Doğayla Derinden İletişim Kurmayı Öneren Mükemmel Bir İskandinav Felsefesi: Friluftsliv

8.2bPAYLAŞIM

İskandinav kültürü, doğayla iç içe bir yaşamın dünya üzerindeki merkez noktalarından biri. İskandinav ülkelerindeki insanların mutlu, huzurlu ve üretken olmasının altında da bu doğayla iç içe olma felsefesi yatıyor: Friluftsliv.

Norveççe bir sözcük olan "Friluftsliv", tam kelime anlamı olarak "açık hava hayatı" olarak geçiyor.

Bu felsefenin temelinde, doğayla baş başa olmak, doğayla etkileşime geçmek, doğal güzellikleri takdir etmek ve doğaya yakın olmak yatıyor.

Friluftsliv felsefesi, ilk ortaya çıktığı zamanlardan bu yana gelişerek modern yaşama da kusursuz derecede uyum sağlamış durumda.

Hatta İskandinav topraklarında, bu felsefenin mimari yansıması olarak dağ tepelerine, nehir kenarlarına, yeşilliklerin ortasına inşa edilmiş pek çok minik kulübe tarzı yapılar bulunuyor. İnsanlar bu kulübeleri, doğada bir başlarına zaman geçirmek istediklerinde kullanıyorlar.

Bu kulübelerin özelliği ise, temel ihtiyaçlar dışındaki her detaydan arındırılmış olmaları.

Yani bu evler, son derece lüks tatil yerleri olarak değil; gerçekten doğayı dinlemeye ve hissetmeye odaklanmanızı sağlayacak küçük hacimli barınaklar olarak tasarlanıyor. İskandinav aileler özellikle hafta sonları bu kulübelere gidiyor ve sevdikleriyle birlikte doğanın güzelliklerine kendilerini bırakıyorlar.

İskandinav ülkelerinin geri dönüşüm gibi çevre konularındaki hassaslığı, yalnızca sürdürülebilirlik odaklı değil anlayacağınız.

Tüm bu düşünce ve eylemlerinin yüzlerce yıllık bir kültürel geçmişi var, belli bir felsefe çerçevesinde şekillenmiş durumda.

Norveç'te kanunlar bile, "friluftsliv" felsefesi etrafında şekillendiriliyor.

Bu şekilde her insanın doğayla iç içe olma ve doğayı deneyimleme hakkı yasalarla korunmuş oluyor; hatta insanlar buna teşvik ediliyor. Araziler satın alınarak diğer insanlara tamamen kapatılamıyor, belli kurallar çerçevesinde ülkenin dört bir yanında doğayı dilediğinizce gezebiliyorsunuz.

Bilim de bu felsefenin, İskandinav ülkelerinin mutluluk düzeyi istatistiklerinde en yukarıda olmasını sağladığı konusunda hem fikir.

Nitekim doğayla düzenli olarak baş başa kalmanın zihinsel ve fiziksel etkileri defalarca kez gözlemlenmiş durumda. Özellikler çocuklarda etkili olmak üzere bu felsefenin, yaratıcılığı geliştirdiği, düşünme verimliliğini artırdığı, davranışları olumlu yönde etkilediği, huzur seviyesini yükselttiği ve özgüven gelişmesine katkıda bulunduğu bilinmekte.

Bu felsefe aynı zamanda Finlandiya'nın meşhur eğitim sisteminin de temelini oluşturuyor.

Eğitim kalitesi açısından dünya genelinde her daim zirvede yer alan Finlandiya, okul çağındaki çocukları doğayla mümkün olduğunca fazla iç içe tutuyor. Eğitim kurumlarında çocuklara toplu halde 1 saatlik doğayla baş başa olma seansları düzenleniyor. Bu uygulama sonucunda öğrencilerin derslere daha konsantre olduğu ve daha ilgili davrandığı gözlemlenmiş.

Felsefeyi daha güzel yapansa, uygulamasının bir hayli basit olması.

Herhangi bir araç gerece veya ekstra bir emeğe ihtiyacınız yok. Tek yapmanız gereken şehir hayatından, binaların arasından mümkün olduğunca çok uzaklaşıp kendinizi yeşilin ve mavinin arasına atmak. Doğanın renklerini izlemek, kokusunu almak, sesini dinlemek... Kısa bir süre sonra göreceksiniz ki, genel bağlamda çok daha mutlu ve başarılı bir insan olup çıkmışsınız.

İnsan olarak doğaya aidiz, doğadan ne kadar uzaklaşırsak, o kadar mutsuzlaşacağız. Doğaya yakın olun...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
washuuwaifu

Friluftsliv güzel random olur

Gizli Kullanıcı

Kardeş sizin oralarda bu iş kolay ne de olsa koskoca ülkede 5 milyon kişi yaşıyorsunuz burada İstanbul gibi minnacık yerlere 20 milyon kişi yaşadığını iddia ediyor.

Gizli Kullanıcı

bence herkes böyle yaşamalı en azından doğaya saygılı bir şekilde

goruncekadam

İnsan doğa ile bağını kopardığından dolayı çıkan sorunları biliyoruz,görüyoruz. Serdar Kılıç'ı arada sırada izleyin ,DİNLEYİN. Çok güzel şeyler anlatıyor. Tavsiye ederim.

aaa-aaa

"Hayat felsefen ne?" "Frilülülülustv.. yok"

Görüş Bildir