İsviçre’de Açılan ve Erdoğan'ı Hedef Gösteren Silahlı Pankarta İki Ülkede Soruşturma

 > GündemDış Politika-

Bern'de düzenlenen mitingde açılan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef gösteren pankarta  ilişkin İsviçre'de başlatılan soruşturmanın ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı.

Söz konusu pankartı açan şüpheli veya şüpheliler hakkında ''terör örgütüne üye olmak'', ''Cumhurbaşkanına hakaret'' ve ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçlarından işlem yapılacak.

Savcılığın, İstanbul Emniyet Müdürlüğüne gönderdiği yazılı talimatta, başlatılan soruşturma kapsamında, suça konu olayla ilgili olarak pankartı açan şüphelilerin kimlik ve kişisel bilgilerinin tespit edilerek başsavcılığa gönderilmesi istendi.

Ne olmuştu?

Fotoğraf: AA

İsviçre resmi haber ajansına göre Bern-Mitteland bölge savcılığı, siyah fon üzerine hazırlanmış, başına silah doğrultulmuş Erdoğan'ın fotoğrafı ve "Erdoğan'ı öldürün" yazısı, altında da "Kendi silahlarıyla" ifadesi yer alan pankarta ilişkin harekete geçti.

Başkent Bern'in güvenlik müdürü Reto Nause de soruşturma başlatıldığını doğrulamıştı.

Nause, soruşturmanın mitingle ilgili izin koşullarının yerine getirilmemesi nedeniyle başlatıldığını açıklamıştı.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "şiddet ve terörü açıkça teşvik içeren gösteriye izin verilmiş olmasını" protesto etmiş, "derhâl adli tedbirler alınmasını" istemişti.

Ayrıca Bakanlık, İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi Walter Haffner'i çağırarak mitingden duyulan rahatsızlığı iletmişti. 

Bakanlık kaynakları, "Haffner'e suçluların gecikmeden tespit edilerek adalet önüne çıkarılması, hak ettikleri cezaya çarptırılmaları ayrıca bundan sonda benzer olayların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması yönündeki beklentinin bildirildiğini" ifade etmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da İsviçre makamlarının PKK'nın mitingine izin vermesini en güçlü şekilde kınadıklarını vurgulamıştı.

Kalın,  "Her fırsatta Türkiye ve Avrupa'daki Türk toplumu aleyhine adımlar atanların, terör örgütü PKK'ya ait sembol ve sloganlara göz yumması kabul edilemez" demişti.

Son olarak da Erdoğan, “Gereken neyse yapacağız” demişti.

Al Jazeera ve AA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraİstanbulİsviçreRecep Tayyip ErdoğanTerör
Görüş Bildir