Dijital Devrim Çok Yakın! Gelecekte Hangi Sektörlerin Dijitalleşeceğini Tüm Gerekçeleriyle Anlatıyoruz

0PAYLAŞIM

Tarih bunları yazacak hep...

Kaynak: https://reports.weforum.org/digital-tran...

Dijital teknolojideki hızlı gelişmeler bildiğiniz üzere 'iş' kelimesinin tanımını tamamen değiştirmeye ve geliştirmeye şimdiden başladı diyebiliriz.

Gelişmiş teknolojilerin hızla düşen maliyeti iş dünyasında ve toplumda adeta devrim yaratıyor. Örneğin 2007 yılında döneminin en iyisi olan bir akıllı telefon 499 dolara mal edilirken benzer özelliklere sahip bir model 2015 yılında 10 dolara mal edilmeye başlandı. Tabii bu değişim yalnızca maliyette de sınırlı kalmadı. Teknoloji geliştikçe hayatımıza mobilleşme, bulut teknolojisi, yapay zeka, algılayıcılar ve mantıksal analiz de girdi. Yani teknolojinin bu birleşimsel hali gelişimi de hızlandırmış oldu çünkü bildiğiniz üzere teknoloji tek bir oluşumdan ziyade aslında bir elemanlar bütünüdür.

Tabii bu dijital dönüşüm pek çok sektördeki değer yaratım kavramını da doğrusal olarak değiştirdi. Peki bu ne demek?

Örneğin ortalama bir şirketin milyar dolarlık bir değer kazanması eskiden 20 yıla yakın zaman alıyordu ancak şu anda dijital girişimler bu rakamlara neredeyse 4 yıl kadar kısa bir süre içinde ulaşabiliyorlar. Bunun en büyük nedeni ise dijital teknolojilerin müşteri beklentilerini ve şirketlerin bunları nasıl karşılayabileceğini çok daha rahat analiz edip yeni havuzlar oluşturabiliyor olmaları.

Aynı zamanda dijitalleşme topluma daha öncesinde sektöre verilen değerden de fazla fayda sağlayabilmesine de aracı olmuş oldu.

Örneğin otonom araçların ve kullanıma dayalı araba sigortasının toplu olarak benimsenmesi durumunda 2025 yılına kadar 1 milyona yakın hayat kurtulabilir. Ancak maalesef ki günümüzde hala dijitalleşme tam olarak anlaşılamıyor. Bu da değer yaratım sürecini etkiliyor.

Dijitalleşmenin bugün karşılaştığımız birçok zorluğun üstesinden gelmemizdeki rolünü de hesaba katacak olursak dijital dönüşümün birleşik değerini gerçekleştirmenin önemini göz ardı edemeyiz.

Çünkü dünyanın enerji ve doğal kaynakları da aslında üstüne pek düşünmüyor olsak da epey sınırlı.

Peki gelelim asıl sorumuza; hangi sektörler dijitalleşecek ya da hali hazırda dijitalleşmeye çalışıyor?

1. İmalat sanayi

Dijitalleşme aslında tüm imalat sanayi sektörünü şimdiden ele geçirdi desek yalan olmaz. Hatta bazı fabrikalar yapay zeka teknolojisini kendilerine entegre ederek akıllı fabrika modeline geçtiler bile. Bu akıllı fabrikaların içinde özellikle de montaj alanında çalışan robotlar yer alıyor, IoT cihazları veri topluyor ve makine öğrenimi teknolojileri verileri analiz ediyor. Haliyle bu durum da üretim sürecini hızlandırıp üretim getirisini yükseltiyor.

2. Nakliye / Taşımacılık

Veriler aslında nakliye sektörünün dijitalleşmesindeki en önemli faktörlerden biri. Bunun nedeni taşımacılık sektöründe olan şirketlerin nakliye araçlarının en güvenli ve kısa şekilde ulaşım sağlamalarını sağlamak istemeleri. Tabii bunun için de veriler altın değerinde bir rol oynuyor. Birçok nakliye şirketi doğru rotayı bulmak için 3D tarayıcılardan yararlanıyor. Otonom araçlarının ve drone ile sevkiyatın da gelişeceği göz önünde bulundurulursa dijitalleşme aslında nakliye sektörü için epey önemli.

3. Turizm / Konaklama

Yeni nesil teknolojilerin gelişimi doğrultusunda pek çok turizm sektörü çalışanı artık kimsenin eskisi gibi tatil yapmayacağı kanaatinde. Özellikle de oteller bu konuda büyük adımlar atıyorlar. Son dönemde cep telefonundan otele giriş ve çıkış işlemlerinin yapılması, yapay zeka teknolojisi sayesinde oda servisi imkanı ve IoT cihazları sayesinde müşteri deneyimi baz alınarak veri toplanması hedefleniyor. Örneğin eğer tatil yapmayı seviyor ancak yolculuklardan hoşlanmıyorsanız yakın gelecekte dijitalleşmeyle birlikte VR tatillere gidebileceksiniz.

4. Sağlık hizmetleri

Dijitalleşmenin en etkin olduğu alanlardan biri de elbette ki sağlık hizmetleri. Yeni nesil akıllı hastaneler ve tıbbi tesisler hastalığı teşhis etmek ve ameliyatlara yardımcı olmak için yapay zeka teknolojisini kullanıyor. Tıbbi dosya erişimini ve güvenliğini iyileştirmek içinse bazı hastaneler blokchain teknolojisini kapasitelerine entegre etmeye çalışıyorlar. Bilim insanları önemli sağlık uygulamalarına sahip giyilebilir cihazlar sayesinde hastaların yakın gelecekte hastaneye gelmeden tedavi edebileceğini söylüyorlar.

5. Mali hizmetler

Mali hizmetlerin dijitalleşmesi diyince pek çoğumuzun aklına mobil ödemeler geliyor ancak elbette ki bu durum buzdağının görünen kısmı. Yapay zeka teknolojisi aslında müşteri hizmeti sağlamak, varlık yönetimi yapmak ve herhangi bir dolandırıcılığın gerçekleşmesine müsaade etmemek ve tespit etmek için kullanılıyor. Sektörde yer alan bazı firmalar güvenliği sağlamak içinse blokchain teknolojisini kullanıyorlar.

6. Eğitim

Tıpkı mali hizmetler gibi eğitim sektöründe de birçoğumuzun aklına eğitimde dijitalleşme diyince çevirim içi eğitim sistemleri geliyor ancak durum tabii ki bundan ibaret değil. Örneğin çeşitli Amerikan okullarında kullanılan yeni teknolojiler sayesinde her öğrencinin anlama düzeyine göre kişiselleştirilmiş bir ders plan çıkartılabiliyor. Okullarda yoklamayı sağlamak için Bluetooth teknolojisinin kullanılacağı söyleniyor. Aynı zamanda bazı eğitim kurumları sınıf etkisi yaratmak için artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojilerinden yararlanıyor.

7. Enerji

Enerji alanında faaliyette bulunan şirketler yeni düzenlemelere uymak ve bir yandan da rekabet etmek zorunda olduklarından aslında onlar için dijitalleşme bulunulmaz bir fırsat diyebiliriz. Otomatik makineler ve algılayıcıların kullanımı enerji şirketlerine potansiyel ekipman arızaları hakkında kayda değer veriler sağlayabiliyor. Bu da sahada çalışan insanların işini epey kolaylaştırıyor. Tabii bu sayede şirketler aynı anda hem maliyetlerini azaltabiliyorlar hem de kullanıcılarına daha iyi bir hizmet sunabiliyorlar.

8. Medya

Medya sektörü özellikle içerisinde bulunduğumuz bu dijital çağda yeni teknolojileri benimseme konusunda her zaman diğer sektörlerden bir adım önde olmuştur bildiğiniz üzere. Mobil cihazlarda bulunan içeriklerin genişletilmesiyse bunun yalnızca bir başlangıcı aslında. Birçok büyük medya şirketi kullanıcıları için kişiselleştirilmiş içerik önermek, üretmek ve kullanıcıyı reklama aktarmak için veri topluyor. Yapay zekanın da gelişimiyle medya en çok dijitalleşecek alanlardan bir tanesi.

9. Perakende satış

Yeni perakende teknolojilerinin gelişimi alışveriş sektöründe resmen çığır açtı diyebiliriz. Örneğin yapay zeka sayesinde artık pek çok şirketin henüz hırsızlık gerçekleşmeden olayı engelleyebilecek ya da ürünlerini depolama konusunda çok daha hızlı ve efektif bir çalışma planı oluşturabilecek bir noktaya geleceği düşünülüyor. Ayrıca perakende satış yapan firmalar müşteri hizmetlerini geliştirebilmek için veri topluyorlar.

10. Telekomünikasyon

Yalnızca WhatsApp, Zoom ve Spotify'ı bile düşünecek olursanız telekomünikasyon sektörünün ne denli büyük bir sektör olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak ne yazık ki bu sektör birçok uzmana göre özellikle de geçirdiğimiz bu son yıllarda dijitalleşme konusunda geri planda kalıyor. Tabii bu durum değişebilir çünkü ortalama bir evde 5-10 telekomünikasyon cihazı bulunuyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Dijitalleşmeye Onedio ile başlamak ister misin?

Türkiye'nin en popüler haber/içerik sitesi olan Onedio.com ile, hedef kitlenize dokunma imkanı sağlıyoruz! 18-35 yaş aralığında, 40 Milyon tekil ziyaretçisi bulunan Onedio.com ile ürün ve hizmet tanıtımlarınızı yapmak için en efektif ürünümüz olan KOBİ Özel içerik reklam modelimizi öneriyoruz.

Detaylar için tıklayınız.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Ya Yayınlansaydı: 12 Yıl Önce Efsane Film A.R.O.G İçin Bir Bilgisayar Oyunu Geliştirildiği Ortaya Çıktı! - onedio.com
Ya Yayınlansaydı: 12 Yıl Önce Efsane Film A.R.O.G İçin Bir Bilgisayar Oyunu Geliştirildiği Ortaya Çıktı! - onedio.com
Hepsinin Mantıklı Bir Açıklaması Vardır...Bakarken Ürpereceğiniz 13 Korkunç Mekan - onedio.com
Hepsinin Mantıklı Bir Açıklaması Vardır...Bakarken Ürpereceğiniz 13 Korkunç Mekan - onedio.com
Kitap Sayfalarından Oyun Dünyasına: The Witcher Serisinin Dünden Bugüne Gelişimi - onedio.com
Kitap Sayfalarından Oyun Dünyasına: The Witcher Serisinin Dünden Bugüne Gelişimi - onedio.com
Ne Yapacaklar? Çin'in Yeni Uzay İstasyonunda Görev Alacak İlk Astronot Ekibi Yola Çıktı - onedio.com
Ne Yapacaklar? Çin'in Yeni Uzay İstasyonunda Görev Alacak İlk Astronot Ekibi Yola Çıktı - onedio.com
Alzheimer İlacı İlk Defa Bir İnsanın Üzerinde Denendi: Üç Bilim İnsanı İstifa Etti - onedio.com
Alzheimer İlacı İlk Defa Bir İnsanın Üzerinde Denendi: Üç Bilim İnsanı İstifa Etti - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
marine-fucker

Yani amacım yine kimseyi küçük düşürmek değil ama bu içeriğin ne bilgi verme amacı var ne de başka bir şey. Her şeyden önce bir sektörün "dijitalleşmesi" o anlama gelmez. Banka sektörü dijitalleşir mesela, eft için bankaya gitmiyorsan dijitalleşmiştir. Analog olmayan her şey dijitaldir demek değil bu. Nakliye ne alaka mesela? Işınlanmayı bulsan bile analog olacak bir sektörün "dijitalleşmesi" mümkün değil. En dandik tırın GPS sistemi bile doğru rotayı ayarlayabiliyorken ve bu paketler sistematik olarak geliyorken çok sazan avı olmuş.

marine-fucker

Hakeza devam edeyim, telekomünikasyon dediğin şey zaten 1950 lerden sonra "dijital" olmuş bir şey. Tekstil desen analog'un allahıdır yine. İstersen tüm fabrikayı robotlara bırak yine de mecbursun insan gücü çalıştırmaya. Hadi diyelim bu "kademeli dijitalleşme" olsun. Ulan enerji nasıl dijitalleşecek? Hologramdan elektrik mi üreteceksin? Hayır nerelerden mezun olduğunuzu bilmesem ya da ensonhaber yazarı filan olsanız kavram karmaşasını anlayacağım ama TOBB veya Bilkent mezunu insanlarsınız hepiniz bu nasıl kavram karmaşası yaratmak? Hayır başlık yanlış, ona alıştık artık da, içerik de yanlış.

marine-fucker

Ya bunu da geçiyorum, araştırma yapmamışsınız belli ki, Turizm konaklama neden bu listede? Sektör "tatil" sektörü, yani millet VR gözlüklerini takıp deniz havası koklatacak mısın? Resmen böyle sandım, yok, cep telefonu ile giriliyormuş, bir de tuşa basıp AI bize oda servisi yapacakmış. Vay anasını ne biçim devrim. Bir bakıyorum buzzfeed gibi muadili avrupai yayınlara, bir de şu sitenin 10 sene önce vaadettiği bilgi ve eğlence alanına, ben sizin adınıza utanıyorum artık. Siteden bizi, arkadaşlarımızı banladınız, atatürk'e küfreden kadın düşmanı pedofili şerefsizleri sitede tuttunuz, ekmek onlardan geliyor biliyoruz, ama bu artık nedir ya? Hayatı boyunca dijital bir şey görmemiş olması gerekir böyle bir "haber" için. Saçma sapan iş yapıyorsunuz.

marine-fucker

Neyse ben yine de kendimce haberi düzelteceğim, her şeyden önce sektörlerin dijitalleşmesi çok niş bir konudur. Burada listelenen bir çok sektörün söylediğim gibi dijitalleşmesi çok mümkün değil. Burada anlatılan şey, sektörlere "dijital çözümler" getirilmesi. Bunların hiçbiri de devrim değil. Müşteri hizmetlerinin dijitalleşmesi 10 sene öncesinin teknolojisi, hatta o kadar basit bir sistem ki geçen dönem seçmeli aldığım dersin projesiydi chatbot yapmak. Perakende satış işlemi de yine "dijitalleşme" imkanı olmayan bir sektör. Otomatlar var, en ileriye öyle gidebilirsin, hologramı yiyemeyeceğine göre bu da saçma. Yani neye inanıyorsanız onun aşkına 2021 yılında sosyal medya sektöründe olup da hala facebook'daki dayı muamelesi göstermeyin "teknoloji" kategorinize. Ayıptır.

marine-fucker

Kendi projenizin reklamını yaparken de "kavram" karmaşası yaratmazsınız be hacı. Çok sinirlendim ya, arkadaşım ülkede yozlaşmamış tek bir şey yok mu ya? Oyun kategorisi açın diyoruz öneri verdiğiniz oyun mafia 1, gta; haber verin diyoruz "bakın x ne yaptı" diye clickbait yapıyorsunuz, video atın diyoruz "xcan yemek yiyor" filan videoları atıyorsunuz. Yahu bari kendi öz projenizin reklamı için özen göstersenize, bir kobiyi nasıl "dijitalleştirebilirsiniz" aq deli misiniz siz asjjafnjfna

Görüş Bildir