Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Edirne Valisi: 'Sığınmacıların Edirne Dışında İkameti Sağlanacak'

 > -

Edirne Valisi Şahin, Avrupa'ya gitmek için Edirne'ye gelen sığınmacıların, Kurban Bayramı'na kadar başka illerde ikamet etmesinin sağlanacağını söyledi.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Avrupa'ya gitmek için Edirne'ye gelen sığınmacıların, Kurban Bayramı'na kadar başka illerde ikamet etmesinin sağlanacağını söyledi. Vali Şahin, Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Suriyeli sığınmacıların temsilcileri ile Sarayiçi mevkisindeki bir çay bahçesinde bir araya geldi.

Şahin, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'den ve Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden gelen yaklaşık 3 bin sığınmacının neredeyse 10 gündür Edirne'de olduğunu belirtti. Sığınmacıların büyük bir bölümünün geri gönderildiğini ifade eden Şahin, "Tam rakamları elde edemedik şu anda bin, bin 500 kişi bizim bünyemizde bulunuyor. Başlangıçta otobanı 30 saat kadar kapattılar. İkna ederek Er Meydanı'na kadar getirdik. Gündüzleri gayet iyi ama yaşam koşulları açısından, geceleri soğuk olması nedeniyle onlar için biz de üzülüyoruz" diye konuştu.

Şahin, sığınmacıların tüm ihtiyaçlarının giderildiğini aktardı. Sığınmacılara, yağlı güreşlerin yapıldığı stadyuma girmelerini teklif ettiklerini ancak onların bunu kabul etmediğini aktaran Şahin, şöyle devam etti:

"Dışarıda ağaçların altında bekleyişlerini sürdürüyorlar. Buradan giden bir heyetle saygıdeğer Başbakanımız görüşme yaptılar. Orada neler konuşulduğunu, video vasıtasıyla 20 metrekarelik bir ekrandan sığınmacılara izlettik. Buna rağmen 'Biz Yunanistan'a geçeceğiz' fikri hala hakim düzeyde. Göç İdaresi Genel Müdürü ile kendilerine her şeyi anlattık. Tabii ki bu süreçten kendilerinin de memnun olmadığını biliyoruz ama hepsinin hedefi 'Biz öleceğiz, Yunanistan'a geçeceğiz', tek düşünce bu. Birinci düşünce Edirne'ye varmak. İkincisi Yunanistan sınırından oraya girmek."

'İkametleri Edirne'de olmayacak'

Vali Şahin

Vali Şahin, ülkelerin kaide ve kuralları ile devletlerarası hukuku anımsatarak, talep edilmedikçe sığınmacıları Avrupa ülkelerine göndermelerinin söz konusu olamayacağını söyledi.

Sığınmacıların bugün akşama kadar en geç yarın Edirne'den ayrılmaları konusunda mutabakata varıldığını, durumun onlara da anlatılacağını aktaran Şahin, şöyle devam etti:

"Biraz sonra kayıtlarını alacağız. Adını, soyadını, kimlik bilgilerini, geldikleri yeri kaydedeceğiz. Bunları bu akşam veya yarın mutlaka buradan kamplara değil, Türkiye'de istedikleri illere göndereceğiz. Kaldı ki bunlar içinde Türkiye'ye kaçak suretle geçenler de var. Sanıyorum bayağı büyük bir kitle var. Biz bu Suriyelilere gerektiğinde otel, ev bulacağız ve burada ikametlerini sağlayacağız ama bu ikametleri kesinlikle Edirne'de olmayacak. Kendilerini İstanbul ya da istedikleri diğer şehirlerde ikametlerini sağlayacağız ama sınıra yakın Edirne ve Kırklareli illerinde olmayacak."

Şahin, Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros'un, kaydı yapılanların isimlerini Birleşmiş Milletler (BM) Komiserliği'ne ileteceğini ve davet geldiğinde ilk olarak bu isimlerin çağrılacağını sığınmacılara ilettiğini söyledi.

Er Meydanı'ndaki bekleyiş sürüyor

Avrupa ülkelerine gitmek için Türkiye’nin çeşitli illerinden Edirne’ye gelen 2 bin Suriyeli'nin bekleyişleri sürüyor. Sabah erken kalkıp kuyruğa giren Suriyeliler, kendilerine dağıtılan kahvaltıdan aldı. Çok sayıda yardım derneğinin gıda ve kıyafet yardımında bulunduğu sığınmacılardan bazıları da marketlerden kendi ihtiyaçları için alışveriş yaptı. Sabahları soğuk olduğu için bazı aileler ateş yakarak ısınmaya çalışırken, çocuklar ise çimlerin üzerinde top oynayıp, parklardaki kaydırak ve salıncaklarda sallanarak eğlendi. Bazı çocuklar ise ellerine aldıkları boyalarla resim yaparak zaman geçiriyor. Bezden ve kartondan kurdukları çadırlarda kalan sığınmacılar, yıkadıkları çamaşırlarını ağaçlar arasına gerdirdikleri iplere asarak kuruttu. Sığınmacıların bir bölümü nun Er Meydanı'nda bulunan eski ağaların heykellerinin üzerlerine çamaşırlarını asıp kurutması ise dikkat çekti.

Edirne Valiliği tarafından bu sabah alana kurulan dev ekrandan ise Suriyeli sığınmacılara, geçen hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Suriyeli temsilcilerin yaptığı görüşmenin yer aldığı görüntüler izlettirildi. Kırkpınar alanında kalan 2 bine yakın sığınmacı, dev ekran etrafında toplanarak merakla görüntüleri izledi.

AA ve DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir