Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocukların Hayatını Mahveden Hastalık: Progeria ile Mücadele Eden 15 İnançlı Çocuk

 > -
Abone ol

Bu acımasız hastalık çocukların 80 yaşındaki insanlar gibi görünmesine neden oluyor, onların hayat enerjisini çalıyor ve geleceğe dair büyütebilecekleri umutları yok ediyor. Fakat her ne olursa olsun, bu hastalığı yeneceğine o kadar çok inanmış çocuklar var ki, onlar asla yaşamdan vazgeçmiyor. Kimileri bu hastalıkla yaşamaya alışırken, kimileri de onu yenebileceğine ve normale dönebileceğine inanıyor. 

İşte acımasız Progeria ile mücadele etmek zorunda kalarak çocukluklarını yaşayamayan büyük yürekler;

1. Bu hastalığın en belirgin etkisi çocukların görünüşleri üzerinde. Progeria olan bir çocuk sanki 80 yaşına gelmiş bir insan gibi görünüyor.

2. Ne yazık ki bu hastalığın çaresi henüz bulunabilmiş değil. Fakat yapılan bilimsel çalışmalar çocukların hayatlarını uzatabiliyor.

3. Biraz daha bilimsel konuşmak gerekirse, 46 kromozomla birlikte ortaya çıkan bu hastalık, telomer zincirin kısalığından kaynaklanıyor.

4. Normal somatik hücrelerde her replikasyon sonrası telomerik DNA kısalır ve bu DNA kısalmasını engellemek için vücutta bulunan telomeraz enzimi devreye girer.

5. Telomeraz enzimi kromozomların kısalmasını engeller fakat vücutta bu enzimin eksikliğinden dolayı Progeria ortaya çıkıyor olabilir.

6. İnsan yapısındaki kromozomlar sürekli bölünür ve kısalır. Bu durum hücrelerin yaşlanmasına neden olur. Normalde ortalama 80 yıl yaşayan birey, bu nedenle 12-13 yaşlarında yaşamını yitirir.

7. Çocukların henüz 10 yaşındayken 80 yaşındaki bir insan görünümüne sahip olmasına da bu durum neden olur.

8. Sağ üst tarafta normal ve sağlıklı bir hücre çekirdeğini görüyorsunuz. Onun altındaki ise bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olan progeric hücre çekirdeği.

9. Bu hastalığa 8 milyonda bir rastlanıyor.

10. Bu hastalığı yenmek için yapılan çalışmalar kromozomların uzatılmasını amaçlıyor. Yani aslında insan ömrünün uzatılması yönündeki çalışmalar ile aynı amaca hizmet ediyor.

11. Progeria din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın çocukların hayatını mahvediyor.

12. Progeria Araştırma Kurumu'nun verdiği bilgilere göre, günümüzde dünyada 124 progerialı yaşayan çocuk bulunuyor ve bu çocuklardan bir tanesi Türkiye'de.

13. Her ne olursa olsun, bu hastalığa yakalanan çocuklar yaşama tutunmaya çalışıyor.

14. Sevmek gibi insana özgü duygularını asla kaybetmiyor bu çocuklar ve bu arzuları, onları yaşama bağlayan en güçlü yanları.

15. Bizler de onlara destek olabilir ve onların yaşama mücadelesine ortaklık edebiliriz. Çünkü onlar, bu acımasız hastalığa rağmen gülmeyi ve güldürmeyi asla unutmuyorlar.

Progeria Araştırma Kurumu'na ulaşmak için bu adrese bakınız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
meltem-gencturk

allah şifalar versin bizdekiler de dert mi

facepunch

Allah yardımcıları olsun ne diyebilirmki yazık ya hayatlarıın en güzel dönemlerinde belki utandıkları için sokağa çıkamıyolar :/

kiwwit

Allah yardimcilari olsun biz'de sorun olmamasina ragmen hersey'den sikayet ederken bunlarin bu kadar direncli inancli olmasi gercekten ders alinacak bir konu

ece-tunc

Bu hastalıkla ilgili Bollywood yapımı Paa filmini tavsiye ederim,fazlasıyla duygusal.

awwfeellee

Onlar melek olacak

Görüş Bildir