Genelkurmay Başkanı Özel Hakkında Takipsizlik

16PAYLAŞIM

Genelkurmay Başkanı Özel Hakkında Takipsizlik

Genelkurmay Başkanı Özel Hakkında Takipsizlik

Uludere'de 34 kişinin ölümüyle ilgili Genelkurmay Başkanı Özel'in açıklamasıyla "soruşmanın gizliliğini ihlal" ve "adli yargılamayı etkileme" suçlarını işlediği gerekçesiyle yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 34 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili yaptığı açıklama nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel hakkında" soruşmanın gizliliğini ihlal" ve "adli yargılamayı etkileme" suçlarından yürütülen soruşturmada, "kovuşturmaya yer olmadığına" karar verdi.

Memur Suçları Soruşturma Bürosunda görevli Savcı Alper Türközmen tarafından verilen kararda, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 34 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili Orgeneral Özel'in, yaptığı bir basın açıklamasında, "Ölenler arasında silahlı teröristler bulunmaktaydı. Biz ulaştığımızda silahlar toplanmıştı, gerçekler yakında ortaya çıkar" dediğinin iddia edildiği hatırlatıldı.

Orgeneral Özel'e ait olduğu öne sürülen sözlerin 21 Haziran 2012'de Genelkurmay resmi internet sitesinden yalanlandığı vurgulanan kararda, "ayrıca söylendiği iddia edilen sözlerin, adı geçen şüpheli tarafından söylendiği kabul edilse dahi gerek gizliliği ihlal gerekse adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçunun unsurlarını oluşturmadığı" belirtildi.

Kararda, şunlar kaydedildi:

"Genelkurmay Başkanları ile ilgili adli soruşturmalarda izlenecek usul, 353 sayılı Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu'nun 15/a maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddede adı geçen görevliler hakkında izin istendiğinde iznin isteneceği makam ve itiraz usulü açık olarak belirtilmiştir. Ayrıca bu şahısların yargılanmasının da Yüce Divan'da olacağı açıkça yazılmıştır. Ancak soruşturmanın kimin tarafından yapılacağına ilişkin açık bir hüküm bulunmadığından, burada genel hükümlere göre izlenecek yolun tespiti gerekmektedir. Bu sebeple Genelkurmay Başkanlarıyla ilgili adli soruşturmalarda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının görevli olduğuna dair yasada açık bir hüküm bulunmadığından, soruşturma Başsavcılığımızca icra olmuştur."

Bu gerekçelerle kararda, Özel hakkında "kovuşturma yapılmasına yer olmadığına" karar verildiği belirtildi.

Şikayet dilekçesinde, 28 Aralık 2011'de Şırnak'ın Uludere ilçesinde 34 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili sürdürülen adli soruşturmada hiç bir ilerlemenin sağlanmadığı, sorumluların yargı önüne çıkartılmadığı ve Genelkurmay Başkanı Özel'in basın açıklamasında "ölenlerin arasında PKK terör örgütü mensupları" olduğunu belirttiği ileri sürülerek, olayda ölenlerin yakınları olan 32 kişi tarafından Özel hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

AA

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir