Aile Mahkemesi'nden Çok İlginç Karar: Erkek Şiddetinden Yüzünü Değiştirerek Kurtulacak!

 > -
Aile Mahkemesi'nden Çok İlginç Karar: Erkek Şiddetinden Yüzünü Değiştirerek Kurtulacak!

İZMİR'de üniversitede okuyan 20 yaşındaki kız öğrenci için, ayrılmak istediği erkek arkadaşının uyguladığı şiddet, baskı ve tehditler üzerine Aile Mahkemesi, Avukat Mehmet Harun Elçi'nin müraacatıyla ilginç bir karar aldı. Buna göre şiddet mağduru üniversiteli kızın daha fazla zarar görmemesi için fiziksel görünüşünden, yüzüne, eğitim gördüğü kurumdan, kimlik bilgilerine kadar tüm yaşamı değiştirilecek. Avukat Elçi, müvekkilinin yaşadığı şiddetten kurtulduğuna sevindiğini, ama bunun için görünümünü değiştirmek zorunda olmasının ise hüzün verdiğini dile getirdi.

İzmir'de üniversite eğitimi alan 20 yaşındaki genç kız bir süre arkadaşlık ettiği erkek öğrencinden ayrılmak istemesiyle de hayatı kabusa döndü. Sürekli şiddet görmeye tehdit edilmeye ve baskıya maruz kalan genç kız bunun için hem savcılığa suç duyurusunda bulundu hem de ayrıldığı erkek arkadaşı için kendisine yaklaşmama kararı aldırdı.

SON ÇARE YENİDEN YARATILMAK OLDU

Ancak alınan bu hukuki kararların göstermelik kalması, aynı korku dolu hayatı yaşaması üzerine Avukatı Mehmet Harun Elçi ile birlikte, kendisi için çok önemli bir karar alıp yüzünün yanı sıra tüm hayatını değiştirmek için 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında harekete geçti. Şimdiye kadar aldığı raporlar, suç duyurularıyla birlikte Avukat Mehmet Harun Elçi'nin, bu yöndeki talebi Aile Mahkemesi tarafından reddedildi.

Ancak rakam olarak bir üst sıradaki Aile Mahkemesi'ne yapılan itiraz üzerine yeniden değerlendirilen talep bu kez olumlu karşılandı. Mahkemenin kararına göre, şiddet gören kızın, yüz yapısından, kimlik bilgilerine fiziksel özelliklerinden, eğitim gördüğü kuruma kadar tüm yaşamında değişiklik için karar verildi. Daha önce bir kadın için sadece 6 aylığına, isim ve soyisminin değiştirilmesi yönünde verilen karar ilk kez bu kadar kapsamlı olarak alınmış oldu. Tüm estetik masrafları ise, yine devlet tarafından karşılanacağı öğrenildi.

ÖRNEK KARAR OLDU

Konuyla ilgili açıklama yapan Avukat mehmet Harun Elçi, "Aslında bu sorun bu noktkaya gelinmemeliydi. Yani erkek için önlem alınmalıydı. Ama bu yapılamadı. Bunun üzerine müvekkilimle oturup böyle bir karar için harekete geçtik. Elbette yaşadığı o baskı ortamından kurtulacağı için çok mutlu.

Ama bu kadar yıldır taşığı yapısını değiştirmek ise ona hüzün veriyor. Kadınların haklarının bilincinde olması ve Aile Mahkemelerine müracaat etmeleri halinde bu konuda mahkemelerin daha duyarlı davranarak buna benzer kararların alınmasını temenni ediyoruz. Bizim tespit edebildiğimiz kadarıyla daha önce buna benzer olarak sadece isim ve soy isim değişikliğinin altı ay süreyle değiştirilmesi kararı verilmiş ama bu istenen düzeyde bir süre değil. Bu kapsamda süresiz şekilde kimlik bilgilerinin değiştirilmesi temenni edilendir. O nedenle biz çıkan bu kararı son derece olumlu buluyoruz.

Estetik ameliyat devletin imkanlarıyla yapılacak. Müvekkilin şiddet mağduru olması, evinden yurdundan olması, şiddet nedeniyle çalışacak durumda olmaması nedeniyle bu ancak devlet imkanıyla sağlanabilir. Bu karar önümüzdeki günlerde başka kararların alınmasına de neden olabilir" dedi.

Taylan YILDIRIM - Kamera: Yasin TİNBEK / İZMİR (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İzmir
Görüş Bildir