Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayarların Pilleri Gelişmekte Olan Ülkelere 'Işık' Olacak

 > 
16PAYLAŞIM

Gelişmekte olan ülkelerde aydınlatma konusunda sorunlar yaşanabiliyor. Özellikle elektrik maliyetinin karşılanamadığı yerler karanlığa gömülmeye mahkum oluyor. IBM araştırmacılarının geliştirdiği piller, bu tür yerlerdeki elektrik sorunlarına çözüm olmak için geliyor.

Urjar adı verilen bu elektrik çözümünde eski dizüstü bilgisayarların lityum iyon pilleri kullanılıyor. Düşük elektrik gereksinimi olan LED aydınlatmaları, fanları ve cep telefonlarını çalıştırabilen cihaz, bir evi 1 yıl boyunca her gün 4 saat süre ile aydınlatabiliyor. Bu da elektriğin olmadığı evler veya akşam saatlerinde çalışması gereken dükkanlar için yeterli bir kullanım süresi sunuyor. Ayrıca şarj tamamen bittiğinde pili yeniden şarj edebilmek mümkün oluyor.

Üzerinde yapılan çalışmaların halen devam ettiği Urjar’ın satışa sunulmayacağını söyleyen IBM, cihazların ücretsiz olarak gelişmekte olan ülkelere dağıtılacağının altını çiziyor. Eski dizüstü bilgisayarların pillerinin çöpe atılmasını engelleyen proje, bir diğer yandan da elektriğe ihtiyaç duyan insanların yardımına koşmasıyla birlikte aynı anda iki soruna birden çare oluyor. Kullanılmayan parçalar ile üretilmesiyle doğayı korumaya yardımcı olan Urjar’ın ne zaman kullanıma hazır olacağı henüz belli değil.

LOG

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir