Görüş Bildir
Haberler
Gülsüm Koç'a Verilen Müebbete Onama

Gülsüm Koç'a Verilen Müebbete Onama

adem kara
05.06.2014 - 14:36

Bingöl’de polis aracına düzenlenen silahlı saldırıya karıştığı gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığında lise öğrencisi olan Gülsüm Koç’un cezası Yargıtay 9′uncu Ceza Dairesi’nce onandı. Koç’un avukatı Rehşan Bataray, Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını, sonuç alamazlarsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceklerini söyledi.

Bingöl’de 15 Mayıs 2011 tarihinde polis aracına düzenlenen ve 1 polisin yaralandığı silahlı saldırıya katıldığı iddiasıyla yargılanan lise öğrencisi Gülsüm Koç, gizli tanık ifadesiyle Diyarbakır 4′üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce ömür boyu ve 26 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Gerekçeli kararın açıklanmasının ardından Gülsüm Koç’un avukatı Yargıtay’a başvurdu. Temyiz dilekçesinde yerel mahkemenin sadece gizli tanık ifadesiyle verdiği cezanın yasal dayanağının olmadığı söylendi.

Yargıtay 9′uncu Ceza Dairesi, temyiz için dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Dosya ile ilgili görüş açıklayan Başsavcı Yardımcısı Osman Turan Şahin, temyiz itirazlarının reddini talep ederek herhangi bir gerekçe açıklamadan Gülsüm Koç hakkında ‘Devletin Birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak’ ve ‘Örgüt faaliyeti çerçevesinde kamu görevlisini öldürmeye teşebbüs’ suçlarından verilen cezanın onanmasını istedi.

Yargıtay 9′uncu Ceza Dairesi, Gülsüm Koç hakkındaki kararını dün açıklayarak, ömür boyu ve 26 yıl 8 ay hapis cezasını onadı. 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı hakkındaki kanuna göre Gülsüm Koç aldığı cezaya karşılık toplam 34 yıl hapis yatacak. 2011 yılında cezaevine giren ve şu anda 22 yaşında olan Gülsüm Koç, 53 yaşında cezaevinden çıkabilecek.

Dosya ile ilgili delilleri, eksiklikleri ve hukuksuzlukları çokça tartışıp değerlendirdiklerini belirten Gülsüm Koç’un avukatı Rehşan Bataray, şöyle konuştu:

“Dosyada bir çok eksiklik vardı. En azından bu eksikliklerin giderilmesi yönünden bile kararın bozulacağı düşüncesindeydik. Onama kararı ile sadece Gülsüm’ün ve ailesinin hayatı kararmadı, Türk yargı ve adalet sistemine olan güven de bu kararlar ile yok ediliyor. Dosyadaki bariz hukuka aykırılıklar açısından Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunacağız. Anayasa Mahkemesi’nden de sonuç alamazsam, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğiz.” 

DHA

Kaynak: http://zete.com/ceza-aldiginda-lise-o...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın