Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ey Oruç Tut Onları: 22 Saat ile Dünyanın En Uzun Orucunu Tutan Türk Aile!

-

Malum mevsim yaz, havalar sıcak, günler uzun; oruç tutmak kolay değil. Eğer orucu uykuya tutturuyorsanız ya da uzunluğundan şikayet ediyorsanız, acele etmeyin. 😁

Yılın bu vakitlerinde güneşin hiç batmadığı Norveç'in Tromso kentinde yaşayan Konyalı Azmi ve Cansu Arıkan çifti, 22 (yazıyla yirmi iki) saatle en uzun orucu tutuyor. 😱

50 bin nüfuslu kuzeydeki en son şehirlerden olan Tromso'da güneş yazın iki ay boyunca hiç batmıyor! 🌞

Aslen Konyalı olan çiftimiz Norveç'e ise evlendikten sonra gelmişler.

İlk bakışta oruç tutan sıradan bir aile gibi gözükseler de aslında yaşadıkları yer ve tuttukları orucun süresi onları farklı kılıyor.

İftar açılmadan önceki bitmek bilmeyen o son anlar TV karşısında geçiyor.😊

Güneş batmamasına rağmen Diyanet İşleri Başkanlığı'nın imsakiyesine göre akşam vakti 23.22'de, imsak ise 01.22'de giriyor, dolayısıyla kentte oruç 22 saat sürüyor!

İftar vakti geldiğinde ise diğer Müslüman komşu ve misafirleriyle birlikte iftarlarını açıyorlar.

Aradaki süre zarfında da çaylar içiliyor, sohbet ediliyor. Sahuru da muhtemelen masadan kalkmadan yapıyorlar. 😅

Azmi Arıkan: "Allah yardımıcımız olsun, dayanması zor!"

Havanın yılın bu vakitlerinde hiç kararmadığını ifade eden Azmi Bey, "O yüzden de oruç, yaza denk geldiğinde yaklaşık 22 saat kadar sürmekte. Allah yar ve yardımcımız olsun. Zor. ", diyerek anlatıyor bu ilginç durumu...

Bonus

Siz 22 saat süren orucu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Vallahi helal olsun!
Ben tutmam/tutamam doğrusu.
Bu durumu bir Nihat Hatipoğlu'na soralım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
realitysucks

Lan norveç'te yaşıycaksam bende 22 saat tutarım

elif-melisa1

bunu her görüşümde sinir oluyorum amcamlar da isveç te yaşıyorlar saat 23:30 da iftar yapıp 01:30 da sahur yapıyorlarmış imkansız bir şey değil ki yani bunun için birilerini göklere çıkarmanıza gerek yok eğer adil olmak istiyorsanız 22 saat oruç tutan herkesi habere çıkarın onedioya yazın

morticia_

Ulan "İslam'ın bug'ını bulduk ehe" diye saçmalamadan önce Kur'anı bi adam gibi okuyun da ondan sonra konuşun.Sorgulayacaksanız da cahil cahil kulaktan duyduklarınızla değil Kur'anı okuyarak sorgulayın. Bakara/184: "Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır." Yani zor gelecekse,gücün yetmeyecekse,kutuplarda yaşayıp 22 saat oruç tutmakta zorlanacaksan tutma,onun yerine bir fakirin karnını doyur.Bu kadar basit.Hala yok kutuplar yok bilmemne.Size verilen aklı kullanacaksınız kardeşim.

cgds.ogn

bakara 184 e kadar geldin bir iki daha okuyaydın, 187 en iyisidir

morticia_

Okudum zaten sizin gibi ayet cımbızlamıyorum ben,bütün kitabı bütün olarak ele almak gerekir hakkıyla anlayabilmek için.Ayrıca senin cımbızlayarak verdiğin örnek bile benim gösterdiğim açıklamayı çürütmüyor,isterse orucun formatı sabahtan akşama kadar değil de 3 gün boyunca hiçbirşey yiyip içmemek olsun,Allah gücü yetmeyecek olana açık kapı bırakıyor,tutamayacaksan fakirlerin karnını doyur diyor.Bunu anlamak bu kadar zor değil.

cgds.ogn

ben senin yazdığını çürütmek maksatıyla yazmadım, ben o kitabı defalarca okudum, hata ve hatta diyanette inanmayacak kadar....... kuran, müslümanlar için tek kaynak ve o güneşin tam olarak batmadığı yerde oruç tutulamaz diyor... "siyah ile kara ipliği gözle ayırt edilmediği zaman orucunuzu açın" der bakara 187, insanlar tutturmuş diyanet ıvır zıvır, ankarada 4:15 de okunan imsak ramazanda 3:30 da okunuyor, neymiş diyanet öyle söylemiş.... demem o ki tek kaynak kuran ona ınansın herkez

morticia_

Valla ben ahirette Kur'an'dan mesul tutulacağım için diyanet beni pek bağlamıyor.Evet doğru, olması gerekenden 1 saat fazla oruç tutturuyorlar millete ama sonuçta Kur'an açıkça ortada,okuyup anlamaya üşenip sırf diyanet öyle diyor diye 1 saat fazladan oruç tutmak isteyen varsa da kendi bilir.Her koyun kendi bacağından asılacak ne de olsa.

cgds.ogn

hah işte, bende onu söylemeye çalışıyordum, kendimi ifade edebildiysem ne mutlu bana...

lucreiza.donati

bunu nihat hocaya sormak lazım

cengizhan-camadan

Bu beyinsizleri Norveç'e kim aldı.

berke-aydogan

Sen çok zekisin galiba?

baydunyali

Kardeş onlar "burada 22 saat oruç tutalımda internette ünlü olalım heühehü" diyerek Norveç'e gitmemişler.Yaşamak için gidiyorlar.Kolaysa oruç tutmak hadi git orada güzelce oruç tut? Berke'nin dediği gibi sanki sen çok zekisin? Evet,sende Albert Einstein zekası var herhalde.

cengizhan-camadan

Bilmem. En azından hayali varlıklara inanıp, bide üstüne bu hayali varlıkların bana yemek yemeyince ödül vereceğine ciddi ciddi inanacak kadar salak değilim.

Görüş Bildir