Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cinsellik ve Evlilik Hakkında Okudukça Apışıp Kalacağınız Tarihsel Bilgiler

-

Ekşi sözlük yazarlarından alebahad'ın paylaştığı bu entry sizi de bir miktar şaşırtacak.

Not: Bu yazı, yazarının izniyle yayımlanmaktadır!  

Evlilik ve cinsellik üzerine öğrendiğim tarihi bilgiler bunlara örnek bugün benim için. Nasıl bir dünyadan tarihten gelmişiz insan hayret ediyor.

Antik Yunan Medeniyetin'de insanlar cinsel performansı arttırmak için bazı karışımlar uyguluyordu. Öğütülmüş biber ve bal karışımını penise sürmenin, ereksiyonun sonlanmasını geciktirdiğine inanılıyordu. 

Hatta buna benzer bir tarif daha var: "Geyik boynuzunu yakıp küllerini ez, sonra şarap katıp o küllerden balçık yap. Bu karşımı penise ve testislere sür, eşin çok memnun kalacak" gibi. 

Yine Yunanlara göre bir hint otu (adı sanı belli değil) penise sürüldüğünde çok güçlü ereksiyon sağlıyor. "Vuhhuuuu gecede 12 kez ereksiyon" diyor Yunanlar, "aynı ot bizde 70 yapıyor" diyen Hintliler var.

Antik Roma'da erkek fahişelik toplumda kabul görmüş bir olaymış. Atina'da kadın ve erkek fahişelerin gelir vergileri önemli bir kalemmiş şehir için. Bu durum olayın sadece kabul edildiğini değil devlet tarafından da düzenlemelere muhatap olduğunu gösteriyor. Ayrıca erkek fahişelerin müşterilerinin büyük çoğunluğu yine erkekmiş. erkek fahişelik her ne kadar yasal olmuş olsa da bu işi yapan kişi bazı temel haklardan mahrum kalıyordu. Mesela yargı sisteminde ne çalışabiliyor ne de hizmet alabiliyorlardı, meclislerde kurullarda konuşma hakkı yoktu ve toplumsal bir çok olaydan men edilmişlerdi. Bütün bu sebeplerden ötürü erkek fahişelerin büyük kısmı Atina dışından veya kölelerden oluşuyordu.

Bazı Antik Roma şehirlerinde evlerin bahçelerinde erekte penisi ile tanrı Priapus'un heykeli yer alıyordu. Amaç oradan geçenleri günah işlemekten alıkoymak. Nasıl?? Cinsellik içeren cezalarla cezalandıracağına inanılırdı. Hatta o günlerden bugüne kalan şiirler var " eğer bir kadın bir adam veya bir çocuk bana karşı bir günah işlerse, kadın kukusuyla, adam ağzıyla çocuk kalçasıyla cezasını çeker" gibi. Evlerden ırak!

Hatta penisin uzun süreli erekte kalması rahatsızlığına tıpta 'Priapizm' deniyor.

Antik Babilde her kadının hayatlarında en az bir kez tanrıça Mylitta (Afrodit)'a ithafen kutsal mekanda kutsal bir cinsel performans görevi ifa etmesi gerekiyor. Hatta ünlü tarihçi Heredot'un yazdıklarına göre bir kadın kutsal mekana gidip oturuyor ve eve dönmesi yasak. Dönebilmesi için bir yabancının koynunda cinsel performansını sergiledikten sonra bu hizmetin bedeli parayı tanrıçaya armağan etmesi ve ancak o zaman eve dönebilmesi mümkün. Heredot'a göre güzel ve çekici kadınlar bu kutsal görevlerini çabucak halledebilirken, çirkin ve çekici olmayan kadınlar aylarca yıllarca o kutsal bölgeden ayrılamıyor.

Antik Hindistan'da ise bir dulun çilesi kocası ölür ölmez başlıyor. Kocasının cesetini yakan odunların üzerine atlamak ve canlı canlı yanmak zorunda. Veya yanına uzanıp beraber yanmak zorunda.

William Ward, İngiliz misyoner 19 yüzyılda Hindistan'ı ziyaret ettiğinde şahit olduğu benzer bir olayı anlatır. 16 yaşındaki bir dul, ölen kocasının kadavrasının yanında yakılmayı kabul ediyor. Özellikle kızın annesini ve törenin önde gelenlerini ikna edemediklerinden bahseder Ward. Çığlıklar eşliğinde yanan kız, kapkara olduğunda ise hala canlı imiş. Ancak yakınları onu öyle bırakıp tören alanını terk ediyormuş.

cdn-st1.ofpof.com

Yahudi inancında da çok eşliliğin olduğunu herkes bilir sanırım. Ayrıca Antik İsrail'de evlilik öncesi bekaret çok önemli idi. Eğer bir kadın evlendiğinde bakir değilse 'recm' cezasına çarptırılma riskini alıyor. Suçlu bulunursa recm, suçsuz bulunursa iddia sahibi kocası bir miktar para veriyor ve kırbaç cezası alıyordu.

Yine Heredot'a göre eski Babil'de kadın marketi var. Yani evlenmek isteyen genç hanımlar bir yere diziliyor ve onları süzen genç erkekler seçtikleri kadınla evlenebilmek için açık arttırmaya katılıyor. Güzel olanlar tamam da çirkin olanlar artık onu kim alırsa ya da kim kaldıysa kör topal demeden satılıp evleniyor.

Zalımsın dünya, adaletin yok dünya! Çirkin her zaman kaybediyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
meton

Oran buran ballı biberliyken gecikse ne anlam ifade ediyor

cagri-ergin

Herodot'a atfedilen bazı aktarımlar Sümer tabletlerinden öğrenilmiştir.

infinityink

afrodite sunulan cinsel perfonsin bir filmi vardi ya hatta bagimsiz sinemadir kendisi four rooms ve antonio banderas oynamakta tavsiye edilenzi..

maide.bozkurt

cinsellik ve evlilik tarihi değil kadınların yine ezildiği tarih

maide.bozkurt

içeriği okuyup da bunu fark edemediysen sorun sende .yok okumadıysan da bir oku konu bu değil zaten seksi tek taraflı gören bir zihniyetle biz başa çıkmıyoruz yok sayıyoruz.kim kime değil,birlikte. önce bunu anla.

Gizli Kullanıcı

Eski tarihlerde savaşçı ve güce dayalı toplumlar olduğu için kadının ezilmesi beklenmedik bir durum değil fakat asıl ezilen kadın değil,tarihte gladyatörlük vb çok fazla uygulama var kadınlardan cinsel yönde erkeklerden de fiziksel güç olarak ölümüne faydalanılıyor. Sadece kadınlar eziliyor veya daha fazla eziliyor demek gereksiz feminiklik olur

corpse-bride

hintliler cinsellik evlilikkonusunda kendini aşmış bir millet kamasutra burda ,kocasıyla canlı yakılma burda ,5 kocalı kadın burda bazen hiç anlayamıyorum bu karmaşalarını.babildeki de fenaymış su cinsellik yaşayamadan kutsal mekanı terkedememe nasıl bişey o öyle ya sizene milletin cinselliğine bile ipotek koyuyorlarmış yuh hakikaten

Görüş Bildir