Çocuklukları Hapsolmasın : “İçerde Çocuk Var”

 > -

Türkiye Genelinde 7 Kadın Cezaevinde Anneleri ile birlikte yaşayan 0-6 yaş çocukların anaokullarını iyileştirme projesi: "İçerde çocuk var"

Türkiye Genelinde 7 Kadın Cezaevinde Anneleri ile birlikte yaşayan 0-6 yaş çocukların anaokullarını iyileştirme projesi: "İçerde çocuk var"

Türkiye'de 7 ilde yer alan Kadın Ceza İnfaz
Kurumlarında 0-6 yaş grubundaki çocuklarıyla birlikte yaşayan 400'den fazla
kadın bulunuyor.

Türkiye'de yedi farklı ilde yer alan kadın ceza infaz kurumlarında 0-6 yaş arası çocuklarıyla kalan 470 dolayında kadın mevcut.

"İçerde Çocuk Var", cezaevlerinde büyüyen çocukların anaokullarını iyileştirmek ve anaokulu olmayan yerlere anaokulu yapmak için oluşturulmuş bir sosyal bağış kampanyası.

"İçerde Çocuk Var" projesi, anneleriyle birlikte cezaevlerinde yaşayan çocukların her türlü suçlu profiline tanıklık etmesine ve en temel gelişim süreçlerini cezaevi koşullarında geçirmelerine dikkat çekiyor.

Projenin amacı, cezaevlerinde büyüyen çocuklar hakkında toplumda farkındalık yaratmak ve bu çocukların diğer yaşıtlarıyla aynı eğitim şansına sahip olmasını sağlamak.

"İçerde Çocuk Var"ın ilk hareketi ise bu çocukların cezaevlerindeki anaokullarının fiziksel koşullarını iyileştirmek.

Herkesin farkına varması gereken bir konu: Dikkat! İçerde Çocuk Var.

Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı bünyesinde ve İçerde Çocuk Var Gönüllüleri'nin desteğiyle yürütülen sosyal sorumluluk projesi kapsamında, ilk olarak Bakırköy Kadın Cezaevi'nde yaşayan 53 çocuğun anaokulunun yenilenmesi hedefleniyor.

Proje gönüllüleri, yenilenecek bu anaokulu için gerekli bağışın toplanması için etkinlikler ve aktiviteler düzenlemek, okulun ihtiyaçlarını tespit edip bağışlarla bu ihtiyaçların karşılanması için çalışıyor.

Bakırköy Kadın Cezaevi'yle başlayan projenin Gebze, Kocaeli, Samsun, Sivas, Denizli ve Adana'daki Kadın Cezaevlerinde devam etmesi planlanıyor.

İçerdeki çocukların birkaçıyla tanışın;

Y. / 3 yaşında

Cezaevinin düzenine o kadar çok alışmış ki; sabah sayımı ya da koğuş aramaları onun en büyük eğlencesi haline gelmiş. Gardiyanlardan önce uyanıp “Koğuş kalk” diye yataktan fırlayarak tutuklu kadınları uyandırmayı oyun haline getirmiş. Annesi, “Arama ve sayımları oyun gibi yaşıyor ama yaşadıklarının gerçek olduğunun da farkında” diye anlatıyor.

Y. / 10 aylık

“En büyük sorunumuz çocuğun sağlığı. Bazen ateşi 41 dereceye kadar çıkıyor. Yemek sorunu ve oyuncak olmaması da sorun. Tek oyuncağımız telefon kartları, hiç oyuncağımız yok” diyor annesi.

F. / 1 yaşında

Sevim Y., oğlunun oyuncakla yeni tanıştığını anlatıyor ve devam ediyor: “Benim çocuğum düne kadar oyuncak diye televizyon kablolarıyla oynuyordu. Oyuncağın ne olduğunu bilmiyordu. Kreşten zebra verdiler. Çocuğum korktu. İlk kez gerçek bir oyuncakla tanıştı. Nasıl oynayacağını bilemedi. Şimdi yeni yeni oynuyor. Oyuncakları kırıyor. Dar bir alanda büyümüş olmanın verdiği agresiflik var. Her şeye tepkili.

Çocuklukları Hapsolmasın :  “İçerde Çocuk Var”
Çocuklukları Hapsolmasın :  “İçerde Çocuk Var”

23 Nisan 2015 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yaklaşırken, bu bayramın dışarıdaki çocukların olduğu kadar, cezaevlerindeki çocukların da bayramı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Bireysel bağış için :

Mesaj ile  : COCUK YAZ 4528 ’E GÖNDER

Ya da...

Banka kanalı ile : VAKIFBANK FİNANSMARKET KADIKÖY ŞUBESİ KREŞ PROJE HESABI TR 97 0001 5001 5800 7302 9255 63

*Fotoğraflar ve annelerin mektuplarından kesitler "TCYOV Umutları Ertelenen Çocuklar" projesinden alıntılanmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmetcan.oral.5

Niye çocuklar, çocuk esirgeme kurumunda değil de hapishane de kalıyo, onu da anlamış değilim şahsen.

Gizli Kullanıcı

0-6 yaş arası annelerine ihtiyaçları var olduğu için zaten 6 yaşından sonra çocuk esirgeme kurumlarına iletiliyor.

hugi

kırılan bardağın camları ayağınıza battığında bağırmak yerine bir daha bardakların kırılmaması için proje geliştirmek sizin sözde duyarlılık özde egonuzu tatmin etmekten daha iyi olabilir, denemek lazım.

Gizli Kullanıcı

çocuklar hep masum...

Gizli Kullanıcı

Haberin ve kampanyanin onemli oldugunun bilincindyim ama yine de sormak istedigim birsey var. Bu kampanya muadili bircok kampanya, sosyal sorumluluk projeleri ve eylemler var. Siz bu projelerin cogunu gormuyorsunuz dahi veya bazilarini haber yapiyorsunuz ama gereken ilgiyi gostermeden sadece bir gunlugune ana sayfanizda paylasiyorsunuz. En ustlerde gosterimi belki de bir iki saat aliyor sonra haber asagilarda kaybolup gidiyor/ Ancak bu icerik 3 aydir hergun ana sayfada ve cogu zaman en ustlerde yer aliyor. Kesinlikle Yapilan dogru buna bir sozum yok ama neden sadece bu icerik icin gecerli bu? Merak ettigim sadece, diger muadili onemde olan kampanya ve eylemler neden bu icerik kadar gosterilmiyor?

nur-kizil

Aslında keşke cezaevleri arasında suçluları transfer etseler birkaç ceza evinde sadece çocuklular ve çocukları olacak şekilde. Her cezaevine anaokulu yapmak belki külfet gibi gelebilir. Ama ülkede belki 10 ceza evinde sadece çocuklular ve çocukları olsa, o 10 cezaevine değil anaokulu, ilkokul dahi yapılabilir. Ayrıca oyuncakları olmasa bile arkadaşları olur böylece. Hatta annelerine de ebeveynlik kursları verilebilir.

emel-akpinar

Bu çözüm başka açılardan sıkıntılı olabilir. örneğin kadını ziyaret edecek, ona para, yatak yorgan, çamaşır getirecek, moral desteği verecek yakınları başka bir şehre gidip gelemeyebilir. Bu durumda çocuk da iyice mağdur olabilir. Fakat sosyalleşmelerini sağlayacak başka yollar bulunması şart, bu konuda katılıyorum. Dışarıdaki çocuklarla aynı okula getirilip götürülmeleri aklıma geliyor, ancak sanırım bu da çocuğun içeri/dışarı ikileminde kalmasına yol açar...

Görüş Bildir