Fransa, Filistin'i Tanımak İçin Harekete Geçti

-
Abone ol

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Filistin devletinin tanınmasının, anlaşmazlığın nihai çözüme kavuşturulmasına katkı sağlayacağını söyledi. Fabius, "Fransa, Filistin'i tanıyacaktır. Soru, ne zaman ve nasıl olacağıdır” dedi.

Fransa Meclisi'nde iktidardaki Sosyalist Parti (PS) milletvekillerinin sunduğu, "Filistin'in devlet olarak tanınması" karar tasarısı tartışıldı.

Tasarıyla ilgili mecliste yapılan oturumda konuşan Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Fransa'nın sorumluluklarını yerine getirerek Filistin'i devlet olarak tanıyacağını söyledi.

Fabius, "Filistin'in tanınması anlaşmazlığın nihai çözüme kavuşturulmasına katkı sağlamak için fayda sağlayacaktır" dedi.

Filistin'in tanınmasını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde değerlendireceklerini belirten Fabius, Fransa'nın İsrail ve Filistin halklarının dostu olduğunu vurguladı. Fabius, "Fransız hükümeti, İsrail-Filistin sorunun iki yıllık zaman çizelgesi içinde nihai çözüme kavuşmasını kabul edebilir. Bu en sık tartışılan konudur" dedi.

İsrail-Filistin barış müzakerelerinin çıkmazlığa ulaşması ardından yapılan girişim ve çabalara değinen Fabius, "Bu çabalar başarısız olursa, yerleşim inşası sorununu çözmek için sunulan girişimler başarısız olursa, o zaman Fransa görevini yapmak ve gecikmeden Filistin devletini tanımak zorunda olacak. Biz buna hazırız" dedi.

Fabius, "Fransa, Filistin'i tanıyacaktır. Soru, ne zaman ve nasıl olacağıdır. Çünkü bu tanımanın, çatışmanın çözümsüzlüğünü aşmaya ve kalıcı çözümün sağlanmasına faydası olması gerekir" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Fabius, salı günü resmi Twitter hesabı üzerinden yayımladığı tweette da Fransa'nın 1947 yılından beri Filistin'in devlet olarak tanınması konusunda konumunu muhafaza ettiğini ve iki devletli bir çözümden yana olduğunu bildirmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Fransa'nın Filistin devletini tanırsa 'büyük bir hata' yapmış olacağını söylemişti.

Fransa Meclisi'ndeki Filistin'in devlet olarak tanınmasına ilişkin karar tasarısı 2 Aralık'ta oylanacak. Aynı konuya ilişkin bir başka karar tasarısının ise 11 Aralık'ta Fransa Senatosu'nda oylanması bekleniyor.

Avrupa Parlamentosu (AP) da perşembe günkü oturumunda Filistin'in devlet olarak tanınması yönündeki bir tasarıyı görüşmüştü. Bu tasarının da AP Genel Kurulu Aralık ayı oturumlarında oylanması öngörülüyor.

Filistin'in devlet olarak tanınmasına yönelik girişimler son dönemde Avrupa ülkelerinde artış gösterdi. İsveç'in Ekim ayında Filistin'i bağımsız devlet olarak tanıma kararının yanı sıra İrlanda ve İngiltere parlamentoları bu yönde bağlayıcılığı olmayan kararlar almıştı.

İspanya'da parlamento hükümetin Filistin'in tanımasına yönelik tavsiye kararı alırken, Hollanda’da da iktidar ortağı İşçi Partisi Filistin Devleti'nin tanınması konusunun mecliste tartışılmasını istemişti.

  • Kaynak: AFP ve AA
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir