Endonezya'da Bulunan 700 Bin Yaşındaki Küçük İnsan Fosili 'Hobbit'in Atası mı?

 > 
106PAYLAŞIM

Hobbit olarak da adlandırılan cüce insan Homo floresiensis’in atalarının Endonezya’daki bir adada yaşadığı tespit edildi.

Endonezya’da Mata Menge arkeolojik alanında Homo floresiensis türünün atalarına ait olduğu düşünülen 6 diş ve bir çene kemiği parçası bulundu.

Wollongong Üniversitesinden Gert van den Bergh liderliğindeki ekip bu kalıntıların adaya yaklaşık 700 bin yıl önce gelen Homo erectus türüne dayandığını ileri sürdü.

Homo floresiensis, Homo erectus türünün küçülmüş bir versiyonudur. 

Homo floresiensis türünün en belirgin özellikleri yetişkinlerinin ortalama 1 metre boyunda ve 25 kilo olmalarıdır. Bu türe ilk olarak 2003 yılında Endonezya’nın Flores adasında rastlanmıştır.

Fosiller antik bir nehir yatağında volkanik lav ile üzeri örtülmüş olarak, oldukça iyi korunmuş halde bulundu

Endonezya’da Mata Menge arkeolojik alanında bulunan 1 yetişkin ve iki çocuğa ait fosiller antik bir nehir yatağında volkanik lav ile üzeri örtülmüş olarak, oldukça iyi korunmuş halde bulundu.

Kalıntılar adaya gelen Homo erectus türüne dayanıyor

Wollongong Üniversitesinden Gert van den Bergh liderliğindeki ekip bu kalıntıların adaya  yaklaşık 700 bin yıl önce gelen Homo erectus türüne dayandığını ve yaklaşık 300 bin yıl içerisinde beyin de dâhil olarak küçüldüklerini ileri sürmektedir.

Ekip olası Homo floresiensis ataları hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için kalıntıları aramaya devam edecek

Bu küçülmeyi de az sayıda yırtıcı hayvanla karşılaştıkları için büyük bir beyine ihtiyaç duymamalarına bağlamaktadır. Ancak taş alet yapabilecek kadar zekaya da sahip olduklarını eklemektedir.

Ekip olası Homo floresiensis ataları hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için bilek kemikleri ve kafatası gibi fosil kalıntıları aramaya devam edecek.

Aktüel Arkeoloji

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir