Görüş Bildir
Haberler
Kimlik Bilgileri: Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Kimlik Bilgileri: Korunmak İçin Ne Yapmalı?

ATKN
07.04.2016 - 10:34 Son Güncelleme: 08.04.2016 - 10:55

50 milyona yakın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kişisel bilgilerinin yer aldığı bir veri tabanının, bilgisayar korsanları tarafından internete yüklenmesi üzerine sorulacak pek çok soru var.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Bu soruların başında, bu bilgilerin ele geçmesinin kişileri hangi noktada kırılgan hale getirdiği, bu bilgilerin ne amaçla kullanılabileceği ve bizim bunlara karşı neler yapabileceğimiz geliyor.

İnternette yayılan veri tabanında bu kişilerin TC kimlik numarası, ad, soyad, anne adı, baba adı, cinsiyet, doğum yılı, doğum şehir, nüfus kayıt yeri ve açık adres bilgileri bulunuyor.

Bu bilgiler daha önce ele geçirilmişti. Bunun yaklaşık 6 yıl önce olduğunu belirten uzmanlar bir arama motoruna dönüştürülerek, herkesin bilgilere ulaşabileceği bir hale gelmesinin kaygı verici olduğunu söylüyor.

BBC Türkçe'ye konuşan bilişim uzmanı Dağhan Uzgur, 'bundan sonraki aşama telefonlar için bir uygulama üretmeleri olur' diyerek sorunun büyüklüğünü dile getiriyor.

Bilişim hukuku uzmanı Gökhan Ahi ise bugüne kadar karşılarına olayın vahametini 'kimlik bilgileriniz ile ilgili hükümsüzdür ilanı verebilirsiniz' diyerek, kimliğinizi kaybettiğiniz durumda yapmanız gereken işleme benzeterek anlatıyor.

2010 yılında sızdığı düşünülen bilgiler artık herkesin ulaşabileceği bir yerde, internette ve erişmek hiç zor değil.

'Onuncu sınıf dolandırıcıların hedefi haline geldik'

'Onuncu sınıf dolandırıcıların hedefi haline geldik'

Bu bizim için nasıl bir tehlike yaratıyor?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, vatandaşlık numaralarının değiştirilmesine gerek olmadığını söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Bu durumda ne olacak? Bilişim uzmanı Uzgur da kimlik numaralarının değiştirilmesinin kaos yaratacağını düşünüyor ve tek çarenin her telefondan, kapıya gelen herkesten ve aldığınız her e-postadan şüphelenmeniz gerektiğini belirtiyor. Uzgur, daha önce de bu bilgilerin daha karmaşık şekilde dolandırılıcılar tarafından ulaşılabilir olduğunu hatırlatıyor ve şöyle diyor: 'Daha önce birinci sınıf dolandırılıcılar sızdırılan bu bilgileri deşifre edip kullanıyordu, artık onuncu sınıf dolandırıcılar bu bilgilere ulaşabilir vaziyette.'

Peki uzmanların verdiği bilgiler ışığında; bu dolandırıcılar neler yapabilir? Siz ne yapmalısınız?

Peki uzmanların verdiği bilgiler ışığında; bu dolandırıcılar neler yapabilir? Siz ne yapmalısınız?

Kapıda dolandırıcılık

Neler yapılabilir: Sızdırılan kimlik bilgileri arasında adresler de olması nedeniyle adresinize karşı ödemeli kargo gönderilmiş gibi yapılabilir. Bu kargonun bir hediye veya değerli bir gönderi olduğu söylenebilir ve sizden yüklü miktarlarda gönderi ücreti talep edilebilir.

Siz ne yapmalısınız: Göndereninden emin olmadığınız sürece, karşı ödemeli gönderildiği belirtilen her türlü gönderiden şüphelenmelisiniz.

Kimlik bilgilerinizin yüklendiği sitede adınızı aratmayın

Neler yapılabilir: Uzmanlar, kimlik ve kişisel bilgilerin yüklendiği sitede kendi adınızı aradığınızda, bu bilgileri yükleyen kişilerin sizin yaşadığınıza ilişkin bir bilgi elde edebileceğini söylüyor. Bilgilerin 6 yıl içinde sızdırıldığı düşünülürse şu an bu kayıtta olan kişilerin bütün bilgileri güncel değil. Uzmanlar, kendi isminizi sitede aratmanın bir uyaran olduğuna ve sizi muhtemel dolandırıcılıklar için riskli hale getirebileceği uyarısında bulunuyor.

Siz ne yapmalısınız: Kendinizin veya durumunu merak ettiğiniz arkadaşlarınızın veya yakınlarınızın isimlerini aratmayın.

Soruşturma başlatıldı

Soruşturma başlatıldı
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın  50 milyona yakın vatandaşının kimlik bilgilerinin sızdırılmasına ilişkin haberler üzerine bu konuda adli ve idari çalışma yürütüldüğünü kaydetmesinin hemen ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlattığı açıklanmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, kimlik bilgilerinin internette yayınlanmasına ilişkin haberleri ihbar kabul ederek başlattığı soruşturmanın Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu tarafından açıldığı belirtilmişti.

BBC Türkçe ve Ajanslar

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
119
33
26
8
7
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
itsasin

hergün yeni rezillik hükümetine hoş geldiniz.

Cimi Vinci

6 yıl boyunca insanların haberinin olmaması ve yüzsüz bir şekilde eskiden çalınmıştı yeni değil açıklamaları tamamen mide bulandırıcı bir durum. insanları ka... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

basliga bak yaa kimlik bilgileri korumak icin ne yapmali :) admin gitti bilgiler yok artik koruyamadik atttta gitti bilgiler :D