Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Elvis Presley'in Efsane Olmasında Önemli Yeri Olan 15 Unutulmaz Şarkısı

 > 
1.6bPAYLAŞIM

Elvis Aaron Presley dünya çapında Rock'n Roll'un kralı ya da kısaca kral olarak tanınır. Diğer lakabı olan Elvis The Pelvis ise 1950'li yıllarda kendisine takılmıştır. Böyle söylenmesinin nedeni ise ilginç dansı olduğu kadar argo bir ifade ile o zamanların tutucu toplumunda yakışıklı ve seksi olduğunu ifade etmek amaçlı uygun bir argo söylem daha doğrusu modern bir deyim olmasıdır. 

Presley'in sahip olduğu en büyük avantajlardan biri ise sesiydi. Zenci ve beyaz tonlarını rahatlıkla kullanabiliyordu. Kilise müziğinden, popüler müziğe; Rock'n Roll'dan Blues tarzına kadar çok çeşitli türlerde eserler verdi. It's Now or Never gibi opera tarzında yakın parçalar seslendirdi. My Way gibi bazı cover çalışmalarının şöhreti asıllarını dahi geride bıraktı. (Vikipedi)

1. Elvis Presley - All Shook Up

2. Elvis Presley - Jailhouse Rock

Bazı kaynaklarda belirtildiğine göre gitar solosu bulunan ilk şarkı olarak müzik tarihinde önemli bir yere sahiptir.

3. Elvis Presley - Hound Dog

4. Elvis Presley - Heartbreak Hotel

5. Elvis Presley - My Way

"My Way" Paul Anka tarafından sözleri yazılmış olan ve Frank Sinatra tarafından popüler olan şarkıdır. Melodisi Fransız şarkı "Comme d'habitude"den alıntıdır. Elvis Presley şarkıyı 1970'li yıllarda seslendirmiştir.

6. Elvis Presley - Fever

7. Elvis Presley - Stuck On You

8. Elvis Presley - Burning Love

9. Elvis Presley - It's Now Or Never

1949 yılında Amerikalı şarkıcı Tony Martin, İtalyan "O Sole Mio" adlı şarkının melodisini kullanarak There's No Tomorrow adıyla bir kayıt yaptı. Bundan 10 yıl kadar sonra ABD ordusuyla birlikte Almanya'da bulunan Elvis Presley şarkıyı duyunca çok ilgilendi, terhis olduktan sonra söz yazarları Aaron Schroeder ve Wally Gold'dan şarkıya kendisi için özel sözler yazmalarını istedi. Şarkının adı artık It's Now or Never( Ya Şimdi ya da Asla) olmuştu. 1960 yılında single olarak çıkan bu pop şarkısı başta ABD ve İngiltere olmak üzere birçok ülkede hemen liste başı oldu.

10. Elvis Presley - Guitar Man

11. Elvis Presley - Love Me Tender

12. Elvis Presley - In the Ghetto

Şarkı; soğuk bir Chicago sabahı kar yağarken Getto'da doğan, büyüdükçe geceleri sokakta dolaşıp hırsızlık yapmayı ve kavgalara karışmayı öğrenen bir genç çocuğun vurularak öldürülmesini anlatır. Şarkının sonunda genç çocuk ölürken Getto`da başka bir çocuk dünyaya gelir.

13. Elvis Presley - Don't Be Cruel

14. Elvis Presley - A Little Less Conversation

"A Little Less Conversation" Mac Davis ve Billy Strange tarafından yazılmış, aslen 1968 tarihli Live a Little, Love a Little filmi için Elvis Presley tarafından söylenmiş bir şarkıdır. Junkie XL tarafından 2002 yılında şarkının tekrar kaydına yapılan bir remix ile 2003 yılında 9 ülkede popüler müzik listelerinde yer alarak ve 10 ülkede ödüllendirme alarak, uluslararası başarıya sahip olmuştur.

Bu şarkı popüler kültürde birçok kez sahne almış ve birçok sanatçı tarafından söylenmiştir.

15. Elvis Presley - Suspicious Minds

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
can-balkan

Elvis bu hafta Ed Sheeran'nın onune gecerek 1 numara olacak ıngiltere listesinde sıradan bir derlme albumuyle. O2 arena 30 kasımda 17000 kısılık arena'da full bir sekılde canlı konser verecek.( ekran goruntusu altında devasa bir rock ve senfoni orkestrasıyla senkronize). O ÖLÜMSÜZ....

yeldas

söylediği ninni bile olsa dinletecek adamdır, her şarkısı başka güzeldir. ama eğer böyle bir liste varsa en üstte olması gerekenlerden biri : surrender ! şarkının finalinde yaptığı çıkış, muhteşemdir, inanılmazdır, dinlemeye doyamazsınız. Elvis the king ! dünyaya onun gibisi gelmedi...

evrim-official

Elvis tüm şarkılarıyla efsanedir yahu... belli bir sayıyla kısıtlayamazsın ki bunu.

kawashima

Always on my mind nerde? Benim dans töreni şarkım o :(

berk-andic

always on my mınd nerede ?

Görüş Bildir