Görüş Bildir

Datça'daki Kurubük Koyu'nun İhaleye Çıkarılmasına Belediye Başkanı Tepkili: 'Ruhsat Vermem'

Haberler
> Datça'daki Kurubük Koyu'nun İhaleye Çıkarılmasına Belediye Başkanı Tepkili: 'Ruhsat Vermem'

Muğla'nın Datça ilçesinde bulunan ve doğal güzelliğiyle görenleri hayran bırakan Kurubük Koyu'nun yıllık 40 bin liradan ihaleye çıkarılarak işletmeye açılacağı bilgisi geçtiğimiz günlerde basına yansımıştı. Halkın kullanımına açık olan koyun ihaleye çıkarılmasına çevrecilerden tepki gelmişti. Bu karara bir tepki de Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar'dan geldi. İhalenin iptal edilmesini isteyen Uçar, 'Açık ve net söylemeliyim; işletme ruhsatı belgesini benden zor alırlar. Vermem” dedi.

Kurubük Koyu'nun, Muğla Çevre Vakfı tarafından kiralanması için ihaleye çıkarıldığını sizlere aktarmıştık 👇

Datça Belediye Başkanı CHP’li Uçar, belediye meclisinin ocak ayı olağan toplantısında konuştu. Kurubük Koyu’nun özel kişilere kiralanmak istenmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Uçar, koyların ihale yoluyla işletmeye açılmasının doğru olmadığını belirtti. Uçar, “Orada açılması muhtemel herhangi bir iş yerinin işletme ruhsatı alması mümkün değil. Muğla Çevre Vakfı'nın işletme ruhsatı verme yetkisi yok. Böyle bir yeri kiraya veremezler. Eğer bu yetki, bende ise açık ve net söylemeliyim; işletme ruhsatı belgesini benden zor alırlar. Vermem” dedi.

"Bu koylar halka ait"

"Bu koylar halka ait"

Şu ana kadar ihaleden vazgeçildiğine ilişkin bir bilginin kendilerine ulaşmadığını kaydeden Uçar, “İhale ilanının kaldırıldığını öğrendik. Nasıl bir gelişme olacak, bilmiyoruz. Bu konuda Muğla Valisi Esengül Civelek ile görüşeceğim. İhalenin iptal edilmesi gerektiğini anlatacağım. Bu koylar, halkındır. Bu ülkenin zengini var, fakiri var. Yaşlısı var, genci var. Herkes, her yerde bir işletmenin altında oturup, yiyip, içmek zorunda değil. Her insanın, her yerde denizlerden yararlanma hakkı olmalıdır. Kurubük de kendi imkanları ile denizden ve kumdan yararlanmak isteyen insanların yeri olsun” diye konuştu.

"Planda günübirlik kullanım alanları içerisinde yer almıyor"

"Planda günübirlik kullanım alanları içerisinde yer almıyor"

Datça’nın Çevre Düzeni Planı’nda, 1/25 bin ölçekli planlarda, nerelerin günübirlik kullanım için geçerli olduğunun yer aldığını kaydeden Başkan Uçar, “Kurubük Koyu, bu planda 1’inci derece sit alanı olarak gösteriliyor ve günübirlik kullanım alanları içerisinde yer almıyor. Dolayısıyla bu koyun günübirlik kullanıma açılması mümkün değildir. ‘Sahiller, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hüküm ve tasarrufu altındadır, istediğimizi yaparız’ gibi bir anlayış kabul edilemez” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
223
61
12
8
5
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
sinanoku

ege akdeniz bölgesini peşkeş çekmeyin bari karadenizliler falan mal kendi bölgelerini sikip atıyor araplar haberleri yok bari siz yaptırmayın egeliler oralar... Devamını Gör

SON DAKİKA!!!!! Datça Belediyebaşkanının eniştesi almış olduğu 10 trilyonluk apartman sebebiyle ihraç edildi!

Emrullah bunsuz

Ruhsat vermezse ya metal yorgunluğu diye istifa eder ya da yolsuzluktan görevden alınır.