Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gizli Böbürlenmelere Karnımız Tok! Araştırmaya Göre Fazla Mütevazılık İnsanları Sinir Ediyor

57PAYLAŞIM

Böbürlenen gıcık, alçakgönüllüler gıcık. Bize de gerçekten bir şey beğendirilemiyor. Bakalım bu davranışların bize rahatsız  edici gelmesinin sebebi neymiş...

"Alçakgönüllü insanlar beni sinir ediyor"

Mütevazılık, böbürlenmekten iyi olabillir ama fazla mütevazılık insanı sinir ediyor öyle değil mi?

Sanki yaptıkları şeyden çokça iltifat almak istiyor ama hava atan biri gibi de gözükmek işlerine gelmiyor...

Yeni bir araştırmaya göre mütevazıymış gibi davranmak insaların size gıcık olmasına  neden oluyor. Onun yerine  iltifatı içten bir şekilde kabul edip şaşırmış taklidi yapmamanın daha samimi bir ortam yarattığı düşünülmekte.

"Ben buna alçakgönüllülüğe saklanmış böbürlenme diyorum"

Chapel Hill'deki North Carolina Üniversitesi'nden, davranış bilimci olan Ovul Sezer'in bu araştırması Kişilik ve Sosyal Psikoloji Günlüğünde yayınlandı.

Sezer: "Bu davranışla ya sosyal medyada ya da arkadaş çevremizde oldukça karşılaşmışızdır", "Ben buna alçakgönüllülüğe saklanmış böbürlenme diyorum".

Araştırmacılar, insanların hem sempati uyandırıp hemde insanları etkilemek için bu davranışı sergiledikleri düşünülmekte.

"Ya, inanamıyorum sınıfımdaki en yüksek notu almışım bu nasıl olabilir ki"

Sezer bu davranışın iki farklı tipi olduğunu söylüyor. İlk versiyonu tam mütavazılık, örnek vericek olursak: "Ya, inanamıyorum sınıfımdaki en yüksek notu almışım bu nasıl olabilir ki" gibi.

Bir diğerinin ise içinde birazcık şikayet gizli, örneğin: "Kapıdaki adam kimliğimi sordu! 35 yaşındayım yani yok artık!!"

646 kişiyle yapılan bu araştırmada katılımcıların %70'i bu durumla çok defa karşılaştıklarını ve bu kişilerin %60'ı da şikayetli olan versiyonun gerçekleştiğini söylüyor...

"Bir şey hakkında övünmek istiyorsan, bunu sen tanıt ve insanlara anlat, en azından samimi ol"

Sezer: "Bir şey hakkında övünmek istiyorsan, bunu sen tanıt ve insanlara anlat, en azından samimi ol"

Mütevazıymış gibi davranan insanların daha az cömert ve istediğini elde edemeyen kişiler olduğunu düşünen Sezer sadece böbürlenmenin de işe yaramadığını söylüyor...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
barbatusos

Aleyna Tilki ve Sahan Gokbakari da tamimlasak bi'ara

sinan-kazak

yeah katılıyorum

leydiburj

Bide şöyle bir şey var: Fazla tevazu vasat adamdan nasihat dinletir.

Görüş Bildir