Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Hızlı 9 GPU Süper Bilgisayarı!

 > 
26PAYLAŞIM

Grafik işlemcileri, süper bilgisayarlarda kendine giderek daha çok yer buluyor. İşte bunun ispatı.

Yüksek performanslı sunucu işlemcileri, grafik işlemcileriyle birleştiklerinde ortaya daha yüksek bir performans çıkarken, enerjiden de önemli ölçüde tasarruf edilebiliyor. NVIDIA Tesla K80 hızlandırıcıların da gelmesiyle GPUtabanlı süper bilgisayarlar, son dönemde yükselişteler. Bu senenin en hızlı 500 süper bilgisayarı listesindeki 52 sistem, NVIDIA GPU'yla donatılmış bulunuyor.

Süper bilgisayarlardan 9 GPU destekli makinenin performansları

1.Titan Supercomputer

Konum: Oak Ridge National Lab

Linpack hız testinde 17.59 Pflop/sn hızına ulaşan süper bilgisayar, 261.632 NVIDIA K20x hızlandırıcı çekirdeğine sahip.

2.Piz Daint

Konum: Swiss National Supercomputing Centre

Lugano, İsviçre'deki bu süper bilgisayar, Avrupa'nın en güçlüsü. Bu makine, 73.808 NVIDIA K20x hızlandırıcı çekirdeğiyle Linpack hız testinde 6.27 Pflop/sn'ye ulaşabildi.

3.Tulip Trading Supercomputer

Konum: Avustralya

C01N isimli bu bilgisayar, dünyanın en hızlı süper bilgisayarları arasında 15. sırada yer alıyor. 265.440 işlemci çekirdeği, onu 3.5 petaflop zirve performansına ulaştırabiliyor.

4.Eni S.p.A Oil and Gas Supercomputer

Konum: İtalya

En hızlı süper bilgisayarların Top 500 listesinde 17. sırada bulunan bu bilgisayar, NVIDIA K20 GPU'ları sayesinde toplam 3,1 petaflop performansa ulaşabiliyor.

5.TSUBAME 2.5

Konum: Tokyo Institute of Technology

NEC ve HP tarafından inşa edilen TSUBAME 2.5, NVIDIA K20 hızlandırıcılarla 2.7 petaflop zirve performansına ulaşabiliyor.

6.Tianhe-1A

Konum: Tianjin, Çin

7.168 NVIDIA Tesla M2050 GPU, Xeon ve SPARC işlemcilerle Tianhe-1A, dünyanın açık ara en hızlı süper bilgisayarı.

7.Lomonosov 2

Konum: Moscow State University Research Computing Center, Rusya

Rus üretici T-Platforms tarafından oluşturulan Lomonosov 2, ülkenin en etkileyici HPC sistemlerinden. GPU'ların uygulamaları nasıl hızlandırdığını ve enerji verimliliği sağlayabildiğini ispat eden süper bilgisayar, NVIDIA K40 hızlandırıcılar ve Xeon E5 serisi işlemcileriyle 2 petaflop'luk toplam teorik performansa ulaşabiliyor.

8.Nebulae

Konum: National Supercomputing Centre, Shenzhen, Çin

Top 500 listesinde 38. sırada yer alan Nebulae, Çin'in kayan nokta ve enerji verimliliği için GPU'dan faydalanan diğer bir sistemi. Bu makinenin teorik zirve performansı, neredeyse 3 petaflop. Nebulae, Intel Xeon ve NVIDIA Tesla C2050 GPU'ları sayesinde Çin'deki bilim adamlarının bilimsel araştırmalarına yardımcı oluyor.

9.XStream

Konum: Stanford Research Computing Center

Xeon E5 serisi işlemciler ve en yeni NVIDIA K80 hızlandırıcılardan oluşan XStream, 1 petaflop performansa ulaşabiliyor.

Chip

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir