Dünyaca Ünlü British Museum Artık Hepimize Açık ve Sadece Bir Tık Uzağımızda!

 > 
322PAYLAŞIM

Sanat, tarih ve seyahat tutkunlarına müjdemi vereyim: British Museum artık hepimize açık!

British Museum (Britanya Müzesi), İngiltere'nin Londra şehrinde Dünya'nın her yanından getirilen seçkin Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan dünyanın en önemli müzelerinden biri.

Müze, hekim ve doğabilimci Sir Hans Sloane'un (1660-1753) biriktirdiği ünlü bir kitap, elyazması ve doğa tarihi nesneleri koleksiyonunun hükûmet tarafından satın alınmasıyla 1753'te kuruldu.

19. yüzyılda arkeolojiye ilgi artınca, British Museum, armağan, satın alma ya da çalma-kaçırma (özellikle Anadolu'dan) yoluyla Antik çağ'la ilgili paha biçilmez yapıtlar elde etti.

Atina Akropolis'indeki klasik Yunan heykellerinin (Elgin Mermerleri) 1816'da elde edilmesi buna örnek verilebilir.

İşte bu dünyaca ünlü müze, Google'ın "Sokak Görünümü" (Street View) özelliği ve Google Kültür Enstitüsü (Google Cultural Institute) ile yaptığı işbirliği çerçevesinde eserlerini çevrimiçi olarak herkesin erişimine açık hâle getirdi!

Lewis Chessmen ve kedi mumyaları, Elgin Mermerleri ve Akrapolis'teki Athena Tapınağı'ndan bazı eserler ile başka önemli parçalar gezilebilir durumda.

9 kattan ve 85 galeriden oluşan devasa müzenin barındırdığı 80 bin eserin yanından geçebileceğiniz gibi, "Rosetta Taşı" dahil olmak üzere 4.634 esere de yakından bakma şansınız olacak.

Yüksek çözünürlüklü görüntülerin yanı sıra, eserlerin arka plan bilgilerine de ulaşılabiliyor.

Şahane!

Kısacası, Antik dünyanın hazineleri artık bir tık uzağımızda.

Keşfetmek ise bize kalmış! Meraklı okurlarımız için de linki buraya bırakarak bir güzellik yapayım. 

İyi seyirler!

Kaynaklar

1 2

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir