Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Devlet Koruması Altında Olan Çocukların Hayata Atılmalarını Sağlayan Proje: Hayat Sende

Anasayfa > Gündem

Koruma altında kalan her çocuğun sevgi dolu bir ailede büyüdüğü; etiketlenmeden, ayrımcılığa uğramadan hayata atıldığı bir dünya hayal ediyoruz. İşte bu yüzden Hayat Sende!

"Sen yurtta kalmışsın.", "Yurtlu çocukla evlenilmez.", "Yurtlu çocuklar benim çocuğumun yanına oturmasın."

"Sen yurtta kalmışsın.", "Yurtlu çocukla evlenilmez.", "Yurtlu çocuklar benim çocuğumun yanına oturmasın."

Bu cümleler devlet korumasında kalan çocuklar hedef alınarak kurulan cümleler. Yapılan bu yaygın etiketleme, çocuk ve gençlerin öz güvenlerini kırmakta, kendilerini toplumsal hiyerarşinin en altına koymalarına neden olmaktadır.

Haberlerde, filmlerde, gazetelerde... Her yerde etiketlenme

Haberlerde, filmlerde, gazetelerde... Her yerde etiketlenme

Devlet korumasında kalan çocuklar medyada olumsuz söylemlere maruz kalıyor. Bunun yanında devlet korumasında kalan çocuklar Maskeli Beşler filminde hırsızlık çetesi kurmakta, Kabadayı filminde yuvada yaşadığı tacizden dolayı toplumdan öcünü almaktadır. Erman Toroğlu ise bir yazısında kötü giden milli takım için 'Burası yetiştirme yurdu değil, çocuk yuvası hiç değil.' demiştir.

Sudan çıkmış balık

Sudan çıkmış balık

Yurttan ayrılan kişiler kendilerini 'Sudan Çıkmış Balık' olarak tanımlamaktadır. Çünkü kurumdan ayrılan kişiler, yurttan çıkana kadar hiç sinemaya gitmemiş, hiç market alışverişi yapmamış, hiç yemek pişirmemiş, hiç düğüne gitmemiş, hiç bütçe planlaması yapmamış oluyorlar. Yaşayarak öğrenme deneyimi olmayan bu bireyler, bu süreçten sonra yaşamlarını idame ettirmekte zorlanıyorlar.

BAĞ-LA-NA-MI-YO-RUM

BAĞ-LA-NA-MI-YO-RUM

Kurumlarda kalan çocukların birebir bakım verenle ilişki kuramaması, ziyaretçilerin sürekli değişmesi, çocuklarda bağlanma bozukluklarına yol açmaktadır. Bu durum ise ilerleyen yaşlarda çabuk bağlanma ya da bağlanamama gibi sorunlara yol açmaktadır.

Kardeşim benim

Kardeşim benim

Kurumlarda kalan kardeşler cinsiyete ve yaşa göre keyfi bir şekilde ayrılmaktadırlar. Hatta bazı durumlarda kardeşlerin kurumda kaldıkları sürece görüşme imkanları olmamaktadır.

Toplumsal pozitif dönüşüme inanmamız lazım!

Toplumsal pozitif dönüşüme inanmamız lazım!

Başarmamız lazım! Kendilerini toplumsal hiyerarşinin en alt tabakasında hisseden devlet korumasındaki çocuklar için hepimizin yapacak bir şeyi var. Fakat bu yapacaklarımız onlara acıdığımız için yapılacak yardımlar olmamalıdır. Bilginin özgürleştirici gücüne inanarak onların da güçlü, özgür, eşit bireyler olarak hayata atılması sizin elinizde.

Birileri var

Birileri var

2007 yılında yurttan ayrılmış bir grup idealist genç tarafından kurulan Hayat Sende Derneği, çalışmalarını 'koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına yenilikçi çözümler' misyonuyla şekillendirmiştir. Hayat Sende Derneği'ni daha yakından tanımak için www.hayatsende.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Her şeyi #açıkaçık konuşabiliyoruz.

Her şeyi #açıkaçık konuşabiliyoruz.

Üstelik şeffaflığımız garanti altında. Hayat Sende Derneği Türkiye'nin şeffaflık platformu Açık Açık üyesidir.

Hayat Sende Derneği'nin çalışmalarına katkı sunmak ve devlet korumasındaki çocuklar için daha yaşanabilir bir dünya sunmak için buradan bağış yapabilirsiniz.

Dönüştüreceğiz, sevgiyle...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
3
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?