Engelli Hayvanlar İçin Kendi İmkânlarıyla Protez Yapan Genç Tasarımcı Hasan Kızıl ile Tanışın!

 > -

Mardin Derik’te yaşayan 22 yaşındaki Hasan Kızıl, engelli hayvanlar için kendi imkânlarıyla yürüteç ve protez yapıyor. Örneğin tek ayaklı kartalı su hortumundan, arka ayakları olmayan kaplumbağayı dolap tekerleklerinden yaptığı protezlerle yürütüyor. Anlayacağınız bu protezler için her türlü malzemeyi kullanıyor. Dünyası kararan hayvanlar onun sayesinde tekrar yürüme fırsatı buluyor. 

Karşınızda Hasan Kızıl'ın insanlığa olan inancımızı tazeleyen hikâyesi... 

Bu sabah gazete manşetlerine bakarken tanıştık kendisiyle...

Hürriyet'ten Bahar Ünlü'ye konuşan Kızıl'ın anlattıklarından çocukluğundan beri teknolojiye ilgisi olduğunu öğreniyor ve içindeki hayvan sevgisini hissediyoruz:

“Önceden beri teknolojik aletlerle uğraşıyorum, pek çok projem olmuştu. Isıtmalı ayakkabı yapmıştım, güneş panelleri yapmıştım. Eğitimim yok tamamen kendi içimden geliyor.

Hangi hayvan olursa olsun bana 1 hafta verin diyorum, bir şey tasarlayıp, yapıp yolluyorum. Veteriner arkadaşlardan yardım alıyorum, İstanbul’dan, Mardin’den. Geri dönüşü olmayan, hiç yürüme şansı kalmayanlara yapıyorum. Kimi zaman çamaşır makinesi parçalarını, alüminyum boruları, bisiklet tekerleklerini, her türlü malzemeyi kullanıyorum.”

Bugüne kadar Türkiye’nin her yerinden 200 cana protez yollayan Kızıl "Parayla satanlar iletişime geçti ama reddettim" diyor.

"Küçükken de yaralı canları tedavi ediyor, kliniklere, barınaklara götürüyordum. Bugüne kadar Türkiye’nin her yerinden 200 cana protez yolladım, yurt dışına da iki tane. Parayla satanlar iletişime geçti ama reddettim, canların yürümesi koşması parayla olur mu?"

Genç tasarımcının en büyük hedefi 4 ayağını kullanamayan hayvanlar için biyosensör teknolojisini kullanarak biyonik ayaklar geliştirmek.

Hasan Kızıl, geçen sene sınava kayıt yaptırmaya giderken bulduğu yaralı kediyi veterinere götürdüğü için kayıt tarihini kaçırmış. Üniversite sınavına hazırlanıyor ve veteriner olmak istiyor.

Genç tasarımcıya projeleri için başarılar diliyor ve hayvanlara yönelik duyarlılığı için teşekkür ediyoruz 🙏

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulMardin
Görüş Bildir