Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Game of Thrones'un Yeni Fragmanı Yayınlandı! Büyük İpuçlarıyla Dolu Fragmanı Sizler İçin Analiz Ediyoruz!

2.6bPAYLAŞIM

Hepimizin son sezonunu beklerken yaşlandığı Game of Thrones, sonunda 8. sezonla ilgili ipuçlarıyla dolu yeni bir fragman yayınladı. Dizinin gösterim tarihi ise 14 Nisan olarak duyuruldu. Görüntülerin derin analizini yaptığımız Buzzfeed kaynaklı gönderimizi okumadan önce, fragmanı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/amphtml/jennagu...

Game of Thrones | 8. Sezon | Resmi Fragmanı: Winterfell (Kışyarı) Mahzenleri (HBO)

İlk gördüğümüz zamanki delirmiş anlarımızı atlattıktan sonra fragmanı 13597 kez daha izledik. Şimdi detaya inme zamanı.

Her şeyden önce, izlediğimiz sahnelerin 8. sezondan görüntüler olmadığını baştan söyleyelim. Onun yerine görüntüler, bu fragman için özel olarak çekilmiş.

(7. sezondan Cersei, Jon ve Dany'nin bulunduğu o janjanlı fragmanı hatırlıyorsunuzdur.)

Bu sefer fragman, Winterfell'deki mahzen mezarlığında Jon, Sansa ve Arya üzerine odaklanıyor. Bu da demek oluyor ki, 8. sezonun asıl odak noktası Stark Hanesi.

Ve evet, 1. sezondan beri ilk defa Jon ve Arya'yı yanyana, aynı sahnede izliyoruz.

Jon, annesi Lyanna'nın heykelinin yanından geçtiğindeyse, çığlık atmamak için kendimizi zor tutuyoruz. Arkadan, Lyanna'nın ölüm döşeğindeyken, abisi Ned'e yakarışlarını duyuyoruz: "Jon'u korumak zorundasın."

Lyanna'nın elindeki kuş tüyünün zeminle buluştuğunu da görebiliyoruz.

Bu kuş tüyünün nereden tanıdık geldiğini merak ediyorsunuzdur. 1. sezonun ilk bölümünde Robert Baratheon, tüyü Lyanna'nın heykelinin üzerine bırakıyor.

Bu olay tam da Robert, Ned'e Targaryen'lere olan nefretini anlattığı sırada gerçekleşiyor. Bu durum da Ned'in, Jon'un kimliğini neden gizlemesi gerektiğini anlamasında önemli bir rol oynuyor, tabii ki onu korumak için.

5. sezonun 4. bölümünde Sansa, Littlefinger ile birlikte mahzeni ziyaret ettiğinde aynı kuş tüyü tekrar karşımıza çıkıyor.

Bu durum, Littlefinger'ın, Lyanna Stark ve Rhager Targaryen aşkının kilit olayını anlatmadan hemen öncesinde gerçekleşiyor - Harrenhal'deki turnuvada.

Kuş tüyü hikayesini şöyle açıklayabiliriz: Bu kuş tüyü olayı, Jon'un gerçek ebeveynleri ile bağlantılı ve ayrıca Ned'in onu korumak zorunda olmasıyla da ilgili.

Olay şu ki, bunca zamandır aynı yerde duran tüy şimdi yere düşüyor, Jon da omzunun üzerinden hafifçe olan biteni izliyor. Bu görüntüler bize, gerçeklerin sonunda açığa çıkacağını ve Jon'un aslında kim olduğunu Bran veya Sam aracılığıyla öğreneceğini işaret ediyor olabilir. Evet biraz derince analiz ediyor olabiliriz fakat Jon'un eninde sonunda bu gerçekle yüzleşecek olması zaten bir sürpriz değil. Er ya da geç öğrenecek ve asıl ilginç olan şey ise tüm bunlara nasıl tepki verdiği olacak.

Daha sonra Sansa'yı, Catelyn tarzı saç örgüleriyle mahzende yürürken görüyoruz.

Sansa, annesi Catelyn'e ait olan heykele çok kısa göz gezdiriyor ve burada annesine ve Winterfell Leydisi olma görevine karşı olan bağı vurgulanıyor.

İlginçtir ki, o dakikada Catelyn tarafından yapılan seslendirmede Sansa ile ilgili hiçbir şey duymuyoruz. Aksine, bütün söylenenler Jon ile alakalı, Jon'un ve kendi ebeveynliğinin önemini kuvvetlendirecek nitelikte sözler geliyor kulağımıza: "Aileme musallat olan bütün bu dehşet, annesiz bir çocuğu sevemememden kaynaklanıyor."

Bahsettiğimiz alıntı, 3. sezonun 2. bölümünde geçiyor. Catelyn, Robert'in isyanı sonrası, Ned, Jon'u gayrimeşru çocuğu olarak eve getirdiği zaman, onu kabul etmekte ne kadar zorlandığını Talisa'ya anlatıyor.

Daha sonra Arya karşımıza çıkıyor. Jon ve Sansa'nın aksine, Arya ve diğer aile üyelerine ait heykeller arasında hiçbir özel an yaşanmıyor. Bu da bize, "no one/hiç kimse" olarak yaşadığı zamanların, Arya üzerinde hala etkisi olduğu hissini veriyor.

Aile üyelerinden biriyle bir an daha paylaşmak isteyen kişi Jon oluyor. Bu defa, Ned'in heykeli önünde duraksıyor ve Ned'in ona, 1. sezonun 2. bölümünde söylediği şu sözleri işitiyoruz: "Sen bir Stark'sın. Soyadımı alamamış olabilirsin, ama damarlarında benim kanım akıyor."

Ned'in bu sözleri, Jon'un gerçekleri öğrenmesi, ve bunun üstesinden gelmesi, 8. sezonun büyük bir kısmını oluşturuyor. Ayrıca en nihayetinde, Jon'un Stark kanından olduğunu benimseyeceğinin ve Ned'i sonsuza dek babası olarak göreceğinin ipuçları veriliyor.

Şunu da not etmek lazım ki Jon, fragmanda hala Stark zırhından, kürklerle kaplı pelerini ve arkadan sıkıca toplanmış uzun saçlarına kadar, Ned'den esinlenmiş olduğu görünümüyle bizleri selamlıyor.

En sonundaysa Jon, Arya ve Sansa'yı tekrar birleşmiş bir şekilde görüyoruz. Bu durum hepimizi heyecanlandırıyor.

Fakat daha sonra...

Herkes kendi heykelini görüyor!

Ölenlerin heykellerinin yapıldığı gerçeğini göz önüne alırsak, bu durum Stark Hanesi adına bizleri endişelendiriyor. Ama bu görüntü ille de Starkların üçünün de öleceği anlamına gelmiyor olabilir (eğer böyle bir şey olursa hepimizin iyileşmesi çok zor olabilir). Fragmanın bizlere verdiği mesaj, açıkça hepsi ölümle karşı karşıya gelecek. 

Not: Sadece biz miyiz, yoksa Jon'un heykeli biraz yaşlı mı? HMMM.

Videonun sonunda, tabii ki, dondurucu bir soğuk her yeri kaplıyor.

Bu ayaz, Jon'un meşalesini söndürüyor ve Lyanna'nın kuş tüyünü buza çeviriyor.

Fragmanın finali ise; Jon, Arya ve Sansa'nın işte bu tüyler ürperten, aynı anda kılıçlarını çekerek muhtemel Winterfell Savaşı'na hazırlık sahnesiyle yapılmış.

Her şey zindanda mı son bulacak? Bir şeyden eminiz: Stark kardeşler işin peşini savaşmadan asla bırakmazlar.

Sıra hep birlikte 14 Nisan'ı beklemekte!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
polat-ozdemiroglu

ben bu diziyi neremle izledim halen anlayamadım. :)

tolgahan-hasanoglu

Fragman izleyen insanlar bana aşırı itici geliyor ya.

talha-sastim

Brandon Starkın heykeli yok çünkü kendisi akgezenlerin kralı ...

ericdraven

O zaman bir analiz de benden. Trailer sonunda kendi heykelleriyle karşı karşıya geldiklerinde heykeller arasında bir tek Jon Snow heykelinin kendisinin yaşlı hali olması der kaçarım..

elif08

Onu bende fark ettim ama emin olamamıştım şimdi oldum :)

tarikkrc

işin yoksa şimdi pekiştirmek için en baştan gene başla

Gizli Kullanıcı

ben başladım bile.p 3.sezonun sonundayım,günde 2-3 blüm izliyom,aşagısı kesmiyo

Görüş Bildir