Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gerçek Anlamını Öğrenince Küçük Bir Düş Kırıklığına Uğrayabileceğiniz 15 İsim

4bPAYLAŞIM

Çocukları olacağını öğrenen aileler çocuğun ismini ne koyacağız diye büyük bir muammanın içine düşerler. Kimi kolaya kaçar ve aile büyüklerinden birinin ismini koyar kimi de Kur'an-ı Kerim'de geçen isim ve kelimeleri koymaya çalışır. Çoğu zaman anlamlarını bilmeden koydukları kulağa güzel gelen bu isimler sonrası hüsran yaşayanlar da olur. Biz de ilginç anlamlara sahip bu tarz isimlerden derlediğimiz bir içerik yapalım dedik.

Sizin de bildiğinizi duyduğunuz değişik anlamlara sahip isimleri de yorumlarda bekliyoruz.

1. Aleyna

Aleyna kelimesi Arapça kökenli olup "üzerine, üstüne, aleyhine" anlamlarındaki "alâ (على)" harfi cerriyle "biz" anlamındaki "nâ (نا)" muttasıl/birleşik zamirinin birleşmesinden oluşmuştur. Bu birleşik kelime "bizim üzerimize, bizim aleyhimize" manalarına gelir.

2. Asiye

Arapça kökenli olan Asiye isminin ön plana çıkan iki anlamı var.  İlk olarak "İsyan eden", ikincisi olarak da "Acılı, kederli üzüntülü kadın." anlamına geliyor.

3. Korkut

Korkut ismi ilk olarak "büyük dolu tanesi", ikinci olarak ise "cin, şeytan gibi hayalî yaratıklar" anlamına geliyor.

4. Lerzan

Lerzan ismi ise "Titrek, titreyen" gibi anlamlara geliyor.

5. Ecrin

Bu isim Arapça kökenlidir. Arapçası “ecr” dir. Anlamı ise “ücret”, “karşılık”, “mükâfat”tır.

Arap dili kurallarına göre bu kelime cümle içindeki görevine bağlı olarak “ecran”, “ecrun”, veya “ecrin” olarak okunabilir. Fakat kelime isim olarak sadece “ecr” şeklinde kullanılır.

6. İrem

Kökeni Arapça olan ismin "Cennete benzetilerek yapılan bahçe." ve "Sahte cennet." anlamları var.

7. Sude

Sûde; Farsça ‘sürmek’, ‘değmek’, ‘ezmek’, ‘ezilmek’, ‘sıvamak’ gibi anlamlara gelen Sûden (سودن) kökünden türemiş bir sıfat-isimdir. 

Buna göre Sûde, sürmüş, sürülmüş, ezmiş, ezilmiş manalarına gelmektedir. Türk Dil Kurumu, Kişi Adları Sözlüğü’nde bu isim için “sürülmüş”, “sürmeli, boyalı” karşılığını vermiştir.

8. Bade

Farsça kökenli olan Bade isminin "şarap, içki, kadeh." gibi anlamları var.

9. Bekir

Hz. Ebubekir’den dolayı günümüzde hala çocuklara verilen isimlerden biri olan Bekir'in anlamı "Deve yavrusu" demektir. Aslında Hz. Ebubekir’in esas ismi Abdullah’tır, Ebubekir ise lakabıdır.

10. Neriman

Pehlivan, iriyarı ve güçlü, kahraman, yiğit, gibi anlamları var.

11. Turgut

Türkçe kökenli olup "Konut, mesken, oturulacak yer." anlamlara geliyor.

12. Buğra

Çoğu kişinin Arapçadan geçtiğini düşündüğü Buğra ismi Türkçe kökenli olup “Erkek deve” anlamına gelmektedir.

13. Sanem

Arapça kökenli olan Sanem isminin anlamı "put"tur.

14. Kezban

TDK'nın Kişi Adları Sözlüğü'nde Farsça kökenli olduğu belirtilen isim "Kâhya kadın, bir daireyi idare eden kadın." anlamına geliyor. Yani ev hanımı.

15. Osman

Osman isminin bir anlamı "yılan/ejderha yavrusu"dur. Bir diğer anlamı ise gözleri oldukça güzel olan "toy kuşu yavrusu"dur.

Kaynaklar
1 2

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bana1bira

Bir kere Kezban isminin anlamını yanlış yazmışssınız Kuranda dahi geçer (Tükezziban olarak) Kezban isminin anlamı yalancı demektir.

bilgenerd

Tam anlamıyla "yalancı" diyemeyiz. "Yalanlayan, inkar eden" daha doğru. Mesela örnek olarak verdiğiniz ifadenin tamamını ele alırsak: "Febiyye-i ala-i Rabbiküm'atü Kezziban" ifadesi "O halde neden Rabbinizi yalanlayanlardansınız/inkar edenlerdensiniz" anlamına gelir. Şimdi düşündüm de, "yalancı" anlamı daha iyiymiş. Resmen "kâfir" anlamına çıktı tefsirin sonu :) Bu arada yanlış olmasın, halamın adı da Keziban :)

seyda.apak.754

İsmimin anlamı Deli divane , çılgın aşık demek birde Allah aşkıyla öten bülbül var tabii. Edebiyattada geçiyor :)

kbrnrshn

Adım İspanyolca ve patron demek ismi Arapça olanlar düşünsün :)

kbrnrshn

#14 aslında yanlış olmuş gibi çünkü Kezban Arapça bir kelime keziban dan geliyor yani yalan söylemekten bu durumda kezban da o işi yapan kişi yani yalancı kimse oluyor

kbrnrshn

#9 Lakabı olan Ebubekir deve babası anlamına geliyor

Görüş Bildir