Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Diyabet İlaçları Parkinson'a İyi mi Geliyor?

0PAYLAŞIM

Uzun süredir ilaç tedavisinde olan diyabet hastalarında, parkinson'a yakalanma riskinin yüzde 28 azaldığı tespit edildi. Yeni bir araştırmaya göre; diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlarda bulunan iki bileşimin, Parkinson'a yakalanmadaki riski azalttığı görüldü.

İngiltere'de gerçekleştirilen ve 160,000 diyabet hastası üzerinde yapılan araştırmada; hastaların düzenli olarak aldıkları ilaçların bazılarında bulunan; rosiglitazone ve pioglitazone olarak adlandırılan bileşen ilaçlardan birini kullanan hastalarda; Parkinson olma ihtimalinin %28'e kadar düştüğü gözlendi. İlaçlar GlaxoSmithKline ve Takeda şirketleri tarafından üretilip satışa sunuluyor ama şimdilik Parkinson araştırması sonucuna göre patent alma durumu söz konusu değil.

"İlaçların halen fark edilmeyen iyi yan etkileri de görülmekte."

Araştırma; Parkinson hastalarının doğrudan diyabet ilacı kullanmalarını teşvik etme niyetinde değil. Daha çok, ilaç bileşenlerinin Parkinson tedavisinde de kullanılıp kullanılmayacağı, yarar sağlayıp sağlamayacağı gibi konular üzerine araştırmalarını ilerletiyorlar.

Araştırmayı yöneten doktorlardan London School of Hygiene & Tropical doktorlarından Ian Douglas,“Zaman zaman bu tip ilaçların yan etkileri hakkında şikayetler duyabiliyoruz, ama zaman zaman da ilaçların fark edilmemiş iyi etkileri de olabiliyor.” açıklamasını yaptı.

Time

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir