Görüş Bildir
Haberler
Gazeteciye 'Ödeyemiyorsan Sokak Süpür' Cezası

Gazeteciye 'Ödeyemiyorsan Sokak Süpür' Cezası

ATKN
28.11.2014 - 12:39
İçeriğin Devamı Aşağıda

Antalya’da gazeteci Musa Doğan, hakaretten aldığı bin 800 TL’lik cezayı ödeyemeyince 150 saat süreyle bir kamu kurumunda süpürgeyle yaprak toplama cezası verildi.

Bir köşe yazısında iş çevresine yönelik hakarette bulunduğu iddiasıyla aldığı bin 800 TL’lik adli para cezasını ödeyemeyen 23 yıllık gazeteci Musa Doğan, kendisini Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde (BATEM) elinde süpürgeyle yaprak süpürürken buldu.

Antalya 11. Sulh Ceza Mahkemesi, Doğan'ın para cezasını Denetimli Serbestlik Kanunu kapsamında 45 gün ve toplamda 150 saat süreyle bir kamu kurumunda süpürgeyle yaprak toplama cezasına çevirdi.

'Hayali inşaatçı” başlıklı köşe yazısı nedeniyle bir iş insanının şikayetiyle üç yıldır davalık olduğunu ifade eden Doğan, 75 gün hapisten dönüşen bin 750 TL’lik para cezasını ödemeyi kabul etmediğini söyledi; 'Ya kapalı cezaevine girecektim ya da Denetimli Serbestlikten yararlanacaktım. Hapse girmektense yaprak toplamayı tercih ettim' dedi.

Doğan, Antalya'da çeşitli medya organlarında 23 yıl gazetecilik yapan, son bir yıldır da kendi internet sitesinde mesleğini sürdürüyor.

BATEM'de süpürge yaparak, yaprakları toplayarak ve temizlik işleri yaparak cezasını neredeyse doldurduğunu, 72 saatlik bir çalışması kaldığını ifade eden Doğan, Türkiye'de Denetimli Serbestlik Yasası'ndan ilk kez kendisinin yararlandığını savundu:

'İlk kez ben yararlanmışım. Araştırma yaptım. Burada da bize hükümlü gibi davranmıyorlar. Adaletin kestiği parmak acımaz. Devlete 4 saat çalışma ile cezamı ödüyorum. Asla kalemimden geri dönmem. Doğru bildiğimi yazarım. Yazımın başlığı 'Hayali inşaatçı'ydı. Kimseye kızmıyorum. Bu kuruma bu ceza nedeniyle girdim, güzel insanlarla karşılaştım. Cezamı tamamladığım zaman mesleğime devam edeceğim'.

Bianet

Kaynak: http://bianet.org/bianet/ifade-ozgurl...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0