Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çimento fabrikasından mimari başyapıtına: La Fábrica

1973 yılında keşfedilen çimento fabrikası, bulunduğunda 30 silo*, yer altı alanları ve dev makine odalarından oluşan büyük bir harabe şeklindeymiş. Aynı yıl kahraman mimarımız Ricardo Bofill bu yıkıntı halindeki fabrikayı satın alarak renovasyon** çalışmalarına başlamaya karar vermiş.

*silo: tarımsal ürünlerin depolandığı, silindir biçiminde, büyük ambar.

**renovasyon: yenileme

Bofill öncelikle yeni ele aldığı proje konusunda bir plan ve program oluşturur

Eski çimento fabrikası yenileme çalışmaları sonucunda mimarlık ofisleri, bir model laboratuarı, arşiv alanları, sergi bölümleri, kendisi için bir apartman dairesi, misafir odaları ve bahçelerden oluşan yepyeni bir çalışma ve yaşam alanına dönüştürmek için çalışmalara başlamış.

İki yıl süren yenileme çalışmalarında Bofill kimi yapıları tamamen yıkıp yerlerine yenilerini inşa eder

Çimento atıklarını temizletip, bahçe olarak öngördüğü alanları yeşillendirdikten sonra bu bölümlere zeytin, çam, palmiye, okaliptüs, selvi ağaçları diktirmiş ve böylece eski fabrika alanını yaratıcı bir mimari bakış açısıyla yeniden yaratmış.

Bofill geleceğin mimari trendlerini o yıllarda hayal eder

2. Dünya Savaşı yıllarında fabrikanın içerisinde inşa edilen farklı bir estetik boyutuna sahip bazı mimari elementleri olduğu gibi bırakmış ve yanlarına onlarla tuhaf absürt bir uyum sergileyen sürrealist imajları yansıtan fütüristik alanlar yaratmış.

Yenileme çalışması esnasında fabrika alanı içerisinde atıl olarak duran her alana bir görev addedilmiş (örneğin katedral binası, bahçe alanı, sergi bölümü gibi) ve böylece tüm alanın hayata katılması sağlanmıştır.

Bu yenileme projesi için özel tasarım vizyonları oluşturur

Hiçbir yere çıkmayan paradoks merdivenlerin yanında yer alan boşluğa asılı biçimdeki absürd heykeller mekânda büyülü bir hava yaratmış ve bu büyülü imaj fabrika alanının belirsiz ve vahşi alt yapısı ile birleşerek mekânda bambaşka bir atmosfer yaratılmasını sağlamış.

Günümüzde büyülü bir atmosfer yaratan sanat eserleri ile dolu yemyeşil bahçe alanlarının bir zamanların çimento fabrikasına ait soğuk ve gri alanlar olduğuna inanmak oldukça zor görünüyor.

Bofill ezber bozan bu yaratıcılık abidesi yapının iç dekorasyonunu, bir o kadar sade ve konforlu bir stilde döşemiş

İç dekorasyonda düz beyaz koltuklar, monokrom halılar, uzun perdeler ve modern ve yalın çağdaş sanat eserleri kullanılarak göz yormayan, misafirleri sıcacık ve konforlu bir şekilde ağırlayan bir hava yaratmış.

Renovasyon çalışmaları esnasında kapı, pencere, duvar, iç ve dış dekorasyonda mimari tarihinde yer alan birçok akımın, farklı kültürel ve yöresel stillerin bir arada kullanıldığı göze çarpıyor.

Çimento fabrikası, ünlü mimarın ve İspanyol yapı işçilerinin özverili çalışmaları sayesinde kısa zamanda yenilenme sürecini tamamlayarak dönüşmüş göz alıcı bir yapı hâlini almış olsa da, mimar Bofill’e göre daima tam olarak bitirilmemiş noktası konulmamış bir eser olarak kalmaya devam edeceğini söylüyor.

Ofis bölümlerinde ise dikkat çekici uzunluklara sahip toplantı masaları, deri koltuklar, lüks ahşap mobilyalar ve duvarlarda sergilenen çerçevelenmiş mimarı planlar göze çarpıyor.

Bofill özetle Çimento Fabrikası'nı dıştan özgün bir tasarıma ve mimari elementlere sahip iç dekorasyon açısından ise stil sahibi bir yapı olarak tasarlamış.

Mimar Ricardo Bofill hâlen iş ve özel yaşamında Çimento Fabrikası’nda ikamet etmeyi tercih etmekte çünkü bu mekânın özellikle iş yaşamında kendisine yaratıcı fikirler aşıladığına, aklını toplamasına yardım ettiğine ve huzur verdiğine inanmakta.

Dokuların ve formların, materyallerin ve izlenimlerin karışımından oluşan etkileyici dev alanların yer aldığı, gün boyunca büyüleyici ışık oyunları sergileyecek nitelikte güneş ışığı alan bu özgün çalışma..

Mimar olmak insanların organize ettiği bir mekânı kavrayabilmek, insanların anlık hareket ve davranışlarını deşifre edebilmek ve bilinçaltının ifade ettiği değişim ihtiyaçlarını saptayabilmektir. Ancak tüm bu ögeleri bir araya getirebiliyorsak kişisel çalışmalarımız ile mimari tarihine bir katkıda bulunabiliriz. ~ Ricardo Bofill ~

Onlar bizim yollarımızı kıskana dursun(!) biz dünyayı bir bütün olarak görenler türdaşlarımızın bilime, doğaya ve sanata verdikleri değerle gurur duymaya devam edeceğiz. (Ne konuştum be..)))

1973 yılında keşfedilen savaş maduru çimento fabrikasının 'Çimento Fabrikası' olmadan önceki haliyle, ilk içeriğime veda ediyorum..))

Bonus | A cement factory in Barcelona

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir