Eric Schmidt: 'Yapay Zekanın İstenmeyen Sonuçları'na Karşı Onaylama Sistemi Getirilmeli'

-

Eric Schmidt uzun zamandır yapay zekayı destekleyen ve yapay zeka araştırmalarına yatırım yapan önde gelen insanlardan birisi. Google (Alphabet) yöneticisi şirketin insansız otomobil ve tahmin yürüten arama motoru gibi çalışmalarında yer alıyor ve geçenlerde bizi "Yapay zekanın geleceğinden korkmamalıyız" şeklinde uyardı. Fakat Times Dergisi'nin yeni sayısında Schmidt fikrini açıklığa kavuşturdu ve yapay zekâ çalışmalarını övse de dikkatli yaklaşılması gerektiğini vurguladı.

Schmidt yapay zekâ yapımcılarına 3 esas prensibi takip etmelerini söyledi. Birincisi; "Yapay zekâ çoğumuza yararlı olmalıdır, birkaçımıza değil. Ve herhangi bir icat 'herkesin iyiliği'ni istemelidir." Schmidt aynı zamanda yapay zekâ yapımcılarının "açık görüşlü, sorumlu ve sosyal" olmalarını istiyor. Yapay zekâ daha da güçlendikçe, zorluklar ve sorular şüphesiz ortaya çıkacaktır ve Schmidt açık, işbirlikçi bir görüşme talep ediyor.

Üçüncü prensip "istenmeyen sonuçlardan" kaçınmamız gerektiği gerçeğini içeriyor. Yapay zekânın birçok işin yerine geçerek yavaş yavaş tüm dünyayı ele geçireceğinin korkusu yaygın. Bu korkuların bazıları yanlış fikirlerden oluşabilir, fakat Schmidt onaylama sistemiyle bunların sağlama alınmasının "yapay zekânın ne için tasarlandıysa onu yapması" yolundan geçtiğini söylüyor. Yapay zekânın kontrolden çıkma düşüncesi, var olan birçok korkuyu ateşliyor, fakat Schmidt yapay zekanın insanlar tarafından tasarlanmış ve hayatlarımızı iyileştirmek amacıyla yapılmış, insanlarca kontrol edilen makinalar olduğuna inanıyor:

"İnsanların kontrol ettiği aletler yapıyoruz. Yapay zekâ, mucidinin değerlerini yansıtır. Nihayetinde, yapay zekâ için amacımız insanlara nasıl yaşayacakları hakkında daha çok seçenek sunması. Kontrolümüz altında yapay zekâ, angarya işleri halledip bize daha farklı yollar, daha bol vakit sağlayabilir. Eğer işbirlikçi bir şekilde yapılırsa, yapay zekâ dünyanın karmaşık sorunlarına çözüm olabilir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir