Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Engelli Vatandaşın Çilesi Bitmiyor

-

Malulen emekli olan vatandaşın derdi bitmek bilmiyor. SGK ‘nın değişen koşullar olduğunu ileri sürerek yeni çıkan yönetmelikleri vatandaşın kazanılmış haklarına yansıtması, önceden talep edilmeyen tedavi ve protez masraflarının sonradan vatandaştan geri istenmesi vatandaşı oldukça mağdur etmektedir. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, malulen emekli olanların tedavi gider ve masraflarının karşılanmasında yaşadığı sorunlara ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’e verdiği yazılı soru önergesi ile konuyu Meclis gündemine taşıdı. Tanal, Bakan Faruk Çelik’e;

1- Emekli ve Malullük Aylığı Bağlanmış Olanlarla, Bunların Kanunen Bakmakla Yükümlü Bulundukları Aile Fertleri,  Dul ve Yetim Aylığı Alanların Muayene ile Tedavileri Hakkında Yönetmelik ‘in 28. Maddesinde; ‘’Kullanılması ilgili uzman tabibin de bulunduğu sağlık kurulu raporuyla gerekli görülen vücut organ protez bedelleri, hak sahiplerinden ilgili kanunlarda yazılı usul, esas ve oranlara göre katılım payı alınmak suretiyle Sandıkça karşılanır.’’ Şeklinde belirtilmiş olmasına rağmen SGK tarafından yapılmış ödemelerin iadesinin talep edilmesi hukuka aykırılık teşkil etmez mi?

2-  Malulen emeklilerin protez masraflarının SGK tarafından karşılanmasını müteakiben yeni bir genelge çıkartılması neticesinde SGK tarafından yapılan ödemenin geri iadesinin talep edilmesi Hukuk Güvenliği ve Kazanılmış Hak İlkelerine aykırılık teşkil etmez mi?

3- Malulen emekli olanların yapmış olduğu tedavi gider ve masraflarının karşılanması şartlarının iyileştirilmesi yönünde yapmış olduğunuz bir çalışma var mıdır? Yok, ise ne zaman yapılacaktır? Sorularını yöneltti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiİstanbulSGK
Görüş Bildir