına ait kutup bulutlarının çok daha parlak ve her tarafa yayılan yırtık pırtık uçlu olanlarından bulutumsu olaylardır.

25. Ay ile Jüpiter'in Buluşması

Gökyüzü sevdalıları 15 Temmuz 2012 sabahı şafak öncesi dünyanın dört bir yanında Ay ve gezegenlerin yakın görünen temaslarının keyfini çıkardı. İzleyicilerin pek çoğu parlak Jüpiter'i incecik son hilâlin yanında görebilirken, Avrupa'da yaşayanlar sistemin hakimi durumundaki bu gaz devinin ay diskinin arkasından geçişini izleme fırsatı da buldular.

26. Jüpiter'deki Aurora

Dünya'da olduğu gibi, bu gaz devinin manyetik alanı, Güneş'ten gelen yüklü parçacıkları gezegenin kutup bölgelerine "huni" çizermişçesine toplar. Bu parçacıklar atmosfere çarptığında, atmosferdeki gaz moleküllerinde bulunan elektronlar geçici olarak dışarı atılırlar. Elektriksel kuvvetten dolayı, nötr moleküllerin tekrar oluşumu esnasında geri çekilen elektronlar, işte tam bu esnada aurora ışığı yayılımına neden olurlar.

27. Juno'yu Takip Ederken

2011'de NASA'nın robotik misyonu Juno, Jüpiter'e gitmek üzere Cape Canaveral, Florida, ABD'den fırlatılmıştı. Geçen hafta Juno Jüpiter'e ulaştı ve iç roketlerini ateşleyerek Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeninin yörüngesine giren yalnızca ikinci uzay aracı oldu.

28. Akrep Takımyıldızı'ndaki Açık Yıldız Kümesi

29. NGC1309 : Sarmal Gökadası ve Arkadaşları

30. NGC 2736: Kalem Bulutsusu

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
maskeliduygular

Böylesine güzel bir yerde yaşıyorken sürekli bu güzelliği gölgeleyen, görmemizi engelleyen bir şeyler olması... En kötüsü bu işte. Görmemiz, farkında olmamız lazım.

tosun-ali-atik

4. harika

Görüş Bildir