Erdoğan Karşıtı Slogan Atan Akademisyene 11 Ay Hapis

-

Berkin Elvan'ın ölümünü protesto amacıyla yapılan gösteriye katılarak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan aleyhine atılan slogana iki kez eşlik ettiği için 11 ay 20 gün hapis cezası alan ve cezası ertelenmeyen akademisyen Elifhan Köse'ye verilen cezanın gerekçesi açıklandı. Kararda atılan slogan sövme fiili ile eş tutularak, "esasında düşünce açıklaması vasfında görülmeyen sövme niteliğindeki fiillerin ifade özgürlüğünden yararlanmayacağı açıktır" değerlendirmesi yapıldı.

 Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, Gezi eylemleri sırasında evden ekmek almaya giderken kafasına isabet eden biber gazı kapsülü nedeniyle hayatını kaybeden Berkin Elvan’la ilgili olarak Karaman’da 12 Mart 2014 tarihinde yaklaşık 300 kişinin katılımıyla bir basın açıklaması yapıldı. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi öğretim görevlisi Yardımcı Doç.Dr. Elifhan Köse de eyleme katılarak, atılan sloganlara eşlik etti.

AKADEMİSYENE 11 AY HAPİS

Polislerin eylem sırasında çekilen görüntüleri esas alan savcılık, Yardımcı Doç.Dr. Elifhan Köse, eylem sırasında atılan “Hırsız Tayyip Erdoğan” sloganına eşlik ettiği için, Fatma Eser Gün ve Mehmet Hüner de “Katil Tayyip Hesap verecek” sloganı attıkları için haklarında “hakaret” suçundan dava açtı. Davaya bakan Karaman 4. Asliye Ceza Mahkemesi, sanıklar Fatma Eser Gün ve Mehmet Hüner’e 7 bin TL adli para cezası verdi ve verilen cezayı erteledi. Mahkeme, Elifhan Köse’ye ise 11 Ay 20 gün hapis cezası verdi. Köse’nin hükmün açıklamasını geri bırakılmasını talep etmemesi nedeniyle verilen ceza ertelenmedi.

SLOGANLARA EŞLİK ETTİM, HAKARET ETMEDİM

Köse mahkemedeki savunmasında, “Küçük bir çocuğun devletin polisinin kurşunu ile öldürülmesi bende infial yarattı. Bu nedenle buna tepki olarak o ortamda bazı sloganlara katıldım. Ancak kesinlikle kimseye hakaret etme gibi bir kastım yoktur. İddianamede bahsi geçen ‘hırsız Tayyip Erdoğan’ şeklindeki sloganı atmadım. Kendimde bir kamu görevlisi olarak kamu görevini herkes tarafsız yapması gerektiğine inanmıyorum” dedi.

HAKİM, SLOGANI SÖVME SAYDI

Mahkeme, merakla beklenen gerekçeli kararını geçen hafta açıkladı. Kararda, atılan slogan ile sövme eylemi ile bir tutularak, şu değerlendirme yapıldı: “Hakaret suçu, Anayasanın ve AİHS’in maddelerinde düzenlenen ifade hürriyetinin sınırlarını oluşturmaktadır. Suçu oluşturan eylem bakımından failin ifade hürriyeti, mağdur yönünden ise onur, şeref ve saygınlığı ile din, vicdan ve kanat hürriyetine ilişkin temel kişilik hakları çatışmaktadır. Ancak ileri sürülen bir düşünceyle bağlantısı bulunmayan, esasında düşünce açıklaması vasfında da görülmeyen sövme niteliğindeki fiillerin ifade özgürlüğünden yararlanmayacağı açıktır. Ayrıca eleştiri ve sitem açıklamasında zorunluluk bulunmayan, kişilerin şeref, onur, namus ve toplum içindeki itibar ve saygınlarını zedelemeye yönelik olarak hakaret içeren sözcükler kullanılmak suretiyle yapılamaz.

Kaynak: Hürriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir