Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Galatasaray Divan Kurulu Toplandı

-

Galatasaray Kulübü Divan Kurulu'nun olağanüstü toplantısı Türk Telekom Arena'da yapıldı.

Stat içerisinde bulunan çok amaçlı salonda gerçekleştirilen toplantıya, kulüp başkanı Duygun Yarsuvat ile yönetim kurulu üyeleri Dursun Aydın Özbek, Ebru Köksal, İsmail Sarıkaya, Hasan Murat Atay, Ural Aküzüm de katıldı. Kulüp eski başkanlarından Ali Tanrıyar ile Faruk Süren de toplantıda hazır bulundu.

Toplantının başlangıcında Galatasaray Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar, üyeliğe yeni hak kazanan kişilere yönelik olarak, kurulun kuruluşu, işlevi ve çalışma esasları ile kulüp hakkında bilgi verdi.

Yeni üyelere beratları verildi

Galatasaray Kulübü Divan Kurulu Üyeliği'ne hak kazanan ve üyelikleri kulüp yönetimi tarafından onanan kişilere beratları verildi.

Divan kuruluna 221 yeni üyenin dahil olduğu açıklanırken, isimler tek tek okunup, katılımcılar arasında bulunan kişilere beratları sunuldu. Yeni üyelerin de katılımıyla divan kurulunun toplam üye sayısının 2 bin 38'e ulaştığı kaydedildi.

Yeni üyeler arasında, TBMM Eski Başkanı Köksal Toptan ile Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın kardeşi Acar Yıldırım da yer aldı. Toptan'a beratını kulüp başkanı Duygun Yarsuvat verirken, Acar Yıldırım ise toplantıya katılmadı.

Öte yandan, kulübün efsane başkanlarından Ali Tanrıyar, eşi Selma Tanrıyar'a, eski başkanlardan Faruk Süren ise kızı Yelda Elmas'a divan kurulu üyelik beratlarını takdim etti.

Yarsuvat'tan Galatasaray Lisesi tepkisi

Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, divan kurulu toplantılarının Galatasaray Lisesi'nde yapılamamasına sert bir şekilde tepki gösterirken, bu gerekçeyle divan kurulu üyelik beratını almaya gelmeyen bir arkadaşının mektubunu kürsüden okudu.

Galatasaraylılar için önemli bir gün olduğunu dile getiren Yarsuvat, "Biliyorsunuz, biz bir lisenin 12. sınıfında meydana geldik. Ali Sami Yen ve arkadaşları 110 yıl önce Galatasaray Lisesi'nin 12. sınıfında bir araya gelerek, kulüp kurmayı kararlaştırdılar. Bizim bağımız, kökenimiz Galatasaray Lisesi'dir. Bugün toplandığımız stadımız da Galatasaray'ın bir parçasıdır ama biliyoruz ki kurumlar köklerini muhafaza ettikleri sürece kurumdurlar" diye konuştu.

Kulüp divan kurulu toplantılarının Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda yapılması gerektiğini savunan Yarsuvat, "Toplantımızı orada yapmamız gerekirdi ve hala da orada yapılması gerekir. Tüm Galatasaraylılar bunun üzüntüsünü çekiyor ve bunlardan biri de benim sınıf arkadaşım Yavuz Zeytinoğlu. Bugün için berat almaya hak kazanmıştır. Bana bir bir mektup yazdı ve onu okumak için karşınıza çıktım" şeklinde görüş belirtti.

Yarsuvat'ın okuduğu, Yavuz Zeytinoğlu'na ait mektuptaki şu ifadeler dikkati çekti:

"Sonunda divan kurulu üyelik beratı çağrısını aldım, teşekkür ederim. Ancak ben beratımı, tüm yaşamımızı etkileyen, Türkiye'nin aydınlık yüzünü gösteren, Tevfik Fikret'in adını taşıyan salonda, büyük Atatürk'ün resminin altında almayı düşlemiştim. Başka türlüsünü düşünemem. Tüm büyük kulüpler kendilerini yine büyük bir eğitim kurumuyla bütünleştirme çabasındayken, okulumuzdan ayrılma sebebini anlayamadım. Niye direnemedik? İçeri almıyorlarsa, kapı önünde divan kurulunu toplayabilirdik. Gün döner, devran döner. Bir yasaklayan gider, bir izin veren gelir. Ben beklerim. Beratımı, Tevfik Fikret Salonu'nda verdiğinizde alırım."

Başkan Yarsuvat'ın mektubu okumasının ardından konuşan Galatasaray Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar ise "Başkanımıza yüzde 100 hak veriyorum. Toplanmamız gereken yer Galatasaray Lisesi'dir. Ancak camia içinde gereksiz sürtüşmelere sebebiyet vermemek için böyle bir karar aldık. Zaman içinde telafi edileceğine inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Yarsuvat'a taraflı olma eleştirisi

Kulübün divan kurulu yeni üyelerinden Atalay Şahinoğlu, başkan Duygun Yarsuvat'ın konuşmasından rahatsız olduğunu belirterek, ayrımcılık yapıldığı eleştirisinde bulundu.

Beratını almasının ardından kürsüye gelerek, bir şeyler söylemek istediğini aktaran Şahinoğlu, Yarsuvat'ın konuşma içeriğinin, Galatasaray Lisesi mezunu olmayanlar için ayrımcılık taşıdığını savunarak, "Bu ayrımcılık hoşuma gitmedi. Bunu bilseydim, bugün buraya gelmezdim. Ben İstanbul Erkek Lisesi mezunuyum. Hocam, siz hukukçu ve profesörsünüz. Lütfen daha birleştirici olunuz" ifadelerini kullandı.

Yarsuvat'ın bu sözlere cevabı, "Bizim Galatasaray'dan elde ettiğimiz kazanımlar, her türlü görüşün açıklanmasıdır. Kendisine teşekkür ediyorum. Bu imkanı zaten başka yerde bulmaz" şeklinde olurken, "Sayın hocam bu imkanı ben her yerde bulurum" diyen Şahinoğlu, sinirli bir şekilde salondan ayrıldı.

Başarı beratları takdim edildi

Olağanüstü divan kurulu toplantısında, 2014 yılı içindeki ulusal ve uluslararası organizasyonlarda başarı kazanmış sarı-kırmızılı sporcu, teknik adam ve idarecilere başarı beratları takdim edildi.

Sporcu, teknik adam ve idareciler, branşlarına göre gruplar halinde kürsüye davet edilerek, başarı beratlarını aldı.

AA, Mehmet Fatih Duman

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Arda TuranAydınAziz YıldırımFenerbahçe Spor KulübüGalatasaray Spor KulübüİstanbulTürk TelekomTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir