Görüş Bildir
Haberler
Cilo'ya Tırmanan Dört Dağcıya Hapis Cezası

Cilo'ya Tırmanan Dört Dağcıya Hapis Cezası

Onedio Medya
19.01.2014 - 02:36 Son Güncelleme: 19.01.2014 - 11:35

Cilo'ya Tırmanan Dört Dağcıya Hapis Cezası

BURAK MERT - HABERLER Gündem HAKKARI

2010 yılında Hakkâri ile Yüksekova arasındaki Cilo Dağı’na tırmanan 4 dağcı, bu davranışlarından dolayı takdir görmeyi beklerken sürpriz bir sonuçla karşılaştı. Haklarında askerî geçici güvenlik bölgesi ilan edilen yerde tırmanış gerçekleştirdikleri için dava açılan 4 dağcı, 3 ay hapis ve 450 lira para cezasına çarptırıldı.

Hakkâri ile Yüksekova ilçesi arasında bulunan ve 2010 yılında ‘askeri geçici güvenlik bölgesi’ ilan edilen Cilo Dağı’na tırmanan 4 dağcı, Yüksekova Sulh Ceza Mahkemesi’nce 3’er ay hapis ve 450’şer lira para cezasına çarptırıldı. Tırmanışı gerçekleştiren isimlerden Hacı Tansu, Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun (TDF) şikayeti üzerine bu cezayı aldıklarını söyledi.

Zirve Dağcılık Kulübü Hakkâri İl Temsilcisi ile Cilo Dağcılık Kulübü Başkanı Hacı Tansu, Ağrı Zirve Dağcılık İl Temsilcisi Nuri Tunç ile dağcılar Abdulkerim Tekçe ve Ömer Özer, 24 Kasım 2010 günü, 4 bin 135 metre yükseklikteki Cilo Dağı’na tırmandı. Dağcılar, bu tırmanışı ‘faaliyet raporu’ olarak kulüplerinin merkezine bildirdi. Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun bunu öğrenince Genelkurmay vasıtasıyla Jandarma Genel Komutanlığı’na ve İçişleri Bakanlığı üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü ile Hakkâri Valiliği’ne suç duyurusunda bulundu. Yüksekova Sulh Ceza Mahkemesi’nde 4 dağcı hakkında ‘askeri geçici güvenlik bölgesi’ ilan edilen yerde tırmanış gerçekleştirdikleri gerekçesiyle dava açıldı. İki hafta önce sonuçlanan davada dağcılar, 3’er ay hapis ve 450’şer lira para cezasına çarptırıldı. Sanıkların hapis cezası ertelendi.

Dağcılar adına basın açıklaması yapan Cilo Dağcılık Kulübü Başkanı Hacı Tansu, “Aktivist Sanatçılar Birliği tarafından Cilo Dağları’nda bana barışa katkı plaketi verilirken, Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun şikayeti üzerine açılan davada hakkımda 3 ay hapis ve para cezası verilmektedir. Cilo Dağları’nda yaptığım faaliyeti hazmedemeyerek benim hakkımda birçok koldan suç duyurusunda bulunmuşlardır.” dedi. Hakkâri’nin turizm alanında hak ettiği yere gelmesi ve doğa sporlarıyla tanınması için faaliyet gösterdiklerini belirten Tansu, konuşmasında TDF’yi de suçladı. Tansu, “Cilo Dağları’nı dağcılığa kazandırmaya çalışmadıkları, yani görevlerini yapmadıkları gibi, bizlerin burada yaptığımız dağcılık ve tırmanış faaliyetlerini de engellemek için ellerinden geleni yapmışlardır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/gundem_ciloya...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0