Guardian'a Erişim Engellendi

72PAYLAŞIM

Çin'in Prenslerinin Gizli Zenginliği Haber Oldu, Guardian'a Erişim Engellendi

Çin'in Prenslerinin Gizli Zenginliği Haber Oldu, Guardian'a Erişim Engellendi

Çin'in en üst düzey siyasi ve askeri liderlerinin aile üyelerinin Britanya Virgin Adaları'nda bulunan offshore şirketleri kullanarak büyük bir servet biriktirdiği ortaya çıktı. Haberi yapan İngiliz gazetesi Guardian’ın internet sitesine Çin’den erişim engellendi.

Guardian'ın yayınlandığı sızdırılmış finansal belgelere göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in eniştesi ile eski Başbakan Ven Ciabao'nun oğlu ve damadı, offshore bankacılığın nimetlerinden faydalananlar arasında başı çekiyor.

Diğer isimler arasında eski Başbakan Li Peng’in kızı Li Şiaolin, eski Devlet Başkanı Hu Jintao’nun kuzeni, politikacı Deng Şiaoping’in damadı, General Ye Jianying’in yeğeni, Çin Halk Kurtuluş Ordusu eski generalı Su Yu’nun torunu, Merkez Bankası Başkanı Dai Şianglong’un damadı, Çin’in eski Başkan yardımcısı Wang Zhen’in iki oğlu ve torunu ile eski Pekin Valisi Peng Zhen’in oğlu bulunuyor.

Belgeler ayrıca Batı'da finans sisteminin en önemli kurumları arasında yer alan PricewaterhouseCoopers, Credit Suisse ve UBS gibi bankaların ve denetçi kuruluşların da offshore dünyasındaki aracı rolünün ne kadar büyük olduğuna işaret ediyor.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) incelediği belgelere göre Çin ve Hong Kong’dan 21 bin müşteri Karayipler’de offshore hesabına sahip. Ortalama 1 ila 4 trilyon doların 2000 yılından beri Çin’den kaçırıldığı ifade ediliyor.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir