Dünya Kadınlarının Sesi, 32 Yıl Aradan Sonra İstanbul'dan Duyulacak!

34PAYLAŞIM

Uluslararası Soroptimist Konvansiyonu, 32 Yıl Sonra Yeniden İstanbul'da

Dünyanın üye sayısı en fazla kadın sivil toplum kuruluşlarından biri olan Uluslararası Soroptimist Federasyonu’nun 20. Uluslararası Konvansiyonu (20th Soroptimist International Convention) 9-12 Temmuz 2015 tarihlerinde, Hilton İstanbul Bosphorus Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek.

Soroptimist: "En İyiyi Amaçlayan Kız Kardeşler"

1921’de kurulan ve bugün 129 ülkede yaklaşık 90.000 üye ile faaliyet gösteren Soroptimist International, kamuya ve sosyal yaşama dönük aktivist faaliyetlerde bulunan iş ve meslek kadınlarından oluşuyor. “Kız kardeş” ve “en iyi” anlamındaki Latince “sorore” ve “optima” sözcükleri birleştirilerek oluşmuş “Soroptimist” sözcüğü “en iyiyi amaçlayan kız kardeşler” anlamına geliyor.

1500 İş ve Meslek Kadını “Kadınları Güçlendiren Yeni Fikirler” için buluşuyor

Her dört yılda bir Dünya’nın farklı bir ülkesinde gerçekleşen ve 12.si 1983 yılında Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen Konvansiyon, 32 yıl aradan sonra “Liderlik İçin Eğitim: Kadınları Güçlendiren Yeni Fikirler” teması ile yeniden İstanbul’da toplanacak, dünyanın her yerinden Soroptimist delege ve üyelerden oluşan 1500 katılımcı, kadın ve genç kızlar odaklı küresel sorunlara yeni yaklaşımlar getirerek dünya çapında bir dönüşüme zemin oluşturmayı hedefliyor.

2015 Uluslararası Soroptimist Konvansiyonu Başkanı Emine Erdem: “Konvansiyon, Türkiye’nin kadın sorunlarına yönelik hassasiyet ve iradesini de ortaya koyacak”

20. Uluslararası Soroptimist Konvansiyonu Başkanı Emine Erdem: “Kadınlarımıza daha iyi bir hayat sunmak, geleceğimizi, çocuklarımızı garanti altına almaktır. Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu; başta kadınlar için örgün ve mesleki eğitim olmak üzere ekonomik güçlendirme, kadına yönelik şiddeti engelleme, sağlık ve sürdürülebilir çevre çalışmaları yürütmektedir. Türkiye, dünya çapında önem taşıyan bu Konvansiyon’a 32 yıl sonra yeniden ev sahipliği yapmanın gururunu taşımaktadır.” dedi.

Dünyaca ünlü konuşmacılar, kadınlar ve genç kızlar için buluşuyor!

60 uluslararası ve 30 Türk konuşmacının yer alacağı Konvansiyon, kadın ve genç kızların başlıca sorunlarını ele alan oturum ve çalıştaylarda iş hayatından, sivil toplum örgütlerinden ve akademik çevrelerden dünyaca ünlü isimleri ağırlayacak.

Program, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve dünyaca ünlü yazar Elif Şafak’ın dünya kadınlarına mesajlarıyla başlayacak.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komisyonu Raportörü Rashida Manjoo, “Kadına Yönelik Şiddet”, Amerikalı yazar Anne K. Ream, “Sesler ve Yüzler Projesi” ve Birleşmiş Milletler Global Compact Genel Danışmanı Ursula Wynhoven, “Kadınları Güçlendiren Yenilikçi Stratejiler” başlıklı sunumlarıyla Konvansiyon’un ana oturumlarında söz alacaklar.

Konvansiyon’un ana sponsorluğunu güzellik sektöründeki başarılarının yanı sıra, sosyal sorumluluk projelerindeki iddiası ile kadınların her alanda yanında olan L’Oréal Türkiye üstleniyor.

Konvansiyon’un ana sponsoru L’Oréal Türkiye adına açılışta bir konuşma yapacak olan Genel Müdürü Claude Rumpler: “L’Oréal olarak günümüz dünyasında şirketlerin başarısının sadece ekonomik performansları ile değil aynı zamanda iyi vatandaş olma  becerileri  ile de tanımlandığına yürekten inanıyoruz. Kadınların sosyal ve ekonomik yaşamda daha fazla ve etkin rol almalarını sağlamak üzere çalışan Soroptimistlerin, bu yıl İstanbul’un ev sahipliğini üstlendiği, bu dev organizasyonuna sponsor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

L’Oréal Türkiye Genel Müdürü Claude Rumpler: “Herşey kadınlarımıza daha güzel bir gelecek sunabilmek için...”

Rumpler sözlerini şöyle sürdürdü: “L’Oréal olarak ‘Güzelliği Herkesle Paylaşmak’ misyonumuz kapsamında dünya kadınlarına daha güzel bir yaşam, daha iyi bir gelecek sunmak üzere çalışıyor; bu yönde gerek küresel boyutta gerekse faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde yerel olarak pek çok sosyal sorumluluk projesini hayata geçiriyoruz. L’Oréal olarak kadınlara sürdürülebilir değer katma misyonumuzun Soroptimistlerin küresel vizyonu ile birebir örtüşmesi de bu sponsorluğu bizim için daha da anlamlı ve değerli kılıyor.”

Son olarak, Soroptimist Konvansiyonu Başkanı Emine Perviz Erdem'in kongre hakkında bilgi verdiği programı izleyebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir