Formunu Korumak İsteyenlerin Çırılçıplak Egzersiz Yaptığı Britanya'nın İlk Çıplak Sınıfı

370PAYLAŞIM

Eskiden işe alım uzmanı olarak çalışan, 35 yaşındaki kişisel antrenör Helen Smith, Southampton'da cumartesi akşamı 10 katılımcı ile çıplak vücut egzersizi sınıfında derslere başladı. 33-70 yaş arasında katılımcıların bulunduğu 1 saatlik derste atlama, ısınma hareketleri, mekik, şınav ve ortak çalışmalar yer alıyor. Dailymail'in derlediği bu haberi sağlıklı yaşam dileklerimizle sizlere sunuyoruz.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

Bu sınıfı, bütün fitnes seviyelerine uygun olan hafif egzersizlerin, eşli oyunların ve takım çalışmalarının olduğu bir program olarak tanımlayabiliriz.

Bu sınıfı, bütün fitnes seviyelerine uygun olan hafif egzersizlerin, eşli oyunların ve takım çalışmalarının olduğu bir program olarak tanımlayabiliriz.
Bu sınıfı, bütün fitnes seviyelerine uygun olan hafif egzersizlerin, eşli oyunların ve takım çalışmalarının olduğu bir program olarak tanımlayabiliriz.

Bir British Naturism üyesi olan Helen Smith; ''Çıplak egzersiz yapmanın en büyük faydası, eğitmenin egzersizde neler yaptığınızı görebiliyor olmasıdır. Örneğin; bir çeşit şınav hareketini yapıyorsunuz fakat bol egzersiz kıyafetleri giyiyorsunuz. Hareketi doğru formda yaptığını söyleyebilmek çok zordur. Ayrıca dersten sonra terli spor kıyafetlerinizi yıkamakla uğraşmak zorunda da değilsiniz ve çıplak egzersiz yapmak bedeninizle barışık olmak için muhteşem bir yoldur.'' dedi.

Sınıf çıplak bir aktivitede iken kadın katılımcılar isterlerse, daha rahat edebilmek adına spor sütyeni giyebilmektedir ve bütün katılımcılar yine istedikleri takdirde bazı egzersizler için spor ayakkabı giyebilirler.

Basingstoke'da yaşayan Smith'in aklına bu fikir, katıldığı bir toplantıda birinin çıplak egzersiz yapılabilirliğini sormasıyla gelmiştir.

''Bunun üzerine araştırmaya başladım. Bunun gibi bir şey bulamazdım. Sanırım bu tarzdaki ilk dersi ben veriyorum. İnsanların asıl odak noktası normal bir çalışmanın bir parçası olduklarıdır. Fakat çıplak! Yani çıplaklık ikinci plandadır. Bu yüzden insanlar yanlış bir şey yaptıklarını düşünmezler. Programa katılmak isteyenler sadece, ön kayıt için bana e-posta yollamak zorundalar ve derse geldiklerinde kimliklerini göstermelidirler. Bu da herkesin içinin rahat etmesi için gerekli olan bir şeydir. Bu sınıflarda hoş olmayan hiç bir şey yok. Eğer ki hoş olmayacak bir durumun en ufak bir belirtisi dahi olsa, bundan sorumlu olan kişinin sınıftan ayrılması istenebilir.''

Smith, iki yıl önce işe alım uzmanlığını fitnes eğitmeni olmak için bıraktı ve çeşitli sınıflar ile hafif eğitim programlarını yürütüyor.

Smith, iki yıl önce, Fransa'daki çıplaklar plajını ziyaret ettikten sonra doğadan ilham aldı.

''Arkadaşımla Fransa'nın güneyinde tatildeyken doğacılıkla tanışmıştım. Bir plaja ulaştık ve bu plaj doğacıların plajıydı. O bana baktı, ben ona baktım ve ''hadi yapalım'' dedik. Gerçekten çok güzel bir öğle vaktiydi. Sanırım insanlar daha fazla doğacılığı kucaklamaya başladı. Bu çok ilginç, çünkü bu dönemde bir pop yıldızı kıyafeti ya da yarı açık bir kıyafet giydiğinde bir cinsel davranış sergilemiş sayılısırsın. Diğer taraftan çıplak bisiklet sürmek gibi şeyler var. Doğacılığın arkasındaki fikir vücudunun senin doğallığın olduğudur ve bu konuda cinsel hiç bir şey yok.''

Şimdide, Smith'in öğrencisi, Winchester'da yaşayan, 66 yaşındaki spor meraklısı, British Naturism üyesi olan doğacı Colin Campbell ile tanışalım ve onun fikirlerini alalım.

''Eğlenceli ve interaktif, kesinlikle tavsiye ederim. Ben bir doğacıyım ve formda kalmak istiyorum. Bunun hakkında düşündüm. Neden ikisini birleştirmemeyim ki? Bu sınıf gerçekten eğlenceli ve interaktif. Helen'in çalışmaya herkesi dahil etmek için eğlenceli yolları var. O bütün spor yeteneklerine hitap ediyor. Böylece istediğiniz seviyede farklı aktiviteler yapabilirsiniz. Ben bu sınıfları üyesi olduğum British Naturism sayesinde öğrendim. İnsanlar vücutlarını geliştirmenin yanı sıra zinde kalmak içinde egzersizler yapıyor ve çıplak egzersiz yapmanın faydası, bir kere soyunduktan sonra artık üzerinden giden gitmiştir. Bunda utanılacak hiç bir şey yok.''

Colin, koşu yapmayı, kaya tırmanışı yapmayı ve bisiklet sürmeyi seviyor.

''Bu insan formunu normalleştirme ile ilgili. Bu sınıf hiç birimizi garip hissettirmedi ve bence Helen'in başarmaya çalıştığı şey için daha çok fazla emek harcamak gerekiyor. Sadece eğlenmek için mi buradasın? Bu sınıf normal egzersiz sınıflarıyla benzer çalışmalar içeriyor ama biraz daha eğlenceli yollarla. Bu çalışmaların hepsi ekstrem egzersizler değil. Oyunlar ile birleştirilmiş halde rahatça yapılabilen egzersizler. Ayrıca biz bu sınıfta şınav çektik, bacak hareketleri ve squat gibi alışılmış hareketler yaptık. Çıplaklık güzel bir şey çünkü özellikle karın egzersizleri yapıyorsan vücudunun doğru formda olup olmadığını görebiliyorsun. Kesinlikle tekrar katılmak istiyorum. Buraya gelipte bu tecrübeyi yaşamak isteyenlere yalnızca Helen'in çok iyi bir öğretmen olduğunu söyleyebilirim.''

Bu sınıfa katılan farklı biri olan Southampton'da yaşayan, emekli Ray Humphry, çıplak egzersiz yapmanın insanları daha bilinçli hale getirebileceğine inanıyor.

''Zumba, pilates ve yoga gibi bu tarz şeylerin bir parçası olmayı seviyorum. Bu yüzden üyesi olduğum British Naturism'de çıplak egzersiz hakkında bir şeyler duyduğumda bir deneyeyim dedim. Bu sınıfı gerçekten sevdim çünkü burada kendimi özgür hissediyorum. Farklı insanlar ile kaynaşıyoruz ve terbiye sınırları içerisinde aramızda hiç bir engel yok. Helen, sıkı çalışıp ne yaptığını bilen, samimi bir insan. Bu sınıfta istediğiniz zorlukta egzersizler yapabilirsiniz.''

66 yaşında olan Humphry, daha önce bir otomobil firmasında hat operatörü olarak çalışıyordu. 50 yaşındayken bir plajda karşılaştığı insanlardan ilham alarak doğacı oldu.

''Bir çok farklı şey yaptık. Mesela yarışma kapsamında bir tür şınav için kimin daha uzun dayanabileceğini gördük. Ayrıca iki takım olarak bir oyun oynadık. Yerde bir çok koni vardı. Bir takım konileri yukarıya doğru döndürürken diğer takım hepsini ters döndürmeye çalışıyordu. Bütün çalışmalar farklı ve çok eğlenceliydi.''

Çıplak egzersiz çalışmaları Southampton'daki Nursling Kasaba Salonu'nda, her ayın üçüncü cumartesi günü saat sabah 5'te yapılıyor. Ücreti ise seans başına 38 TL.

Bu çalışmaları içeren diğer sınıflar Londra ve Bordon, Guildford, Reading ve Alton'da dahil olmak üzere farklı yerlerde açılacak. Detayları Facebook sayfasından inceleyebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fatih2685

Okumadım, gerek bile yok yalnızca yorum yapmak için geldim. Hastasınız, sapıksınız başka hiç bir tanımı yok.

eziyet

o kadar göt arasında sadece memenin sansürlenmesi ilginç olmuş

zeynepgok

filmlerde o kadar çok gösteriliyo ki artık normal algılanıyo bu durum

10010100

Aga bu nedir?

purple-up

abov ne diye tıkladık ne bulduk D:

boslafebesi

Götün afişe edilip memelerin buzlandığı bi dünyaya HAYIR. memelere özgürlük :D

Görüş Bildir