Görüş Bildir
Haberler
Fransa'dan 'Terörle Mücadeleye' 425 Milyon Euro

Fransa'dan 'Terörle Mücadeleye' 425 Milyon Euro

İçeriğin Devamı Aşağıda

Fransa, ay başında Paris’te yaşanan saldırıların ardından terörle mücadeleye 425 milyon euro, yani yaklaşık 1 milyar 152 milyon TL'lik ek bütçe ayırdı.

Önümüzdeki 3 yıl içinde 2 bin 680 yeni “terörle mücadele personeli” ile, polis için yeni silah ve çelik yelekler alınacak.

Fransa Başbakanı Manuel Valls harcama planı için 'Artan radikal tehditle mücadele için hayati önemde' yorumunu yaptı.

Valls, bazıları Fransa dışında bulunan 3 bin kişinin daha, bulundukları ülkelerin istihbarat birimleriyle işbirliği içinde, takibe alınacağını da açıkladı.

Fransa’da bu kapsamda telefon dinlemeyi kolaylaştıran yeni düzenlemeler de yapılacak.

Tehdidin Irak ve Suriye’ye savaşmaya gidenlerden geldiğini vurgulayan Valls, 'Tek bir şey kesin ki radikalleşen ve topraklarımızda saldırı düzenleme ihtimali bulunanların sayısı artmaya devam ediyor' dedi.

'Yeni terörle mücadele' önlemleri kapsamında, mahkumlarla çalışmak üzere 60 Müslüman din adamı daha görevlendirilecek ve cezaevlerinde 'radikal mahkumlar' için özel bölümler yapılacak.

Fransa'da hali hazırda 182 din adamı hapishanelerde görev yapıyor.

Paris’te 7 Ocak’ta mizah dergisi Charlie Hebdo baskınıyla başlayan ve 3 gün süren saldırılarda 17 kişi ve 3 saldırgan ölmüştü.

4 kişi 'teröre yardım'dan tutuklandı

Öte yandan, Paris savcısı, bir Yahudi marketine saldırı düzenleyen Amedy Coulibaly’ye yardım ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 4 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Sanıkların, Coulibali’ye silah sağladığı ve lojistik destek vermekten suçlu bulunduğu belirtildi.

Savcı, saldırganların silahları nasıl temin ettiği ve nereden yolculuk ettiğinin bulunabilmesi için Türkiye, İspanya ve Belçika’daki yetkililerle birlikte çalışıldığını söyledi.

  • BBC
Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0