Endişeleri, Soru İşaretlerini Siliyoruz! İnfluenza, Namıdiğer Domuz Gribinden Korkmakta Haklı mıyız?

58PAYLAŞIM

Her yıl adından söz ettiren ve korku salmaktan geri durmayan domuz gribi üzerinde çokça teori var. Peki asıl soruyu soralım, domuz gribi gerçekten de son on, yirmi ya da otuz yılın en tehlikeli hastalığı mı?

Her şeyden önce normal bir griple domuz gribinin ayırdını yapmak gerek.

Domuz gribi yani İnfluenza A (H1N1)'nın mevsimsel diğer griplerden çok büyük farkı yok. Diğer tüm gripler gibi o da her yıl değişime uğruyor, ortaya çıkış etkileri de aynı.

Madem diğer griplerin bir benzeri, korkunun sebeplerinden birini daha eşelemek gerek, neden domuz gribi?

2009'da ortaya çıktığında domuzlar arasında görülen virüslere benzerliğiyle bu adı aldı, sonrasında da salgınıyla adını herkese duyurdu. Yani genel kanının aksine virüsün ortaya çıkış sebebi arasında domuzlardan kaynaklanan bir durum yok.

Aslında domuz gribinin her yıl ayrı bir tedirginlik yaratması onun yayılım alanı bulamadıktan sonra DNA'sını değiştirmesi.

Ve ilk ortaya çıktığında yaşanan salgına insan bedeni hazır olmadığı için dünyanın her noktasında çok büyük etkileri oldu, bu da günümüze de haklı bir korku transferi sağladı. Fakat yıllar boyunca direnç kazandık, biz direnç kazandıkça tüm influenza formları da yeni bir açık kapı arayışında olacak, insanlık ortaya çıktığından beri olduğu gibi.

Domuz gribinin yaşattığı ölümleri ele aldığımızda, diğer influenza tiplerinden anlamlı bir ayrım görülemiyor.

Yani biraz medyatik bir etkiye sahip domuz gribi tehlikeli olsa da diğer grip türlerine gösterilen özenle aynı hassasiyeti göstermek gerek, korunurken de 'domuz gribine özel' formüller olmadığını bilerek gripten korunma yollarına başvurmak gerek.

Bu yaygınlığı sebebiyle domuz gribinden korkarken aslında onunla çoktan tanışmış bile olabiliriz.

İnfluenza tiplerinin dağılımına bakıldığında eğer son birkaç yılda bir veya birden fazla kez grip olduysak domuz gribi olmuş ve bunu atlatmış olabiliriz. Bu bilgi aslında domuz gribinden korkarken onu kendi bünyemizde halihazırda yenmiş olabileceğimizi düşündürebilir. Korkmaktan öte alınacak önlemleri bilmek gerek.

Domuz gribinden ve genel olarak gripten korunmak için yapabileceğimiz çok şey, alabileceğimiz çok önlem var.

Grip solunum yolları ve eller vasıtasıyla bulaştığı için sık sık elleri yıkamak, antiseptik kullanmak iyi olacaktır. Özel eşyaların ortak kullanımından kaçınmak şart, burada özel eşya sınırını çizecek olan sizsiniz. Kimi doktor özel eşya sınırını bilgisayar faresi seviyesine bile çekebiliyor, dikkatli olmak gerek.

Yaşımıza yaş, canımıza can katan kefir gripten korunmak için de yanımızda olan gıdalardan biri.

Tabii soğan ve sarımsak da yapıları gereği bağışıklığı korumakta büyük öneme sahipler. Kokusundan çekinmeyin, kullanın. Ayrıca protein kaynaklarını tüketirken bir yandan da koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketmek gerek, bağışıklığımızı yine en üst seviyede tutabilmek için.

Öksürük, boğaz ağrısı ve yüksek ateş bu dönemde salgın şeklinde çoğumuzda görülse de bağışıklık sisteminiz belirleyici.

Domuz gribi virüs bünyeye girdikten sonra 1-3 gün arasında ortaya çıkıyor ve seyri 3-4 gün arasında normale dönüyor. Bu ortalamaların üstünde ve gittikçe ağırlaşan seyirde ilerleyen bir griple mücadele ediyorsanız mutlaka doktorunuza görünün. Ama hemen korkmayın, aşıya güvenin. Sağlıkla, sağlıcakla kalın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
senaozdemir

bi ara her yerde domuz gribinden bahsediliyorken olmuştum 12 falandım herhalde, almanyada yaşadığımız için okuldakiler aaaa senaa domuz gribi mi oldun djehdhwsh yaptılar tabi neden sadece sınıftaki türke geçerse😂

cookielyon

böyle çok içerik hazırlayın onedio

askito-muyum-ben

biri şu linkteki videonun altına yorum yapan "Ömer Faruk Özgür" isimli dallamanın sosyal medya hesabi olan biri varsa eğer ulaşıp bana link atabilir mi? Benim Facebook Instagram gibi hiç sosyal medya hesabım yok da. İhtiyacım var birilerinin yardımına. Altına şikayet etmekle alakalı yorum yazan benim ve edeceğim de. Sadece daha fazla kanıta ihtiyacım var. Eğer mümkünse kendi hesabınızdan o yorumu ve kanıtlarınızı paylaşırsanız da çok sevinirim. Linke gitmeye üşenenlere şikayet edeceğim yorumun tam metni bu: ''Kedilere bişey olmaz AMK bizim binanın önünde yatıp kalkan bı kedi var her sabah bı tekme atarım birde duvardan yiyor tabi daha ölmedi geçende bisikleti üstüne sürdüm tekerlerim sırtından geçti bı viyakladi kaçtı bakım yarinde üstüne kaynar su dokecem''

bilgesu-martinez

buyur.

askito-muyum-ben

Çok teşekkür ederim gerçekten çok büyük bir iyilik yaptınız :)

bilgesu-martinez

Önemli değil asıl siz büyük bir iyilik yaptınız :) Emin olun sizin yerinize başka biri olsa umursamazdı bile asıl ben teşekkür ederim.

Görüş Bildir