Görüş Bildir

Görme Engelliler İçin Geliştirilen E-Kitap Okuyucu

Anasayfa > Gündem

Son zamanlarda hızlıca yükselişe geçen e-kitap okuyucular kitap kurtlarının tüm kütüphanesini yanında taşımasını mümkün hale getiriyor. Ancak kitap okumak görme engelliler için maalesef halen büyük bir sorun. Görme engelliler için 1821 yılında geliştirilen ve günümüze kadar gelen Braille alfabesini kullanan e-kitap okuyucular ise bu sorunu tamamen çözüme kavuşturmayı amaçlıyor.

Michigan Üniversitesi’ndeki araştırmacıların geliştirdiği cihaz, Braille alfabesini gösterebilmesiyle görme engellilerin hayatını kolaylaştırıyor. Sayfalar değiştiğinde ekrandaki karakterler de değişebiliyor. Bunu yapabilmek için ekranın altında sıvı bir madde kullanılıyor ve sayfalar arasında geçiş yapıldığında bu sıvılar küçük kabarcıklar oluşturarak istenen yazının gösterilmesini sağlıyor. 

Ayrıca sıvının yerine havanın da kullanılabildiği ifade ediliyor. Şu anda prototip aşamasında olan cihazı geliştirmeye devam eden araştırmacılar, söz konusu teknolojiyi kullanarak uygun fiyatlı bir cihaz geliştirmenin yolunu arıyor.

LOG

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
180
41
2
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Zeynep Gök

Bi kişi beğenmemiş neden acep

Asabi Kedi

videosu olsa süper olurdu, çılgın bir buluş olm

Engelliler Marketi

Bu aygıtın sesli olarak okuyabilen versiyonları Engelliler Marketi'nde çok uzun zamandır mevcut. Hatta HV-E5 modelli cihaz e-kitap okuyucudur aynı zamanda. T... Devamını Gör