Eleni'yi Ali Çavuş'a Vermediler! Vasiyet Üzerine Türk Gencin ve Rum Kızın Hüzünlü Aşklarını Yaşatan Karanfilli Aile

-

Her aşk mutlu sonla nihayetlenmiyor, bilirsiniz. Şimdiki hikaye bundan 135 yıl önceki bir vedaya dayanıyor. 1865 doğumlu Ali Çavuş ve onun sevdiği kız Eleni'nin hüzünlü aşk hikayesi...

Fotoğraflar ve haber: AA

Şimdi sizi bir aileyle, Liman Ailesiyle tanıştıracağız. Onlar, Sakız Adası'ndan Karaburun'a gelmiş bir Türk ailesi. Yani çoğumuzun ailesinde olan bir göç hikayesi aslında...

Bu beyefendi de Ali Çavuş. Liman Ailesi'nin büyük dedesi ama bundan 135 yıl önce yani o henüz 16 yaşındayken, hüzünlü bir aşk hikayesinin başkahramanıydı.

Balıkçılık yapan ailesi ile birlikte Sakız Adası'nda yaşıyordu Ali Çavuş. Rumlar ve Türkler aynı suyu içiyor, aynı ekmeği yiyor ve birbirlerinin acılarını paylaşıyordu aynı toprak üzerinde.

İşte o sıra, 16 yaşındaki Ali, komşu kızları olan güzeller güzeli Eleni'ye aşık oluyor. İlk aşk, ilk heyecan... Fakat sonsuza kadar sürecek bir sevgiyle...

Eleni ve Ali, tam 3 yıl boyunca arkadaşlık ediyor, gizli gizli görüşüyorlar. Sonunda bu iki genç evlenmeye karar vermiş ama ne mümkün. Eleni'nin ailesi, Müslüman olduğu gerekçesiyle Ali'ye vermeye bir türlü ikna olmamış.

En sonunda iki genç, adanın bir koyunda buluşup sandalla açılarak Çeşme'ye kaçmak için sözleşmişler. Eleni buluşma yerine geldiğinde ağzından şu sözler dökülmüş: "Yapamam, annemi babamı bırakamam..."

Ali'nin kalbine hançer gibi saplanan bu sözleri söylerken de eline kırmızı bir karanfil ve kırmızı bir mendil tutuşturmuş Eleni. Ali, karanfili kalbinin üstünde taşıyıp kendisini hatırlasın istemiş...

Gel zaman git zaman Ali evlenmiş, bir aile kurmuş. Fakat Ali Çavuş, Çeşme'ye göç ettikten sonra karanfili ve mendili hep göğsünde taşımış. Kimselere de anlatmamış bu işin sırrını.

Sonunda 1940 yılında bir gün çocuklarına anlatmış karanfilin sırrını ve ölümünden sonra da karanfilin ve mendilin taşınmasını vasiyet etmiş.

1942 yılında hayata gözlerini yuman Ali Çavuş'un ölümsüz aşkının simgesini ilk olarak 16 yaşındaki torunu Halil Liman yerine getirmiş. Halil Liman'ın vefatından sonra kardeşi İsmet Liman, karanfili 2002 yılına kadar taşımış.

2002'den beri de ailenin büyük oğlu Hüseyin Cem Liman büyük dedesinin karanfilini taşıyor. Belediyede memur olan Cem Liman işine de böyle gidiyor, pazara da böyle çıkıyor. Eleni ve Ali'nin bitmeyen aşklarını işte bu "karanfilli aile" günümüzde devam ettiriyor.

"Yaklaşık 135 yıldır ailemizin bir ferdi hep karanfil taşıyor. Bu bir sevda hikayesi. Şapkamdaki karanfille 17 yıldır Türkiye'yi ve dünyayı geziyorum. Soranlara dedemle Rum aşkının hikayesini anlatamadan geçemiyorum. Aşka çok inanan biriyim, dedem keşke Eleni'ye kavuşsaydı." demiş Hüseyin Cem Liman. Sakız Adası'na gidip Eleni'ye ait bir iz aradıklarında ise hiçbir şey bulamamışlar. Umuyoruz ki Ali Çavuş ve Eleni'nin ruhları şimdi birlikte ve mutludur...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jey

Büyukannelerinin aşk hikayesini de yakalarına takıp gezerlermiydi acaba? Kadina üzüldüm ya. Senin torunların eleni ve dedelerinin aşkını anlatarak ve anarak yaşıyor aman yarabbi... Çok buyuk saygısızlık çok.

pikyuu

Zaten kızın da turşusunu kuracatınız dimi? Verseydiniz ya işte.

corpse-bride

mılletın aılesınde ne hıkayeler var ya benımkılerden bı halt olmaz kalkmıs bıde bızı yapmıslar sınır oldum bak sımdı

rivaille

Ali çavus öldükten sonra karanfili başkalarının taşıması saçma olmuş. Ayrıca evlendiği kadın kör olmalı ki eşinin başkasına sevdalı olduğunu görmesin kadınlar bi de hisseder böyle şeyleri. Ben eşine üzüldüm Ali çavuşun

jey

ben de onu düşündüm. Farkinda değiller büyukannelerine haksızlık yaptıklarinın. Madem o kadar büyük bir aşkmış evlenmeseydi.

Gizli Kullanıcı

Evlenmeseydin o kadar aşıksan madem..eşi yapsa aynısını ne hissederdi acaba.. sabırlı kadınmış helal olsun..ben olsam o karanfili ona yedirirdim.

narkiderki

sen o inceliği anlamayacak kapasite de isen kendine göre birini bulursun..adam karısını aldatmıyor sadece geçmişteki bir hatırasını yaşatıyor ve eşi de buna saygı duyuyor ise bunda bir sorun yok..

Gizli Kullanıcı

Bu haberde bunu yapan bir kadın olsaydı ,yada anneniz , eşiniz ,sevgiliz bunu yapsaydı da saygı duyacak mıydınız? Herkes evlenince bir hatıra köşesi yapsın o zaman eski sevgililer ,ayrılmak zorunda kaldıkları , yarım kalmış hikayeleri vs karşılıklı hatıralarımızı yaşatalım. Sonuçta birbirimizi aldatmıyor,sadece geçmişteki hatıraları yaşatıyoruz . Bu incelik meslesi göreceli bir durum ben sizin duygu ve düşüncelerinize saygı duyuyorum lakin ben o inceliği anlayacak kapasitede değilim üzgünüm.

narkiderki

Pınar hanım alınganlık yapıyorsunuz.. kadın buna razı olarak evlenmiş adam ile..biliyordur evvelini elbette.. her evlilik aşk evliliği mi sanıyorsunuz? adam büyük bir saygı ile evlenmiş ve eşi de bu duruma saygı göstermiş gül gibi gecinip gitmişler belli ki? siz habere bakıp adamın her gece rüyasında eski sevgilisini sayıkladıgını felan mı sanıyorsunuz? Bazı insanları unutamaz hatıralarını yaşatırsınız ama kahrınızdan ölmez hayatınıza devam etmek istersiniz. Durum tam olarak bu. O adamın yaşadıklarını yaşayan bir eşim olsaydı bende hatırasına saygı duyardım elbette.

Gizli Kullanıcı

"Gel zaman git zaman Ali evlenmiş, bir aile kurmuş. Fakat Ali Çavuş, Çeşme'ye göç ettikten sonra karanfili ve mendili hep göğsünde taşımış. Kimselere de anlatmamış bu işin sırrını." Buna istinaden bu kadar keskin düşünüyorum . Alınganlık değil bir de benim olayım yaşanmışlık . Rüyasında değil bizzat gündüz sayıklayana denk gelmişimdir belki ;)

narkiderki

Ali Çavuş bunu kimseye söylememiş derken eşine de söylememiş ise durum değişir tabi ki.. siz gündüz sayıklayana denk geldiyseniz şanslısınız..en azından ne mal olduğunu önceden anlamışsınız geç kalmamışsınız demektir. Sizden ricam böyle sözde adamım diye gezenler yüzünden hepimizi aynı kefeye koymayın lütfen :)

Gizli Kullanıcı

Fazlasıyla geç kaldığım için bence bu isyanım .. Yazdığım gibi ben sizin duygu ve düşüncelerinize saygı duyuyorum .İnceliği anlamayacak kapasitede olduğumu da kabul ediyorum .

narkiderki

neticede hepimiz yaptıklarımızın cezasını ya da sefasını sürüyoruz..o yüzden insanları yargılamak yerine biraz da anlamaya çalışmak gerek, Ali Çavuş'un ne yaşadıysa en iyi kendisi anlar biz sadece böyle yorum yapabiliriz..ben güzel sohbetiniz için teşekkür ediyorum güzel bir akşam dilerim hoşcakalın.

eylul-basak-cetinkanat

kadının evlenmediğini bilmiyoruz

mutsuzprenses

üçünüz de haklısınız nasıl oluyor bu :)))

Gizli Kullanıcı

Terazi Burcu her zaman haklıdır :p

narkiderki

Kova burcu da her zaman büyüklük yapar :D

Görüş Bildir