Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fotoğrafınızı Çekerken İki Kere Düşünün: Son Üç Yılda Yaşanan Korkutucu Selfie Ölümleri

4PAYLAŞIM

2016 yılının en gözde aktivitelerinden bir tanesi selfie çekmek, bir diğeri ise sürekli selfie çeken insanlardan şikayet etmek olmuştur. Sınırları aşarak tehlikeli hâle gelmeye başlayan özçekim maceramız, karşımızda aynı zamanda korkutucu bir tablo çıkarmaktadır...

ABD'nin Carnegie Mellon Üniversitesi'nden ve Hindistan'ın Idraprastha Bilgi Teknolojisi Enstitüsü'nden araştırmacılar, selfie çekimiyle gelen ölümleri araştırdı.

Araştırmacılar, güvenilir kaynaklardan edindikleri haberlerle Mart 2014 tarihinden bu yana 85 farklı olayda toplam 127 kişinin selfie çekimi sırasında hayatını kaybettiği bilgisine ulaştı. Hindistan'da bir teknenin alabora olması gibi ender olaylarda, selfie çekerken birden fazla insan yaşamını yitirmiştir.

Verilere göre yükseklik, selfie çekimi sırasında yaşanan ölümlerin en büyük sebebi.

Derlenen haberler, yükseklik sebebiyle yaşanan ölüm sayısının 32 olduğunu gösteriyor. Bunu suda, tren raylarında, hayvanlarla ve araba kullanırken çekilen selfieler izliyor.

En çok ölümün yaşandığı yer Hindistan.

Selfie sebebiyle yaşanan ölümlerin 76'sı Hindistan'da gerçekleşmiş. Bu durum, Mumbai polisinin şehrin 16 farklı noktasında selfie çekimini yasaklamasına sebep olmuş. Carnegie Mellon Üniversitesi'nden Henmak Lamba, ileleyen dönemde bu ölümlerin Hint kültürüyle ve sosyal medyada bu davranışı tetikleyen yaklaşımlarla ilişkisinin kurulması gerektiğini belirtiyor.

Ölümleri tetikleyen faktörlerin şunlar olduğu düşünülüyor:

Ülkede yer alan turist merkezlerinin, aşırı nüfusun ve hızla gelişen telefon pazarının, Hindistan'da yaşanan ölümleri tetiklediği düşünülüyor. Bu arada, nüfusa olan oranı düşünüldüğünde, selfie çekiminin yol açtığı ölüm sayısının en yüksek olduğu ülke Hindistan değil, Portekiz.

Selfie çekerken yaşamını yitirenlerin büyük çoğunluğu gençler.

Veriler, söz konusu olaylarda yaşamını yitirenlerin %80'inin 25 yaşın altında olduğunu ortaya koyuyor. Selfie çekerken yaşamını yitiren 20 yaş altı insanların sayısı 41 iken, 20-24 yaş aralığındaki insanların sayısı 45. Bu da selfie çekerken en çok bu yaş aralığındaki insanların hayatını kaybettiğini gösteriyor.

Araştırmacılar, haberlerin yanı sıra Twitter kullanıcılarının paylaştığı selfieleri de inceledi.

Twitter'da #dangerousselfie, #extremeselfie, #letmetakeaselfie, #selfieoftheday ve #drivingselfie hashtagiyle paylaşılan fotoğrafları inceleyen araştırmacılar, paylaşılan selfielerin büyük çoğunluğunun araç kullanırken çekildiğini gözlemledi.

Araştırmacılar, yaşanan ölümlerin nasıl sonlandırılabileceği konusunda kararsız.

"Bu soruna oldukça dikkatli bir biçimde yaklaşmamız gerekiyor. Selfieleri tehlike derecesine göre değerlendiren bir programımız var ve %70 oranında doğru sonuç veriyor. Ancak puan sistemi gençleri caydırmak şöyle dursun, birbirleriyle daha fazla yarış içine sokabilir. Bu yüzden puanlama sisteminin mantıklı bir çözüm olacağını düşünmüyoruz."

Umuyoruz ki insanlar, önümüzdeki 2017 yılında bu şekilde yok yere hayatlarını kaybetmezler...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birinci-tekil-birey

Selfi zaten ayrı bir saykoluk da "salaklıktan ölmek" kategorisine de alt başlık olarak girmiş :)

onur_ozalp1297

Salaklar

Görüş Bildir