Geçen Yıl '500 Milyondan Fazla Dijital Kimlik Çalındı'

-

Bilgisayar güvenliği firması Symantec'in hazırladığı rapora göre, geçen yıl şirketlerin veri tabanlarında bulunan 500 milyondan fazla kullanıcı adı, şifre ve diğer kimlik bilgileri kayboldu.

2015'te bilgisayar sistemlerinin güvenliğinin dokuz kez ihlal edildiği ve normalde görünmemesi gereken 10 milyondan fazla kaydın açığa çıktığı bildiriliyor.

Rapora göre, sahte teknik destek dolandırıcılığı yüzde 200, kötü niyetli 'ransomware' saldırıları da yüzde 35 artış gösterdi.

Yasal yazılım firmaları gibi çalışıyorlar

Symantec'in yıllık raporunda, hacker'ların saldırılarının etkili olmasını sağlamak amacıyla bilinmeyen yazılım hatalarına başvurmayı artırdıkları vurgulandı.

Raporda, saldırıların ardındaki çetelerin daha profesyonel hale geldikleri ve artık yasal yazılım firmalarına benzedikleri belirtildi.

Sahte çağrı merkezleri bulunuyor, haftasonları izin dahi yapıyorlar

Symantec yetkililerinden Kevin Haley, "çeteler artık öyle bir hale geldi ki, gayet kapsamlı kaynakları ve çok vasıflı teknik elemanları var, normal çalışma saatlerinde çalışıyor, haftasonlarında ve tatillerde izin yapıyorlar" dedi.

Haley'e göre bazı çetelerin daha inandırıcı görünmek için çağrı merkezleri bile bulunuyor.

Kimlik Bilgileri: Korunmak İçin Ne Yapmalı? - onedio.com
Kimlik Bilgileri: Korunmak İçin Ne Yapmalı? - onedio.com

Bu grupların bir kısmı, kullanıcıları ev bilgisayarlarında sorun olduğuna inandırarak bu sorunu gidermek için para ödemeye ikna etmeye çalışıyorlar.

En çok etkilenen ülkeler ABD ve İngiltere

Böyle sahte teknik destek dolandırıcılıklarından en çok etkilenen ülkeler ABD, İngiltere, Fransa, Avustralya ve Almanya.

Symantec raporuna göre, 'fidye yazılımı' olarak anılan 'ransomware' saldırılari da geçen yıl dolandırıcıların gözde yöntemleri arasında oldu.

Bu kötü niyetli yazılımlar kullanıcının bilgisayarını kilitliyor ve belli bir ücret ödenmedikçe açmıyor.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriFransaİngiltere
Görüş Bildir