Genetik Hastalığı Yüzünden Ailesi Tarafından Terk Edilen Nisha Lobo'nun Benzer Durumdaki Engelli Çocuklara İlham Kaynağı Olan Hikayesi

120PAYLAŞIM

Keşke herkes sevginin gücüne inansa ve hepimizin insan olduğunu hatırlasa...

Kaynak: https://yourstory.com/2018/11/nisha-lobo...

Hindistan'ın Bangalore şehrinde; doğuştan cilt hastalığı olduğu için terk edilen Nisha Lobo, beş çocuğu olan Aloma ve David Lobo tarafından evlatlık olarak alındı. Bugün bir genç kız olan Nisha cilt problemleri olan çocukların sevgiyle büyütülmesi konusunda bir ilham kaynağı...

Lobo çifti; bundan 18 yıl önce çocuk evlat edinmek için gittikleri merkezde, iki haftalık Nisha'nın kuru ve pullu görüntülü cildiyle kimseye benzemeyen bedenini gördüler. Küçük Nisha'nın nadir görülen İktiyozis hastalığı sebebiyle göz kapakları yoktu ve kurumun sorumlusu, doktorlara göre Nisha'nın %15 oranında görebildiğini Lobo çiftine iletti. Lobo çifti, Nisha'yı evlatlık edinmeye karar verdi.

Aloma, "Bazen kalbinizin orada olduğunu biliyorsunuz fakat aklınızla da karar vermeniz gerekir. Bu konuyu çocuklarımız dahil olmak üzere tüm ailemizle konuştuk."

"Üç oğlumuz 20'li yaşlarının başındaydı en küçüğü ise 12 yaşındaydı. Acil yardım gerektirebilecek bir çocuğa evlat edinme öncesinde de bakmak için eve geldik. Bir doktor ve daha öncesinde evlat edinme sektöründe çalışan biri olarak Nisha'nın acil yardıma ihtiyacı olabileceğini anladım."

Nisha, ağzı tamamen açık olduğu için çoğu günler damlalık ve kaşıkla beslendi.

"Kocam, bu süreçte oldukça aktifti ve ikimiz de ortak olarak çaba gösteriyorduk. Nisha gün içinde iyi olabiliyordu fakat geceleri ağlardı. Ter bezleri ve göz kapağı yoktu. Gözlerini kapatamadığı için açık uyumak zorunda kalıyordu. Şaşırtıcı olan şey ise, hayata tutunma isteğiydi."

Dünya Çocuklarının Durumu Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu tarafından 2016 yılında yayınlanan rapora göre; 29.6 milyon yetim çocuktan engelli olan sadece 42 çocuk yeni bir ev buldu.

Lobo çiftine göre evlat edinme, terk edilen veya yetim kalan çocuklara yardım etmenin en iyi yolu...Bu şekilde kardeşleriyle birlikte büyüyorlar. Evlat edindikleri çocuklar hakkında ise " Neden üç tane çocuk evlat edindiğimizi bilmiyorum. Sadece doğru olduğu hissini verdi. Daha çok çocuğumuz oldukça sevgimiz de artıyor." sözlerini dile getiriyor.

Lobo ailesi; Nisha'yı evlat edinme konusunda, akrabalarından, arkadaşlarından ve uzak çevresinden çok fazla olumsuz tepki aldı.

Aloma, Nisha'yı çocuk doktoruna götürdüğü günü şöyle anlatıyor: "Bana bakıp neden bu çocuğu evlat edinmek istediğimi sordu. Ben ise gözlerine bakarak  neden etmemem gerektiğini sorarak karşılık verdim. Doktorun söyleyebildiği tek şey ömür boyu çekeceği problemler oldu fakat onları problem olarak görürsem probleme dönüşeceğini bilmiyordu. O an çok üzüldüm ve bir daha o doktoru hiç görmedim. İnsanlar bu çocuklara birer yük gibi bakıyor fakat bu tamamen çocuğu nasıl gördüğünle alakalı..."

"Nisha'nın ihtiyacı olan tek şey günde beş kere göz damlasının damlatılması ve vücudunun nemlendirilmesiydi. Bunun dışında onu büyütmek diğer çocuklarımı büyütmekle aynı gibi..."

"Nisha 9 yaşındayken Londra'da bir operasyon geçirdi ve dirseklerinden deri alınarak göz kapağı yapıldı. Ailesinden sevgi ve ilgi görmesine rağmen dışarıdaki insanlardan aynı tepkiyi alamadı. Okula ilk defa kaydolmaya gittiğinde; fotoğrafını gören yetkililer, onu okula alma konusunda oldukça isteksizdi."

"İki gün geçtikten sonra kızımızı okula kabul edemeyeceklerini söylediler. Biz ise onun çok sevecen bir çocuk olduğunu söyledik fakat diğer öğretmenlerin, ailelerin, öğrencilerin bu şekilde düşünememe ihtimalinin olduğu doğrultusunda karşılık verdiler."

Daha sonra Aloma'nın arkadaşı sayesinde okula başlayan Nisha, başta arkadaşları tarafından dışlanmasına rağmen daha sonrasında bu durum tam tersi bir hal aldı. O zamanlar 8 olan küçük kız çocuğu şimdi ise 18 yaşında kendine güvenen ve okumaya doymayan bir genç kız.

Nisha ile ilgili videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Sevgi ve emeğin gücünü bir kez daha anladık. Umarız ki hikayenle birlikte birçok kişiye ilham kaynağı olursun.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dianadusso

Her insan her yürek bu dünyaya bir yaşama amacı ile gelir Yüce RABBİM herkesi farklı imtihan eder bu kardeşimizin imtihanı bu öz ailesinin terk etme mevzusu ise yürek burkuyor nasıl bir annelik evladından görüntüsü için vazgeçer dışardaki bir kedi köpek bile yavrusuna dokundurmazken insan 9 ay taşıdığı evladını görsellik yüzünden bırakıyor bu kız dünyanın en güzel kızı ne zorluklar çekiyor ama yine de eğitimini alıyor Allah o aileden razı olsun evlerine almışlar aile olmuşlar ameliyatını yaptırmışlar okula vermişler en ihtiyacı olan sevgiyi veriyorlar ailesinin terk etmesi bir bakıma iyi bile olmuş öz ailesi okula bile göndermez evden çıkarmazlardı bence Nisha sen içinle dışınla çok güzelsin hep böyle güzel kal kardeşim

Görüş Bildir