Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyayı Değiştiren 12 Cep Telefonu

69PAYLAŞIM

1. 1973 - Cep Telefonun İcadı

Cep telefonunun mucidi Amerikalı Martin Cooper'dır. Motorola şirketinde mühendis olarak çalışırken 1973'te ilk cep telefonunu geliştiren Martin Cooper, "İlk cep telefonları bir kilo'dan ağırdı,bataryası 20 dakikadan fazla dayanmıyordu ancak bu, telefonların uzun süre elde tutulmaması açısından iyiydi" demiştir.

2. 1992 Nokia 1110

Dünyanın ticari olarak satılan ilk cep telefonu. 475 gram ağırlığında ve 2 satır LCD ekrana sahip. Mesaj atma özelliği (SMS) mevcut.

3. 1993 BellSouth/IBM Simon Personal Communicator

Cihaz, bir akıllı telefonun ne yapmasıgerektiğinivenasıl görüneceğinin erken bir örneğiydi. 160x294 piksel siyah beyaz dokunmatik ekranı ve takvim, not defteri, e-posta, çizim ve oyun'uygulamaları' mevcuttu.

4. 23 Şubat 1994 Cep Telefonu Türkiye'de..

Türkiye'de ilk cep telefonu görüşmesi 23 Şubat 1994 tarihinde gerçekleşti. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakanı Tansu Çiller cep telefonundan ilk sembolik görüşmeyi yaptılar.

5. 1999 Nokia 7110

Nokia 7110, mobil internet erişimine yönelik WAP tarayıcıyı içeren ilk telefondu. Veri hızı yeterli olmayan WAP dünyayı aydınlatmasa da 7110 mobil internet konusunda ilk önemli adımı atmıştı.

6. 1999 Nokia 3210

Nokia 3210 dünyayı değiştiren bir telefon değildi. İnternet bağlantısı, kamerası, kızaklı klavye koruyucusu yoktu. Ama cihaz, 160 milyonun üzerindeki dağıtımı ile en çok satılan cep telefonlarından biri olmayı başarmıştı.

3210, harici anteni gizleyerek ve T9 tahmini metin girişi özelliğini ekleyerek bu alanda bir ilki gerçekleştirmişti. Otobüslerde zaman öldürücü vazifesi gören Snake oyunu da cihazda mevcuttu.

7. 2001 Ericsson T68

GPRS, renkli ekran, pop3 imap destekli telefon.

8. 2003 NEC e606

Video araması ve hızlı internet gezintisi gibi diğer telefonların yapamadığı şeyleri yapabiliyordu. Ancak ekranının düşük çözünürlüğe sahip oluşu ve kısa pil ömrü onu çabuk gözden düşürdü.

9. 2004 Motorola RAZR

RAZR inanılmaz derecede inceydi ve çarpıcı bir tasarıma sahipti. Cihaz stiliyle rakip üreticilerin tasarımlarında farklı şeyler denemeye teşvik etmişti.

10. 2007 Apple iPhone

Apple iPhone, akıllı telefonlara bakışımızı değiştirmişti. Çoklu dokunma ve kaydırma işlevlerini sunmuş, güçlü bir internet tarayıcısının işlevlerini masaüstünden ceplere taşımıştı.

11. 2008 HTC MAX 4G

Dünyanın ilk 4G telefonu olarak isimlendirilen HTC 4G, HTV EVO'nun öncüsüydü. WiMAX (802.16) çipsetine sahip cihaz mobil bağlantıyı yeni bir seviyeye taşıyordu. Web sayfaları neredeyse anında yükleniyordu.

12. 2010 LG Optimus 2X

LG Optimus 2X, 'dünyanın ilk çift çekirdekli akıllı telefonu' olma yarışında rakibi Motorola Atrix'i burun farkıyla yeniyor. Bunun nedeni ise çift çekirdekli ARM Cortex A9 işlemciden oluşan Nvidia'nın Tegra 2 çip-üzeri-sistemine sahip olması, düşük güç tüketimli Nvidia GeForce GPU ve 1080p video yürütme işlemcisi.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir