Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocukken Büyük Bir Zevkle İzlediğimiz Afacan Dennis'in Yürek Burkan Gerçek Hikayesi

-

Afacan Dennis'i hepimiz sapsarı saçlarıyla, bitmek bilmeyen yaramazlıkları ile tanıyoruz. Ama onun gerçek hikayesi okuyunca hem şaşıracak hem de üzüleceksiniz...

Not: Hakan Günday'ın "Piç" adlı romanından alıntılanmıştır...

Afacan Dennis'i hatırladınız değil mi? Çocukken en sevdiğimiz çizgi film karakterlerinden biriydi.

Bitmek bilmeyen enerjisi ve yaramazlıkları ile mahalleye kök söktürür ama sevgi dolu bir kalbi olduğu için herkes onu çok severdi.

Kah bisikletin tepesinde, kah kaykayının üstünde köpeği ve arkadaşlarıyla birlikte o maceradan bu maceraya koşarlardı.

Hepimizin yüzünü güldüren büyük bir keyifle izlediğimiz bu çocuğun gerçek hikayesi ise madalyonun karanlık yüzü...

Dennis'in babası 1920 doğumlu, çok yetenekli bir çizer olan Amerikalı Henry King Ketcham. Kendisi 1940 yılında Alice adlı bir kadınla evlenir. Hatırlarsanız çizgi filmde Dennis'in annesinin adı da Alice'tir.

Henry ve Alice'in 1944'te sevimli mi sevimli bir çocukları olur. İsmi Dennis... Ama zaman geçtikçe Henry için karısı ve çocuğu sorun olmaya başlar.

Çünkü Dennis yerinde duramayan, sürekli problem yaratan hiperaktif bir çocuktur. Annesi Alice ise uyuşturucu bağımlısı.

Bir gün, aile Hank’in atölyesindedir. Bir saniye bile sabit durmayan çocuğa tokat atan Alice, dönüp Hank’e şöyle der: “Senin oğlun tam bir tehdit!”

Hank, bir hafta sonra beş buçuk yaşındaki bir çocuğun sonsuz yaramazlığı üzerine kurulu bir çizgiroman senaryosu yaratır. Kahramanın adı çocuğunkiyle aynıdır: Dennis the Menace.

Annesinin de dediği gibi 'menace' tehdit anlamına geliyor. Bizim bildiğimiz Afacan Dennis işte...

Hank, çocuğunun yaptığı bütün yaramazlıkları, müdahele etmeden izler, kaydeder ve hepsini çizgi romana aktarır. 1951’de Dennis the Menace adındaki çizgiroman bir gazetede yayımlanır.

1959 yılında Alice Ketcham aşırı dozdan ölür. Hank çocuğunu yatılı bir okula terk eder ve Cenevre’ye taşınır. Dennis’e sadece para yollar ve onunla hiç görüşmez.

Bu arada Dennis'in çizgi filmleri yapılmaya, çizgiroman albümleri dünya çapında tanınmaya, Amerikan televizyonunda dizileri çekilmeye başlamıştır.

Çizgi roman, 850 günlük ve Pazar gazetelerinde 14 dilde ve 43 ülkede gösterilir. Karakter kitap koleksiyonlarında, çizgi romanlarda, tebrik kartlarında ve posterlerde görünür.

Yıllar sonra 1977’de Dennis'in babası Amerika’ya döner. Dennis’in annesi dışında iki kadınla evlenmiş olan Hank, ölmeden önce sorulduğunda şöyle der: “Oğlum mu? Bilmem. Galiba Doğu’da bir yerlerde…”

Dennis the Menace’ın çizgiroman albümleri dünya üzerinde elli milyondan fazla satmıştır ve Hank dolar milyoneri olmuştur. Kendi yaramaz çocuğu sayesinde. Yaramazlığına dayanamadığı için terk ettiği çocuğu sayesinde.

Gerçek Dennis ise bu esnada yaramazlığı yüzünden girdiği bütün okullardan atılır. Sonra da Vietnam Savaşı’na katılır. Dennis Ketcham savaştan döner ve sefalet içinde yok olur :(

1993 yapımı filminden...

Biz seni yine de her zaman hiç bitmeyen yaramazlıkların ve tatlı gülüşünle hatırlayacağız :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
okay-goztas

İçim acıdı valla nasıl olurda bir baba oğlum diye sarıldığı o saf temiz kalpli bir çocuğu kendi kanını terk edebilir inanılır gibi değil...Eğitim önce anne babaya verilmeli....

pompaci-dave

nasil bir baba cocugunu terk eder, senin gibi adamin taaa aq

fatihsema2645

Şerefsiz. Okurken benim içim acıdı. Dilerim doğru değildir ama öyle görünüyor maalesef.

rapsodi_

Böyle insanlara baba deniyor ya, insanın canını çok sıkıyor.

rivaille

dennis ketcham 50li yaslarinda lastik kaplayici olarak calisiyormus bi ara, su an bile google onu 73 yasinda ve hayatta gosteriyor, bilmiyorum. is dennis ketcham alive yazarsanız 2000lerin başına kadar onunla ilgili yapılan haberleri bulabilirsiniz, link veremiyorum “Dad can be like a stranger,” counters Dennis, who has never met his two half-siblings. “Sometimes I think that if he died tomorrow, I wouldn’t feel anything.” demiş o yıllarda babası için

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriKitapTokatUyuşturucutatlı
Görüş Bildir