Görüş Bildir
Haberler
Elektronik Cihaz Sayısı Dünya Nüfusunu Aştı

Elektronik Cihaz Sayısı Dünya Nüfusunu Aştı

Batuhan
07.10.2014 - 13:28

İnsanlık, robotlarla iç içe yaşayacağımız geleceğe giden yolda önemli bir dönüm noktasını geride bıraktı. Elektronik cihaz sayısı, insan sayısını ilk kez aştı. Akıllı araba ve ev gibi teknolojilerle, bu sayının hızla artacağı ifade edildi.

Dünya, 'Skynet' yapay zeka sisteminin dünyayı ele geçirdiği bir senaryoya doğru önemli bir adım daha atmış olabilir. Yeni bir araştırma, elektronik cihaz sayısının ilk kez dünya nüfusunu geride bıraktığını ortaya koydu. Bu cihazların birçoğu, birbirleri arasında bağlantı kurulabilen 'akıllı' işletim sistemlerine sahip.

ABD Nüfus İdaresi'nin verilerine göre, dünya nüfusu birkaç milyon daha artış gösterirse 7.2 milyara ulaşacak. İstatistiklere göre, dünya nüfusu her saniye 2 kişi, yıllık olarak yüzde 1.2 artış gösteriyor.

GSMA Intelligence araştırma şirketinin hazırladığı rapor ise dünya genelinde aktif SIM kart sayısının 7.2 milyara ulaştığını ortaya koydu. Dahası, aktif elektronik cihazların sayısı dünya nüfusuna oranla 5 kat daha hızlı artıyor.

Cnet'e açıklama yapan analist Kevin Kimberlin, 'Hiçbir teknoloji insanlığı mobil cihazlar kadar etkilemedi. Sadece 30 yıl içinde sayısı 7.2 milyara ulaşan, en hızlı büyüyen fenomen halinde' ifadesini kullandı.

Birden fazla cihaz kullanıyoruz

Aktif SIM kart sayısı insan sayısını geride bırakmış olsa da, mobil cihaz kullanan insan sayısı dünya nüfusunun yarısına bile denk gelmiyor. Elektronik cihaz sahipleri ise ortalama iki SIM kart kullanıyor.

Analistler, milyarlarca insanın bugün akıllı telefon, tablet ve benzeri cihazara bağlantılı yaşadığını belirtirken, akıllı ev ve araba gibi teknolojilerin gelişmesiyle bu sayının çok hızlı bir şekilde artacağını belirtti.

Kaynak: Al Jazeera

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/ele...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0