Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erkeklerin Boşanmak Yerine Karılarını Meydana Çıkarıp Sattığı Garabet Bir İngiliz Adeti

-

İnsanlık tarihine olan katkısı yadsınamayacak bu milletin, tuhaflıklar dünyasına olan katkısını da görmezden gelmek mümkün değil.

Zira 17. yüzyılda ve devamındaki uzun bir dönemde İngiliz erkekler, karılarını satıyordu!

Boşanma işleminin varsıl olanlar haricinde oldukça zorlu olduğu bir dönemde yaygınlaşan bir adetti bu.

Gerçekten de, mutlu sayılmayacak ilişkileri bitirme yollarından biri buydu.

Erkek karısının boynuna bir ip bağlayıp onu meydana getiriyor ve en yüksek teklifi verene satıyordu.

Tuhaf öyle değil mi? İngiliz yazar Thomas Hardy’nin The Mayor of Casterbridge romanı da böyle bir hikayeyle başlar.

Romanın kahramanı bu usule uygun biçimde karısını satar. Fakat bu eyleminin onda bıraktığı iz bütün hayatını mahvedecek, hatta sonunu da hazırlayacaktır.

Aslında bu geleneğin herhangi bir yasal dayanağı yoktu. Hatta bazı durumlarda cezalandırılmayla son bulacak derecede illegal görülüyordu.

Yine de 19. yüzyıldaki bazı kayıtlar, yetkililerin bu konudaki ikircikli görüşlerini ortaya koyar.

Bir sulh hakiminin zabıtlarında şu ifadeyi görürüz: “Karısını satmak isteyen bu adama engel olabileceğime inanmıyorum”

Aslına bakılırsa bu, biraz da teşvik edilen bir şeydi. Çünkü dağılan aileler sosyal açıdan devlete fazladan yük anlamına geliyordu.

Zira çoğunlukla kocasından ayrılan kadın ve çocuklar ıslahhanelerin yolunu tutardı.

Yetkililer de bunun yerine iki tarafı da kazançlı gördükleri (!) satış işlemini destekliyordu.

İnanılması güç ama bu geleneğin 20. yüzyıla kadar ulaşabildiğini belirtelim.

Tarihçi James Bryce’a (yukarıda) göre 1901 yılında bu satışlar hala yapılıyordu. Yine 1913 yılındaki vakada bir kadın, kocasının iş arkadaşına 1 sterlin karşılığında satılmıştı. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aysuchuk-seff-va

igrenc hem de cok igrenc!

antevorte

Bu çok çirkince..

unknown_member

swinging var şimdi de ödünç veriyolar

edo

Ahlaksızca geliyor evet,ama bizde de kuma denen bir şey var,unutmayalım.

Gizli Kullanıcı

Yorumlara baktım da hemen belirli bir din, ırk suçlanmış ve güldüm sizlere, evet çünkü sizler zavallısınız ötekileştirerek iğrenç egonuzu, bilinç altınızı rahatlatmaktan başka bir şey yaptığınız yok. İşiniz gücünüz "bla bla", boş ve leşsiniz. Saygı değer insanlar. Bu Dünya ne size kalacak, nede bana bir şansınız var, ister ölümden sonrasına inanın, ister inanmayın. Tek bir şansınız var ve buna rağmen birilerini ezmek, birilerini kötülemek, birilerini ötekileştirmek peşindesiniz. Kötüsünüz ve bu çok iğrenç. Kendinize saygınız olsun, onurlu olun diyeceğim ama kime? Neyse boşverelim bunları ya yine çok konuştum. Bu düzen yıllardır böyle geldi, böyle gidecek fakat bu değil ki direnmeyeceğim. Son nefesime kadar onur için direneceğim çünkü direnmek güzeldir, direnince güler balonlar

tyfn-dmrc

Ah be güzel demişsin de hani onu anlayacak beyin !

sir_crocodile

Aslında şuan gördüğün her şey etkiye tepki bir yerde bomba patlayınca hemen Müslümanlığa suç bulunuyorlar dolayısıyla insanlar bu konuda savunma mekanizması geliştirmişler, bak onlar daha kötü demek ki bizimle alakası yokmuş diye, aslında olan şu biri kötülüğün tohumlarını atıyor sonra kimse önünü alamıyor. Bu durumun bitmesi için insanların kendini kategorize etmeyi bırakması lazım, bu da mümkün olmadığına göre direnmenize gerek yok, pesimist olmayaysa hiç gerek yok böyle gelmiş böyle gidecekse kendinizi mutlu etmeye bakın.

Görüş Bildir